sjednica u saboru

Bago očitao bukvicu političarima: Ako imate sumnji, prijavite ih DORH-u

22.01.2019 u 13:00

Bionic
Reading

Politička korupcija tema je sjednice Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije. U raspravi se najviše govorilo o aktualnoj temi prebjega u Saboru

Predsjednik Nacionalnog vijeća Željko Jovanović uvodno je zapitao koje su to institucije u kojima je najviše prisutna korupcija, a pritom podsjetio i na loše ocjene koje u anketama dobivaju Sabor i Vlada.

'Politička korupcija izrazita je prijetnja demokraciji, odnosno očuvanju vladavine prava u društvu', kazao je Jovanović.

Je li politička korupcija i negiranje volje birača, upitao je Jovanović, aludirajući pritom na prebjege u Saboru.

'Nepotkupljiv je samo onaj kojemu nije ponuđena dovoljno visoka cijena. Nadam se da u Hrvatskoj još nismo došli do te razine', kazao je Jovanović.

Govoreći o saborskim mandatima, Đorđe Gardašević s Pravnog fakulteta uvodno je podsjetio kako zastupnici kod nas imaju slobodan mandat. 'Ne bi bilo neočekivano da, s obzirom na posljednje događaje, netko predloži imperativni mandat', kazao je Gardašević, podsjetivši kako su dužnosnici s imperativnim mandatom direktno odgovorni svojim biračima i mogu biti opozvani ne ispunjavaju li ono za što su ih birači izabrali.

Na prebjege je uvodno kao panelist podsjetio i novinar Nove TV Mislav Bago, kazavši kako je od 2000. godine prosječno 15 do 17 zastupnika mijenjalo stranačke dresove, a samo je HDZ u razdoblju od 2000. do 2003. izgubio 18 zastupnika.

'Politička korupcija nije kazneno djelo i teško je dokaziva. Tu riječ najviše koriste političari u međusobnim obračunima. Koristeći riječ politička korupcija, u javnosti bacate blato na sve, a ako imate sumnje, odite u DORH. Tu mnogi političari skupljaju svoje bodove, zaboravljajući da se u tom blatu kupaju svi i da se iz njega rađa pesimizam, pa onda i imamo ovakve ocjene Sabora i Vlade. Rađa se apatija, pa nije ni čudo da se nakon svakog Dnevnika može skupiti autobus ljudi koji se žele iseliti u Njemačku', kazao je Bago.

Kritike je uputio i DORH-u, kazavši da i on sam može reagirati na osnovi novinskih napisa.

Nije se složio s mišljenjem da je glavni problem izborni zakon. 'Naš izborni zakon uz male modifikacije može osigurati stabilnost. Možda je najveći problem Zakon o političkim strankama', kazao je Bago.

'Nalazimo se u histeričnom predizbornom razdoblju u kojem će se nabacivati optužbama za političku korupciju, ali politička perverzija ili prostitucija i politička korupcija nisu isto', kazao je Bago.

Govoreći o radu DORH-a, glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić u svom izlaganju kazao je da se politička korupcija odnosi zapravo na političku trgovinu koja se očituje u donošenju politika, zamjeni mandata...

'Kada je riječ o korupciji u politici, ne mogu govoriti o konkretnim predmetima, pogotovo ako su oni u fazi izvida', rekao je Jelenić.

Dražen Jelenić, Vanja Marušić, Mislav Bago
  • Dražen Jelenić, Vanja Marušić, Mislav Bago
  • Dražen Jelenić, Vanja Marušić
  • Dražen Jelenić, Vanja Marušić
  • Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije
  • Nacionalno vijeće za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije
    +8
Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Izvor: Cropix / Autor: Damjan Tadic / CROPIX

Podsjetio je na kazneno djelo podmićivanja zastupnika, koje je u Kazneni zakon uvedeno 2013. 'Do sada je za to kazneno djelo osuđen samo jedan čovjek, i to Željko Sabo', kazao je Jelenić. 'Dokazivanje je vrlo teško zbog konspirativnog načina izvođenja tih kaznenih djela, a to se najčešće događa u četiri oka i za dokazivanje trebate svjedoke ili snimke razgovora ili dokaz primanja mita. Za to su potrebne metode koje grubo zadiru u ljudska prava, dakle smiju se primjenjivati samo kad postoje osnovane sumnje da je kazneno djelo već počinjeno', rekao je Jelenić, dodavši kako se često ne radi samo o primanju mita, već o različitim oblicima pogodovanja.

'Danas se govori o prebjezima, no postavlja se pitanje jesu li takvi slučajevi propisani kao kazneno djelo. Može li se to podvesti pod neko od sadašnjih kaznenih djela ili se može uvesti neko novo kazneno djelo?', zapitao je Jelenić.

Zastupnike je kritizirao, podsjetivši da Sabor još uvijek nije implementirao GRECO-vu preporuku usvajanja Etičkog kodeksa za zastupnike.

'DORH nije tijelo općeg nadzora i nema kapacitete za praćenje svih nepravilnosti. U slučaju prebjega, koji se nazivaju političkom korupcijom, DORH će na temelju svih prikupljenih podataka donijeti meritorne odluke i o tome obavijestiti žrtve i podnositelje prijava, a javnost putem priopćenja', zaključio je Jelenić.

U raspravi je sudjelovala i predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataša Novaković, podsjetivši da se ono već bavi s tri predmeta koji se povezuju s političkom korupcijom - Marijom Puh, Mladenom Madjerom i Milanom Bandićem. Požalila se da Povjerenstvo nema mogućnosti posve istražiti sve, kao što to može DORH.

HDZ-ov Ante Babić vjerovao je, kaže, da će korupcije na lokalnoj razini nestati izravnim izborom načelnika i gradonačelnika, no to se, priznaje, nije dogodilo i zato misli da bi trebalo ukinuti takav izbor.

SDP-ov Gordan Maras smatra kako Vlada s dignitetom ne bi nikada pristala u svojim redovima imati zastupnike koji su prevarili svoje birače, pa političari ne bi imali ni motive da postanu prebjezi.

Mostov Marko Sladoljev podsjetio je da se zahvaljujući Mostu zabranilo kandidiranje s pravomoćnom presudom na lokalnim izborima te se založio da se to uvede na nacionalnoj razini. 'Da to postoji, Mladen Madjer ni bi ni mogao biti u Saboru jer ima pravomoćnu presudu', rekao je.

Član Vijeća Krešimir Planinić kazao je kako rješenje za prebjege nije Kazneni zakon, već izmjene izbornog zakona. Smatra da bi zastupnici, ako napuste stranku, njoj trebali i vratiti mandat, ali i da se poveća broj preferencijalnih glasova na izborima.

'Odlazak HNS-a u vlast je prevara birača', jasno je zaključno rekao Jovanović. 'Ne kažem da je to kaznena odgovornost, ali sigurno će utjecati na povjerenje birača', dodao je. 'To je sigurno jedan od oblika političke korupcije i sigurno negdje ima elemenata kaznenog djela, što se lako utvrdi ako se prati trag novca', kazao je Jovanović. 'To mi je gadljivo', poručio je.