Google Maps svemira

[VIDEO] Australski teleskop stvara novi atlas svemira: Moćnim računalima obradili 13,5 eksabajta podataka

01.12.2020 u 10:48

Bionic
Reading

Australski radio teleskop ASKAP mapirao je približno tri milijuna galaksija u samo 300 sati, što dokazuje da za istraživanje neba nisu potrebne godine. Karta, sastavljena od 903 slike, prikazuje milijune točaka, udaljenih galaksija, od kojih mnoge nikada prije nismo vidjeli

Vodeći svjetski radio teleskop australske nacionalne znanstvene agencije CSIRO snimao je cijelo južno nebo rekordnom brzinom i s dosad neviđenim detaljima, kako bi izgradio astronomsku verziju Google Mapsa.

'ASKAP primjenjuje najnovija dostignuća u znanosti i tehnologiji na prastara pitanja o misterijama svemira i astronomima širom svijeta nudi nova otkrićima kako bi pronašli odgovore na pitanja koja si postavljaju', rekao je riješili svoje izazove", rekao je dr. Larry Marshall, izvršni direktor CSIRO-a koji upravlja radio teleskopom.

Sve to omogućuju inovativni prijamnici koji sadrže tehnologiju faznog unosa nizova. ASKAP je nevjerojatno moćan: on generira više sirovih podataka brže nego cijeli australski internetski promet.

'U vremenu kada imamo pristup većem broju podataka nego ikad prije, ASKAP i superračunala koja ga podržavaju pružaju neusporediv uvid i posjeduju nek dosad neviđene alate', kaže Marshall.

Ključna značajka teleskopa je široko vidno polje, generirano novim prijamnicima koji ASKAP-u omogućuju snimanje panoramskih slika neba s nevjerojatnim detaljima.

Koristeći ASKAP na CSIRO-ovom opservatoriju Murchison (MRO) u bespućima zapadne Australije, istraživački tim promatrao je 83 posto čitavog neba. Početni rezultati upravo je objavilo Astronomsko društvo Australije.

Novi podaci omogućit će astronomima provođenje statističkih analiza velike populacije galaksija, na isti način na koji istraživači društvenih trendova koriste podatke statističkih zavoda.

'Ovaj popis svemira koristit će astronomi širom svijeta za istraživanje nepoznatog i proučavanje svega, od stvaranja zvijezda do toga kako se razvijaju i komuniciraju galaksije i njihove supermasivne crne rupe', objasnio je vodeći autor i astronom CSIRO-a dr. David McConnell.

S ASKAP-ovim naprednim prijamnicima, tim RACS-a trebao je kombinirati samo 903 slike da bi se stvorila cjelovita karta neba, znatno manje od desetaka tisuća slika potrebnih za ranija radijska istraživanja.

'ASKAP je izradio kartu Svemira detaljnije nego ikad prije i rekordnom brzinom. Očekujemo da ćemo u budućim istraživanjima pronaći desetke milijuna novih galaksija', rekao je dr. McConnell.

Najmoćnija erupcija crne rupe u Svemiru
  • Marsov krater Moreux
  • Galaktički prometni čep
  • Anemična galaksija
  • Astronomi koriste plijesan za mapiranje najvećih struktura svemira
  • Stoljećima prije Hubblea...
    +3
Slike svemira Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Björn Schreiner 2020 @ FU Berlin

Čak 13,5 eksabajta sirovih podataka koje je generirao ASKAP obrađeno je uporabom hardvera i softvera po mjeri CSIRO-a. Superračunalo Galaxy Pawsey Supercomputing Centra pretvorilo je podatke u 2D radio slike koje sadrže ukupno 70 milijardi piksela. Konačne 903 slike i prateće informacije sadrže 26 terabajta podataka.

Slike i katalozi iz ankete bit će javno dostupni putem portala CSIRO za pristup podacima i hostirani na Pawseyju.