Slanje okusa putem weba prije ili kasnije će postati hit, kažu ljudi koji istražuju - slanje okusa putem weba
Znanstvenici iz Keio-NUS CUTE centra - što bi prevedeno značilo Konektivna sveprisutna tehnologija za utjelovljenje Sveučilišta Keio u Japanu i Nacionalnog sveučilišta u Singapuru - otkrili su kako prepoznati okus i boju limunade i poslati ju putem posebne posude ispunjene običnom vodom. Posuda koristi LED osvjetljenje kako bi emulirala boju limunade dok metalne trake na rubu prenose okus na vaš jezik dok pijete vodu s dodanim kiselkastim okusom.
'Izabrali smo limunadu zbog toga jer je kiselost osjet koji je najlakše uzrokovati električnom energijom' rekao je Nimensha Ranasinghe, jedan od četiri člana projekta. Također je naglasio da simulacije nisu jedino ograničene na okusu - moguće je 'stvoriti' slatko, slano ili gorko.
Projekt koji se u javnosti agresivno promovira od drugog dijela ožujka ne bavi se samo repliciranjem okusa. Riječ je o eksperimentu koji planira istražiti može li se stvoriti nova iskustva poput komuniciranja putem pića ili prenošenjem iskustva na daljinu', tvrdi Ranasinghe.
Tehnologija stvaranja osjetila okusa pomoću električne energije nije ništa novo. Znanstvenici poput Ranasinghea rade na digitalnim okusima već dulje vrijeme. Čitav niz timova u Japanu i SAD-u također rade na simulaciji okusa. Tehnologija radi na taj način da se u piće prvo umoči senzor koji prepoznaje pH i boju te nakon toga prenese podatke u gore spomenutu posudu. Elektroliti nakon toga simuliraju vaše osjetilo okusa, a što je najbolje od svega - da biste to postigli ne trebate popiti tekućinu. Prijenos okusa na jezik moguće je postići samo dodirom metalnih trakica. Električna struja mjerena u mikroamperima nije ni blizu onoj koja može nanjeti bol.