Evelyn Miralles, šefica laboratorija za virtualnu stvarnost pri NASA-inom Svemirskom centru 'Johnson' koristi VR za obuku astronauta
Evelyn Miralles već se više od 20 godina bavi vizualizacijom iskustava.
Zajedno s timom inženjera izradila je kacige za virtualnu stvarnost koje astronauti koriste u obuci za svemirske šetnje, obilazak Međunarodne svemirske postaje iz ureda u Houstonu i simulaciju kako je to popravljati u uvjetima nulte gravitacije dok nosite svemirsko odijelo.
Priča je počela '90-tih godina prošlog stoljeća, kada je trebalo popraviti svemirski teleskop Hubble. Miralles i njen tim napravili su prvu VR kacigu 1991. godine kako bi obučili astronaute upravo za tu misiju.
Sa članovima posade prošli su simulacije u realnom vremenu ne bi li im predočili s kakvim će se poteškoćama susresti tijekom svemirske šetnje i upravljanja robotičkom rukom. Simulacija se pokazala prilično preciznom, pa je laboratorij za VR dobio novac za nastavak razvoja.
Tako je nastala sadašnja kaciga za VR, koja zahvaljujući poboljšanoj grafici i ergonomiji može simulirati i pojedinosti poput lokacije kabela i ručki za prihvat. Može simulirati dnevne i noćne misije, naučiti ih kako će upaliti svetla na skafanderu i raditi u mraku, ali i nositi se s osjećajima poput nelagode i straha.
Također ih pripremaju za rješavanje neočekivanih problema i situacija. Ne nedostaje ni smisla za humor, pa se zna dogoditi da se u simulaciji neočekivano pojavi Hello Kitty ili virtualni avatar njihovih kolega iz posade.
U budućnosti, nadaju se u NASA-i, moći će koristiti i komercijalne konzole koje imaju odličnu tehnologiju praćenja te kako će dodati druge osjete poput dodira i mirisa. Uvjereni su kako će VR nastaviti igrati veliku ulogu u obuci astronauta.
Više:CNET