Iranska nuklearka Bušer počela je s ograničenim radom što je ključni korak prema njezinu puštanju u pogon, objavila je u utorak ruska kompanija koja je izradila nuklearku. Reaktor smješten nedaleko Perzijskog zaljeva podignut je do 'najniže razine snage koja se može kontrolirati', objavila je u nedjelju državna agencija RIA pozivajući se na kompaniju
IraObjavila je da je u tijeku samoodrživi proces nuklearne fisije u reaktoru u Bušeru koji je prva iranska nuklearka. Nuklearka je suočena s mnogim odgodama početak rada od njezine izgradnje u 1970-ima.
Član iranskog parlamentarnog odbora koji nadzire Bušer kazao je u ponedjeljak kako se provode 'završni testovi', a iranska novinska agencija Fars kazala je kako će nuklearka početi puštati energiju u sustav za dva mjeseca.
Zapadne zemlje godinama pozivaju Rusiju da odustane od posla izgradnje Bušera vrijednog milijardu dolara u strahu da će omogućiti Iranu izgradnju nuklearnog oružja.
Sporazum po kojem će Iran vraćati Rusiji potrošeno gorivo ublažio je te strahove.
Iran službeno spreman nastaviti razgovore s 5+1
Iran je u pismu šefici europske diplomacije Catherine Ashton objavio kako pristaje nastaviti pregovore s velikim silama o njegovu spornom nuklearnom programu, ali je naglasio kako se razgovori moraju voditi bez pritiska, objavila je iranska državna televizija.
Iranski veleposlanik u Bruxellesu predao je u utorak ujutro iransko pismo europskoj šefici diplomacije Ashton kao odgovor na ponudu EU-a o nastavku pregovora sa skupinom 5+1 o kontroverznom iranskom nuklearnom programu, istaknuo je Al Alam.
U tom odgovoru, iranski pregovarač o nuklearnoj energiji Said Džalili piše da Iran "gleda blagonaklono na povratak velikih sila za pregovarački stol, na temelju suradnje o zajedničkim točkama" koje postoje između dvije strane, prema Teheranu. U pismu se ističe kako razgovori moraju biti pravedni i moraju se voditi bez pritisaka, dodala je televizija Al Alam.
Analitičari to tumače kao iransku poruku da se u razgovorima neće pregovarati o obogaćivanju uranija koje Iran smatra svojim suverenim pravom. Predsjednik Mahmud Ahmadinedžad u ponedjeljak je ponovio da Iran neće odustati od svog prava na obogaćivanje uranija.
Ashton je poslala u veljači pismo iranskim vlastima nakon neuspjelih pregovora održanih mjesec prije u Istanbulu između skupine 5+1 (pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: SAD, Rusija, Kina, Francuska i V. Britanija, plus Njemačka) i Irana o nuklearnom pitanju.