SVE ŠTO TREBATE ZNATI

Sram me je pitati, no što je to Pokemon Go?

14.07.2016 u 15:24

Bionic
Reading

Za Pokemone ste čuli, tu su oko nas još od davnih devedesetih godina prošlog stoljeća, no što je to Pokemon Go i zašto svi baš sada pričaju o njemu? U nastavku teksta donosimo sve što vas može zanimati vezano uz uskrslu pokemonmaniju koja je zaludila i korisnike diljem Hrvatske

Iako nije službeno dostupna u Hrvatskoj, aplikacija Pokemon Go našla se na zaslonima velikog broja korisnika diljem Hrvatske. Štoviše, kao što smo već napisali, ne pamtimo da je neka mobilna aplikacija, u ovom slučaju igra, toliko zaludjela korisnike na našim prostorima.

Što je dakle Pokemon Go?

Pokemon Go mobilna je aplikacija, odnosno igra koja korisnicima omogućuje zabavu na nekoliko razina. Osim što će pred vas postaviti zadatak sakupljanja Pokemona, kompetitivna je jer ćete se cijelo vrijeme natjecati s ostalim korisnicima. Ujedno, potaknut će vas na kretanje jer se Pokemoni nalaze svugdje oko nas iako ih ne vidite svojim očima. No vidjet ćete ih gledajući kroz - mobitel.

Ukratko rečeno, igra vam daje GPS koordinate u vašem gradu na kojima se nalazi Pokemon. Vi fizički odete na tu lokaciju i kada pogledate kroz zaslon mobitela, vidjet ćete pokemona. Naime, kroz kameru mobitela vidi se stvarni svijet, ali na zaslonu se pojavi i - Pokemon.

Ono što Pokemon Go razlikuje od milijuna drugih igara namijenjenih mobilnim uređajima je podatak da su u Nianticu, kompaniji nastaloj pod okriljem Googlea, a koja je igru razvila, odlučili iskoristiti pun potencijal proširene stvarnosti

U redu, što je to proširena stvarnost?

Za razliku od virtualne stvarnosti koja korisnika u potpunosti vodi u neovisan virtualni svijet, proširena stvarnost funkcionira znatno drugačije. Proširena stvarnost našem doživljaju svijeta dodaje kontekstualne dijelove, u ovom slučaju Pokemone, s informacijama u realnom vremenu. Vidjeli smo najave ovakve budućnosti u holivudskim filmovima kao što su 'Avatar', 'Minority Report', 'Iron Man' i drugi.

Dakle, jednom kada pokrenete igru Pokemon Go, nakon početne registracije i odabira raznih parametara aplikacija će vam na zaslonu uređaja prikazati mapu lokacije na kojoj se nalazite. Počnete li se kretati, kretat će se i vaš lik iz igre. Kada naiđete na Pokemona, klikom na njegov lik na zaslonu će vam se pokazati ono što kamerica vašeg mobitela vidi. Naravno, uz neizostavne Pokemone, ako se koji nalaze u blizini, a koje morate loviti i prikupljati. Zaslon uređaja korisnika koji igra Pokemon Go izgleda otprilike ovako.

Uz prikaz stvarnog svijeta na zaslonu se korisnicima prikazuju i Pokemoni, pod uvjetom da ih uspiju pronaći. Igra je besplatna, no nudi kupnje unutar aplikacije.

Pogledajte i video u sklopu kojeg će vam biti jasnije kako to sve funkcionira.

Pokemon Go, dakle, koristi stvarne geolokacijske podatke te u svakom trenutku zna gdje se nalazite. Kada počnete hodati, počet će se kretati i lik kojeg ste odabrali u aplikaciji. Naiđete li na Pokemona u blizini te odlučite li ga uloviti, upalit će se kamerica vašeg uređaja te beštiju možete pogoditi Pokeloptom i zarobiti ga. Naravno, ovo je samo mali dio onoga što vam igra u stvari nudi jer ćete Pokemone trebati i trenirati, prikupljati Pokelopte (ako ih ne želite kupiti) te činiti štošta drugoga.

Čemu onda toliko ludilo oko Pokemona Go?

Ekipa kompanije Niantic najblaže rečeno genijalno je tempirala predstavljanje ovakve igre. Proširenu stvarnost testiraju već godinama preko svoje druge igre Ingress te su zaključili da im je razvijena tehnologija spremna za masovnu primjenu. Usput rečeno, i igru Ingress diljem svijeta već neko vrijeme igra gotovo 10 milijuna ljudi.

Drugo, pametni telefoni, sposobni za pokretanje igara poput Pokemon Go i opremljeni kamerama, geolokacijskim komponentama i sličnim dodacima, postali su standard i gotovo da su s tržišta izgurali stare, 'glupe' telefone.

Kompanija je odabrala globalno prepoznatljiv brend, prisutan u raznim oblicima kao franšiza na tržištu još od devedesetih godina prošlog stoljeća, čime su uspješno na stranu Pokemona privučene osobe koje su odrasle uz njega, a barem kao termin prepoznaju ga i stariji i mlađi od njih.

Kao što smo ranije već naveli, Pokemon Go igra je s vrlo niskim ulaznim barijerama i visokim potencijalom za angažman, kako samostalno tako u društvu s drugim igračicama i igračima. Istodobno je kooperativna i kompetitivna, nudi priliku za istraživanje i otkrivanje, ne diskriminira po dobi, spolu…

Govorimo li o novom trendu u svijetu mobilnih igara?

Definitivno da. Tehnologija i uređaji koji u svakom džepu mogu iskoristiti potencijal proširene stvarnosti su tu, a upravo igre kao što je Pokemon Go dovest će do toga da upravo ovaj tehnološki segment također postane sveprisutan.

Prema procjenama analitičara SurveyMonkeyja, igru svakodnevno igra preko 20 milijuna ljudi, što je zaista nevjerojatan podatak, a najave nadogradnja Pokemona Go koje dolaze iz tabora Niantica sugeriraju da će s novitetima i dodacima igra postati još poželjnija.

Niantic, tvrtka koja stoji iza Pokemon Goa, nije mogla bolje pogoditi. Ne postoji ni najskriveniji kutak interneta gdje se igra ne pojavljuje barem u nekom obliku.

P. S. Igra nije službeno dostupna na našim prostorima, no mi vam donosimo vodič kako instalirati Pokemon Go na uređaj