Tim znanstvenika s Massachusetts Institute of Technology u potrazi je za jekom crnih rupa kako bi rasvjetlili dijelove prostorvremena koji su još uvijek kriju svoje tajne pred nama
Kao što vjerojatno znate, aktivnost crnih rupa možemo pratiti dok usisavaju plin i prašinu iz neke od zvijezda koje su u orbiti oko njih.
Kad to čine emitiraju rendgensko zračenje koje se odbija od plina kojeg crna rupa konzumira i koje osvjetljava pritom okolicu. To se naziva jekom ili odjekom crne rupe.
Iako je tehnički riječ o X-zrakama, tim s MIT-a je u suradnji s upućenima u glazbu našao način kako ih pretvoriti u valove zvuka koje možete poslušati:
Za njihovo novo istraživanje astronomi su razvili automatiziranu tražilicu Reverberation Machine, kako bi njome pročešljali podatke koje je prikupio rendgenski teleskop Neutron Star Interior Composition Explorer američke svemirske agencije NASA-e, smješten na Međunarodnoj svemirskoj postaji.
Njihov je algoritam otkrio 26 binarnnih sustava s crnim rupama koje povremeno emitiraju rendgensko zračenje. Deset od njih dovoljno je blizu kako bi se jeku moglo pratiti, a za osam njih se prethodno nije znalo kako proizvode odjek.
Također su otkrili kako crne rupe prilikom usisavanja materije stvaraju koronu visokoenergetskih fotona i odašilju mlaz visokoenergetskih čestica brzinom koja je blizu brzine svjetlosti. To traje nekoliko tjedana, nakon čega se crna rupa primiri u stanju niže energije.
Znanstvenici vjeruju kako će ovo otkriće pomoći u objašnjavanju nastanka supermasivnih crnih rupa u središtima galaksija, piše Engadget.