Zagrebački Institut za fiziku okupio je u utorak na stručnom skupu o mjeriteljstvu u području vremena i frekvencije potencijalne korisnike kako bi im predstavio mogućnosti suradnje koje su nastale nakon temeljite obnove i modernizacije Instituta najsuvremenijom laserskom opremom
Ravnatelj Instituta Osor Barišić kazao je da je Institut temeljito obnovljen te da je stekao uvjete za znanstvena istraživanja ravna onima u razvijenim zapadnim zemljama. Štoviše, istaknuo je prednost u slobodi određivanja tema, kao i da to predstavlja novu fazu u životu Instituta.
Pročelnik Centra za napredne laserske tehnologije (CALT) Damir Aumiler predstavio je mogućnosti koje je CALT postigao nakon što je završen projekt razvoja znanstvene infrastrukture temeljene na laserskim tehnologijama vrijedan 16 milijuna eura.
Opremljeno je deset laboratorija od kojih je Laboratorij za vrijeme i frekvenciju omogućio da Hrvatska bude uključena u globalni sustav realizacije Koordiniranog svjetskog vremena (UTC), a vremenska skala koju mjeri laboratorij je najtočnija u Hrvatskoj, kazao je. CALT omogućuje usluge svih laserskih mjerenja koja daleko nadilaze mogućnosti mjerenja konvencionalnim tehnikama.
Zauzeo se za podizanje svijesti o važnosti mjerenja vremena te napomenuo da Hrvatska nema nacionalni laboratorij za mjerenje vremena, što može biti problem sa stanovišta nacionalne sigurnosti, budući se korisnici oslanjaju na GPS izvore koji se u kritičkim trenucima ometaju i postaju nedostupni.
Voditeljica Laboratorija za vrijeme i frekvenciju Elinor Trogrlić kazala je da je točnost mjerenja vremena u tom laboratoriju dostigla preciznost od 1 sekundu odstupanja na 15 milijuna godina.
Time laboratorij doprinosi tehnološkoj neovisnosti ključnih sektora poput telekomunikacija, energetike, financija i sigurnosnog sustava. Također, laboratorij omogućuje vremensko i frekventno umjeravanje uređaja u Hrvatskoj, što potiče razvoj domaće industrije smanjujući ovisnost o inozemnim uslugama, kazala je i dodala da današnjim skupom žele otvoriti putove suradnje.
Jedini institut za fiziku u Hrvatskoj zapošljava oko 90 osoba od kojih su oko dvije trećine znanstvenici, rečeno je.