Xperia 10 je OK izbor za zagrižene fanove Sonyjevih smartfona i ljude koji žele jeftiniji uređaj za gledanje filmova i serija u krevetu ili dok putuju. Mimo nesvakidašnjeg zaslona nema puno toga po čemu se izdvaja od ostalih
Sonyjevi mobiteli već godinama ne mijenjaju drastično izgled. To vrijedi i za novog, tijekom veljače predstavljenog srednjestrujaša s nesvakidašnjim omjerom zaslona (21:9). Iako je zbog tog omjera izduženiji, dizajn u skladu sa smjernicama Omnibalance je prepoznatljivo xperijast.
Kućište koje kombinira staklo i plastiku ostavlja 'četvrtasti' dojam unatoč lagano zaobljenim rubovima, kutovima i bridovima.
Iako plastičan, ne djeluje jeftino. Upravo suprotno: kvaliteta izrade upućuje na robustan uređaj, a uz to je dovoljno kompaktan i tanak kako bi stao u džep hlača s još jednim smartfonom. Osim toga, masnoća s prstiju se za plastiku hvata teže nego za staklo ili metal. No, s druge strane, ogrebotine će se puno lakše primijetiti.
Dobro je balansiran i razmjerno lagan (162 grama), pa ga je ugodno koristiti dulje vrijeme. No, dvojim kako ćete ga uglavnom koristiti jednom rukom. Evo i zašto.
Raspored tipki je... Pa, čudan. Pri vrhu lijevog brida je ladica za kartice SIM i microSD ako poželite proširiti memoriju za do 512 gigabajta (a vjerojatno prije ili kasnije hoćete jer dolazi sa 64 GB ugrađene memorije). Na lijevoj strani gornjeg brida je 3,5-milimetarski audio ulaz za slušalice (jej!), dok je donji brid rezerviran za utor za USB-C u sredini, s po jednom rešetkom za zvučnik sa svake strane.
Straga je dvostruka kamera, smještena vodoravno pri vrhu i blago ispupčena. iznad nje je LED bljeskalica. Sprijeda je sve u zaslonu, bez fizičkih tipki. Obrub je deblji pri vrhu, gdje su smjestili prednju kameru, slušalicu za telefoniranje i senzore.
Sve dosad posloženo po uzusima stare škole. Situacija postaje neobična na desnom bridu, gdje su - redom od gore prema dolje - tipka za uključivanje/isključivanje, čitač otiska prsta i tipka za regulaciju jačine zvuka. Čitač otiska prsta, dakle, više nije u tipci za uključivanje kao što je prije bio slučaj.
Tipku za uključivanje i isključivanje je razmjerno lako dohvatiti, ne i onu za regulaciju zvuka jer se za nju morate spustiti ispod polovice uređaja. Sva tri spomenuta elementa preblizu su jedan drugome, a tipke su minimalno izbočene pa je zahtjevno pronaći ih bez gledanja i kliknuti. Ergonomski gledano, ovo nije dobro rješenje. Nadam se kako će ga u Sonyju zamijeniti u idućim izdanjima.
Čitač otiska prsta nije loš, iako njegova korisnost trpi zbog toga gdje je i kako smješten.
Zaslon je najjači adut
Zaslon dijagonale šest inča (15,2 centimetra) nedvojbeno je najjači adut Xperije 10. Uspijete li naći multimedijalni sadržaj i igre prilagođene prikazu u omjeru 21:9 gledanje je užitak.
Istina, u pitanju je LCD pa crna boja neće biti tako duboka i istaknuta kao u (AMO)LED zaslonima, ali to nije naročito bitno jer zaslon Xperije 10 nudi fino balansiran prikaz boja te dobru razinu svjetline i oštrine te vidljivost iz raznih kutova (iako je odsjaj pod izravnim svjetlom dosta jak).
Puna HD+ razlučivost (2520 puta 1080 piksela) uz 457 piksela po inču također nije česta pojava u ovom cjenovnom razredu. Pitanje je, doduše, koliko ćete moći iskoristiti omjer 21:9 jer još uvijek nema puno sadržaja prilagođenih za takav prikaz, što znači kako ćete se morati pomiriti s crnim trakama sa strane kad god poželite koristiti neki drugi servis osim Netflixa.
No, video s YouTubea preko cijelog zaslona izgleda odlično, a i više prostora na zaslonu dobro dođe pri skrolanju po Facebooku i radu s tablicama.
Vremešni procesor
Najslabija strana Xperije 10 je hardver. Dolazi s vremešnim Qualcommovim čipsetom Snapdragon 630, podržanim s tek tri GB RAM-a, što se i te kako osjeti u svakodnevnom korištenju.
Pokrenut će većinu aplikacija, ali često zapinje pri skrolanju i prebacivanju iz aplikacije u aplikaciju, muči se s obavljanjem više zadaća odjednom i zahtjevnijim igrama... Za nešto zahtjevnijeg korisnika poput mene to je manje nego dovoljno.
Što se kamera tiče, straga su dvije kamere (13 i pet megapiksela, otvor blende f/2.0 i f/2.4), pri čemu drugi pomaže pri portretima i bokehu (efekt zamućene pozadine).
Pri dobrom svjetlu fotografije su oštre i vjernog prikaza boja. Uz slabiju rasvjetu dobit ćete zrnatije fotografije, s puno više šuma. Uz to sporo okida, zbog čega bi mogli propustiti akcijski trenutak koji želite zabilježiti.
Kako nema optičku stabilizaciju slike za oštrije fotografije trebat će vam prilično mirna ruka. Može snimati u omjeru 21:9, ali imajte na umu kako društvene mreže ne podržavaju još taj format nativno pa fotografije mogu ispasti čudno.
Sprijeda je kamera opremljena s osam MP, za koju mogu ponoviti rečeno za stražnju kameru. Solidno, ali u Sonyju mogu i znaju bolje.
Baterija kapaciteta 2.870 mAh je osrednja, čak i kad se uzme u obzir standardno dobar Sonyjev softver za optimizaciju. Izgurat će cijeli dan ako ne tražite puno od nje. Gledate li video ili igrate igre, trajat će kraće. Puni se za oko 80 minuta od nula do sto posto, pri čemu će više od pola kapaciteta dosegnuti u prvih pola sata.
Zvučnik je neočekivano dobar, iako ne i vrhunski. No, u Sonyju su zadržali audio ulaz za slušalice uz podršku za zvuk visoke razlučivosti s DSEE HX i LDAX-om. Ako imate kvalitetne slušalice, razlika će se osjetiti.
Operativni sustav Android 9 Pie na Xperiji 10 je značajno manje natrpan suvišnim softverom nego što je to bio slučaj s prijašnjim modelima. Suvišnih aplikacija i dalje ima, ali su svedene na minimum i većinu je - napokon - moguće ukloniti tijekom postavljanja mobitela.
Možete odrediti koje su aplikacije na početnom zaslonu, za sve ostalo prizvati ladicu s aplikacijama tako što ćete potegnuti prstom po zaslonu od dna prema vrhu.
Side Sense, značajka uvedena s modelom Xperia XZ3, ovdje debitira u klasi srednjostrujaša. Uvedena je kako bi vam pomogla nositi se izduženim zaslonom ako nemate poveće ruke. Aktivirat ćete ju ako kucnete po desnom rubu zaslona dva puta brzo.
Dobit ćete pregled najčešće korištenih aplikacija i servisa, o čemu brine umjetna inteligencija koja prati što koristite i kad, pa se prikaz mijenja ovisno o dobu dana. To čini dosta suptilno, ali ipak primjetno. Pretpostavljam kako se to s vremenom i više praćenja poboljšava.
Može biti korisna, iako se na nju treba naviknuti. Nadam se kako će u budućim izdanjima ju bolje optimizirati jer u sadašnjem izdanju ometa aplikacije koje se prikazuju povrh drugih, poput Facebookova Messengera.
Trebate li kupiti Xperiju 10?
S pristojnim zaslonom, privlačnim dizajnom i razmjerno čistim Androidom, Xperia 10 je OK izbor za zagrižene fanove Sonyjevih smartfona i ljude koji žele jeftiniji uređaj za gledanje filmova i serija u krevetu ili dok putuju, ako su spremni dopuniti bateriju na odredištu. Dobit ćete isti omjer prikaza kao na perjanici Xperia 1, na kvalitetnom zaslonu, u daleko jeftinijem uređaju.
Na žalost, mimo toga nema drugih kvaliteta po kojima se izdvaja.
Sony Xperia 10 - ključne specifikacije
Dimenzije: 156 puta 68 puta 8,4 milimetara
Težina: 162 grama
Zaslon: šest inča (15,2 cm) IPS LCD, FHD+ (1080 puta 2520 piksela, 457 ppi); zaštitno staklo Gorilla 5
Procesori: osmojezgreni Snapdragon 630 (14 nm) do 2,2 GHz; Adreno 508 RAM: tri ili četiri GB (kod nas zasad samo tri)
Memorija: 64 GB (proširivo do 512 GB, kartica microSD)
Kamere:
- stražnja: 13 MP, f/2.0, PDAF / pet MP, f/2.0, senzor dubine; LED bljeskalica, HDR, panorama, video 1080 p na 30 sličica u sekundi
- prednja: osam MP, f/2.0
Baterija: 2870 mAh, Li-Po, nezamjenjiva, podrška za brzo punjenje
Povezivanje: USB-C 1.0, USB Host, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, hotspot, 4G/LTE, Bluetooth 5.0, NFC
Senzori i ostalo: čitač otiska prsta, brzinomjer kompas, blizina; A-GPS; jedna ili dvije kartice SIM
Operativni sustav: Android 9.0 Pie
Boje: crna, plava, srebrna, roza
Cijena: 3.199 kn (Nabava.net)
Ustupio: Sony