Čelni ljudi četiri tehnološka diva pojavili su se pred zastupnicima američkog Kongresa. Evo pregleda najzanimljivijih dijelova
Jeff Bezos (Amazon), Tim Cook (Apple), Mark Zuckerberg (Facebook) i Sundar Pichai (Alphabet, krovna tvrtka Googlea i YouTubea) svjedočili su u sklopu istrage čiji je cilj ustanoviti zlorabe li tehnološke tvrtke svoj tržišni položaj.
Zastupnici su im postavili brojna pitanja vezana uz prakse suzbijanja konkurencije poput, primjerice, preuzimanja manjih tvrtki kako bi ih se uklonilo s tržišta. Neki među njima zalutali su i u druge teme, poput odnosa s Kinom ili navodne pristranosti na štetu američkih konzervativaca.
Iako Kongres slovi za tehnologiji nevičnu instituciju, ispitivanje je prošlo bez problema. Ali je zato teškoća imao Bezos, zbog čijih je nevolja s internetskom vezom proglašena kratka stanka, a u jednom je trenutku nastavio odgovarati iako mu je mikrofon bio stišan.
Evo pregleda najvažnijih i najzanimljivijih dijelova višesatnog svjedočenja.
Zuckerberg je branio preuzimanje WhatsAppa i Instagrama tvrdnjom kako te tvrtke ne bi bez toga opstale. Također je rekao kako je Facebook zaslužan za to što su Sjedinjene Države i dalje kompetitivne u srazu s Kinom.
Pichai i Cook su naglasili kako su Alphabet i Google suočeni s konkurencijom u gotovo svakom pogledu i kako su napravili platforme pomoću kojih manje tvrtke mogu doći do više kupaca.
Bezos je naglasio kako je Amazon mali u odnosu na tvrtke poput Walmarta, ali i ustvrdio kako je njegova veličina 'nužna za održanje ekonomije online'.
Perje je poletjelo i prije no što je saslušanje počelo. Senator Bernie Sanders pozvao je na Twitteru razbijanje velikih tehnoloških tvrtki, a predsjednik Donald Trump zaprijetio uredbom ukoliko Kongres ne dovede velike tehnološke tvrtke u red.
Tijekom uvodnog izlaganja moglo se čuti kako su tehnološki divovi 'imperatori ekonomije online' koje potrošači koji koriste internet ne mogu izbjeći. Optužilo ih se kako su previše moćne te kako guše konkurenciju, kreativnost i inovaciju, gušeći manje tvrtke.
Republikanci su se požalili na nejednak tretman i cenzuru kojima ih velike tehnološke tvrtke navodno izlažu.
Bezos, Cook, Pichai i Zuckerberg odgovarali su putem video veze. Koristili su softver WebEx tvrtke Cisco.
Cook je rekao kako Apple nije dominantan ni u jednom području poslovanja (iako, prema podacima tvrtke IDC, prednjači na području nosivog računalstva).
Odgovarajući na pitanje o (pre)velikim naknadama za prodaju putem trgovine aplikacijama App Store, Cook je rekao kako je riječ o izrazito kompetitivnom tržištu koje je 'nalik uličnoj tučnjavi', zbog čega nema prostora (pa ni mjesta bojazni) za povećanje tih naknada.
Zuckerberg je nabrojao više tvrtki koje su jače od Facebooka u raznim aspektima, pri čemu je uključio i one koje su sudjelovale u saslušanju.
Zanijekao je optužbe prema kojima je Facebook kupio Instagram kako bi eliminirao konkurenciju, kao i da Facebook bezobrazno kopira ključne tuđe značajke. Priznao je kako Facebook ima značajke slične konkurentskima, ali ne i kako su one uvrštene ne bi li se konkurenciju izguralo s tržišta.
Google je optužen za krađu sadržaja i prijetnje isključivanjem iz rezultata pretrage (kao primjer je istaknut Yelp), kao i guranje vlastitih servisa i proizvoda nauštrb drugih. Pichai je na to rekao kako Googleovi algoritmi prikazuju najrelevantnije rezultate pretrage.
Također je zanijekao kako je znao za to da Kina krade podatke iz Googlea, iako je to bio glavni razlog zašto se Google povukao iz te države prije deset godina.
Dok su drugi odgovorali na pitanja, Bezos je u jednom trenutku odlučio malo prezalogajiti...
Kad je napokon stiglo pitanje i za njega - zlorabi li Amazon tuđe podatke kako bi gurao svoje proizvode - Bezos je rekao kako Amazon ima politiku koja to brani, ali i dodao kako ne može jamčiti da nikad nije bila prekršena.
Dobio je i neugodno pitanje o zlostavljanju i zastrašivanju Amazonovih korisnika, ilustrirano snimkom u kojoj vlasnica knjižare moli Amazon da joj pomogne u preživljavanju.
Bezos je djelovao iznenađeno i rekao kako ne vjeruje kako je takvo iskustvo tipično za Amazonove korisnike.
Saslušanje je završilo pozivom na razbijanje velikih tehnoloških tvrtki na manje dijelove.