Američki razarač s navođenim projektilima plovio je unutar 12 nautičkih milja od otoka u Južnome kineskom moru za koji Kina, Tajvan i Vijetnam tvrde da je njihov, u sklopu operacije kojom se želi onemogućiti ograničavanje slobodne plovidbe
Kina smatra svojim veći dio Južnokineskog mora, preko kojega se svake godine odvija svjetska trgovina veća od 5 bilijuna dolara. Vijetnam, Malezija, Brunei i Filipini također polažu prava na to otočje.
Glasnogovornik Pentagona Jeff Davis rekao je da u blizini američkog razarača nije bio viđen nijedan brod kineske vojske dok je prolazio pored otoka Tritona u otočju Paracel.
'Ta operacija iskušava ustrajnost triju zemalja Kine, Tajvana i Vijetnama u tome da sužavaju prava slobodne plovidbe mornarice', rekao je Davis, u skladu s američkim stajalištem da bi se ključnu morsku liniju trebalo tretirati kao dio međunarodnih voda.
Američka mornarica izvodila je slične vježbe u listopadu u kojima je razarač s navođenim projektilima plovio blizu jednog od kineskih umjetnih otoka, zamjerajući se Pekingu.
Davis je rekao da zadnja operacija predstavlja izazov politici koja zahtijeva dobivanje dopuštenja za prolaz unutar teritorijalnih voda. Dodao je da SAD ne želi sudjelovati u nadmetanju oko prava na suverenitet nad otočjem u Južnokineskom moru.
Ovaj mjesec je predsjedatelj senatskog odbora za oružane snage kritizirao Obamu zbog odgode rješavanja pitanja većih sloboda mornaričkih patrola.
On je rekao da to dopušta Kini da nastavi širiti svoje teritorijalne ambicije u regiji, uključujući i slijetanje zrakoplova na umjetni otok u otočju Spratly.