OBEĆAVAJUĆA NAJAVA

Beroš: Do kraja mjeseca stiže 490.000 doza cjepiva; Capak sumnja da će EMA suspendirati cjepivo AstraZenece: 'Možda će se mijenjati nešto u preporukama'

06.04.2021 u 14:10

Bionic
Reading

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je u utorak, nakon video sastanka predstavnika Nacionalnog stožera Civilne zaštite s premijerom Andrejem Plenkovićem, svim županima te čelnicima županijskih Zavoda za javno zdravstvo, da današnji broj novozaraženih ne predstavlja realno stanje zbog blagdana kada se nije puno testiralo

Sa županima su se dogovarale nove mjere, ali i razgovaralo o procesu cijepljenja.

'Zahvalili smo im na dosad učinjenom, te smo ih htjeli obvezati da organizacijski budu spremni na dolazak većih doza cjepiva, 100.000 do kraja tjedna i oko 490.000 doza do kraja mjeseca', najavio je Beroš, dodajući da svaka županija ima svoje specifičnosti.

Odgovarajući na pitanja o AstraZeneci i krvnim ugrušcima, rekao je da treba sačekati službeni stav EMA-e.

Izvor: Pixsell / Autor: Dusko Jaramaz

'Razgovarali smo i o tome i kako zauzeti poziciju ako to bude tako. Sve opcije su na stolu, ali moramo dobiti neupitnu informaciju od EMA-e. U Britaniji su puno ljudi cijepilo, a nuspojave su neznatne. Međutim, ne smijemo zanemariti moguće komplikacije. Prejudicirati stav EMA-e nije moguće', kazao je Beroš.

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, podsjetio je da je bilo 'paničnih reakcija' oko AstraZenece i ranije. 'Bilo bi najpametnije da sačekamo. Proučili smo tablice iz EMA-e, ali vrlo teško da će se odlučiti za suspenziju. Moguće je da će se mijenjati nešto u preporukama i uputama za korištenje cjepiva', kazao je Capak, dodajući da je moguća i preporuka za nekorištenje cjepiva za određenu dob korisnika.

Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
  • Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
  • Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
  • Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
  • Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
  • Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu
    +8
Počelo masovno cijepljenje u Zagrebu Izvor: Cropix / Autor: Željko Puhovski

Rekao je da očekuje oko 50 posto cijepljenih u Hrvatskoj do kraja lipnja, za razliku od Europske komisije koja ima nešto niže prognoze za Hrvatsku. Rekao je da se u pojedinim županijama već sada može krenuti s trećom fazom cijepljenja, s obzirom da stižu veće količine cjepiva.

Što se tiče distribucije cjepiva, rekao je kako je na sastanku je prikazana tablica koja sadrži broj doza koje će distribuirati po županijama u skladu s brojem stanovnika, osim u Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje se i dalje dostavlja 20 posto više. Nešto više cjepiva dosad je dostavljeno i u Dubrovačko-neretvansku i Primorsko-goransku županiju zbog loše epidemiološke situacije, no glavni princip i dalje ostaje distribucija prema broju stanovnika.

Ministar Beroš rekao je da će se definirati prioriteti za cijepljenje u sklopu treće faze, a o tome će se službeno razgovarati sutra.

Po pitanju duga u zdravstvu i eventualnog povećanja doprinosa, rekao je da se o tome ne razmišlja. 'Današnji sastanak jasan je signal da zajedničkim nastojanjima želimo riješiti ovaj višedesetljetni problem. Ministar je ostavio otvorenu mogućnost da u okviru rebalansa proračuna budu naznačena dodatna sredstva', kazao je Beroš.

Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
  • Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
  • Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
  • Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
  • Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
  • Izjave nakon sastanka o veledrogerijama
    +6
Izjave nakon sastanka o veledrogerijama Izvor: Cropix / Autor: Marko Todorov / CROPIX

Dugoročna rješenja tema su pak za Vladu i zdravstveni sustav. 'Veledrogerije su jedan segment funkcioniranja zdravstvenog sustava, nepotrebno ih je opterećivati reformama. O tome mi razgovaramo, a njima smo prezentirali odlučnost da uđemo u reforme i riješimo dug', kazao je Beroš.

Prioritet Vlade je osigurati lijek pacijentu u trenutku kada je on potreban. Pandemija je izazvala nove troškove, a istovremeno pada uplata doprinosa građana u sustav. 'Vlada radi nevjerojatne napore da stabilizira pružanje zdravstvene zaštite i prilagodi se novim okolnostima. KB Dubrava je svijetli primjer, a sve to enornmno košta, veliki je broj prekovremenih sati', rekao je Beroš.

KB Dubrava
  • KB Dubrava
  • KB Dubrava
  • KB Dubrava
  • KB Dubrava
  • KB Dubrava
    +19
KB Dubrava Izvor: Pixsell / Autor: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Stoga je važno da je ministar Marić prepoznao problem i razmišlja se o dinamici rješavanja duga, kazao je Beroš.

Rekao je da je dostupnost lijekova ne vidi kao trošak. 'Po meni opcija nije smanjivanje liste lijekova'. Niz je elemenata na kojima se radi kako bi se sustav učinio održivim. 'Ideja je promijeniti pravilnike, ali ne na način da se ograniče učinkoviti lijekovi. Ako su i ekstremno skupi, moraju ostati raspoloživi hrvatskim građanima', kazao je ministar.

'Neke bolnice 99 posto svog budžeta troše na radnu snagu. U takvim elementima teško je biti održiv, a tako je u 66 posto bolnica. Ravnatelji nemaju čarobni štapić', kazao je Beroš, dodajući da su plaće liječnika i sestara u nekoliko posljednjih godina porasle, kako bi se oni zadržali u Hrvatskoj. A to nije kompenzirano zdravstvenom sustavu.

'Moramo redefinirati odnose s veledrogerijama, na obostranu korist', zaključio je ministar.

S obzirom da veledrogerije ne mogu jamčiti da neće biti nestašice lijekova, može li on to jamčiti? Beroš nije direktno odgovorio na to pitanje, poručivši da je ministar Marić na današnjem sastanku poslao pozitivne naznake rješavanja problema, kako kratkoročno, tako i dugoročno.