povratak na pantovčak

Bliži se druga Milanovićeva inauguracija: Ovako su izgledale dosadašnje prisege hrvatskih predsjednika

15.02.2025 u 14:32

Bionic
Reading

Sljedeći tjedan, točnije u utorak 18. veljače održat će se druga inauguracija predsjednika Zorana Milanovića, koji je u siječnju na izborima osvojio drugi mandat. Bit će to druga inauguracija nekog hrvatskog predsjednika koja će se održati na Pantovčaku, a ovaj put neće biti toliko skromna kao prije pet godina

Prije pet godina Zoran Milanović prekinuo je tradiciju održavanja inauguracija na Trgu svetog Marka i odlučio se na skromno davanje prisege u Uredu predsjednika na Pantovčaku. Tako će biti i ove godine, s doduše, mrvu većim brojem uzvanika.

U medijima se nagađalo i o inauguraciju na Trgu bana Jelačića, no Milanović je ipak ostao vjeran prvotnoj ideji. Da je održana na glavnom zagrebačkom trgu, bila bi to najvjerojatnije najveća inauguracija u modernoj hrvatskoj povijesti, a mi smo se prisjetili i kako je izgledalo davanje prisege Milanovićevih prethodnika.

Hrvatska je do sada odgledala sedam inauguracija - dvije Tuđmanove, dvije Mesićeve, prisegu Ive Josipovića te Kolinde Grabar Kitarović te prvu Milanovićevu inauguraciju na Pantovčaku.

Prva Tuđmanova inauguracija

Markov trg prvi put bio je domaćin predsjedničkog davanja prisege još 1992., kada je usred ljeta, u kolovozu, na prvi mandat prisegnuo Franjo Tuđman. Prvi hrvatski predsjednik prisegu je davao pred ustavnim sucima i tadašnjim predsjednikom Ustavnog suda Jadrankom Crnićem, a prva inauguracija ostat će zapamćena po tome što je usred ceremonije intervenirao u tekst prisege. Tuđman, koji je trebao čitati tekst prisege ponavljajući ga za Crnićem, umjesto 'na korist svih hrvatskih državljana' izgovorio je 'na korist hrvatskog naroda i svih hrvatskih državljana', a samu prisegu završio je riječima: 'Tako mi Bog pomogao.'

Nakon izgovaranja prisege Crnić je Tuđmanu stavio i predsjedničku lentu.

S obzirom na to da je Hrvatska bila usred ratnih zbivanja, na samoj inauguraciji nije bilo stranih visokih dužnosnika, a osim obitelji i građana, pratili su je tadašnji predsjednik Sabora Žarko Domljan, predsjednik Vlade Franjo Gregurić, mandatar za sastav nove Vlade Hrvoje Šarinić, drugi visoki dužnosnici, predstavnici hrvatskih političkih stranaka, vjerski dostojanstvenici, predstavnici diplomatskog i konzularnog zbora, predstavnici Hrvatske vojske, predstavnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Sveučilišta te istaknuti kulturni i javni djelatnici.

Druga Tuđmanova inauguracijavu trgu održana je druga Tuđmanova inauguracija.

Prisegu za svoj drugi mandat Tuđman je ponovno davao pred ustavnim sucima i predsjednikom Ustavnog suda Jadrankom Crnićem. Tuđman je došao na Markov trg u pratnji supruge Ankice, prošao između počasnih postrojbi te svečane postrojbe Hrvatske vojske, a na pozornici su ga dočekali ustavni suci. Polaganje prisege započelo je himnom, no za razliku od prvog puta, Tuđman ovaj put riječi prisege nije izgovarao ponavljajući ih za Crnićem, nego je sam izgovorio prisegu držeći lijevu ruku na Ustavu Republike Hrvatske i s uzdignutom desnicom. Sam tekst prisege zakonski je izmijenjen uoči inauguracije tako da su Tuđmanove 'intervencije' s prve inauguracije dodane u zakonski određen tekst prisege.

Nakon što je potpisao prisegu Crnić je ponovno stavio Tuđmanu predsjedničku lentu, a poslije prvih čestitki topnička bitnica na Griču ispalila je 25 počasnih hitaca.

Tuđman se nakon toga nazočnima obratio i govorom. U njemu je govorio o višegodišnjoj težnji Hrvatske za samostalnošću, spomenuvši kako je svijet 's divljenjem, začudno, gledao osamostaljenje Hrvatske'. Govorio je i o završetku mirne reintegracije, 'zamjetnim gospodarskim rezultatima', ali i planovima za drugi mandat.

No Tuđman nije dočekao kraj svog mandata preminuvši 1999. godine.

Tuđmanova inauguracija 1997. Izvor: Društvene mreže / Autor: AP Archive

Prva Mesićeva inauguracija

Izbori nakon njegove smrti iznjedrili su novog predsjednika iz redova dotadašnje oporbe. U veljači 2000. prisegu je na svoj prvi mandat dao Stjepan Mesić, uz Tuđmana i sada Milanovića jedini hrvatski predsjednik koji je dva puta biran na dužnost.

Kako je nakon smrti Tuđmana i Hrvatska počela izlaziti iz svojevrsne međunarodne izolacije, tako je i Mesićevo davanje prisege bio najveći međunarodni skup u Hrvatskoj od stjecanja državne neovisnosti do tada. Na Markov trg tada je došlo 12 predsjednika država i čak 71 strano izaslanstvo.

Mesićeva inauguracija 2000. Izvor: Društvene mreže / Autor: TheCroatiamusica/Youtube

Iako se razmišljalo i o drugim lokacijama za inauguraciju, na kraju je ipak sve ostalo na Markovu trgu. No za razliku od Tuđmana, Mesić je odbio da dio svečanosti bude stavljanje predsjedničke lente, a koja će se u predsjedničke inauguracije vratiti tek s Kolindom Grabar Kitarović.

Mesić je te 2000. na inauguraciju došao u pratnji supruge Milke iz smjera Banskih dvora. Prošao je pored počasne bojne Prvog gardijskog zdruga, no za razliku od prethodnih inauguracija, vojnici nisu bili odjeveni u crvene odore. Na pozornici su ga dočekali ustavni suci na čelu s predsjednikom Ustavnog suda Smiljkom Sokolom. Mesić je, držeći lijevu ruku na Ustavu i s podignutom desnom rukom, izgovorio tekst prisege, a potom ga je potpisao.

Nakon čestitke Sokola i supruge Milke Mesić je održao kratki govor, poručivši odmah na početku da će biti 'predsjednik svih građana', ali i 'građanin predsjednik'.

Prva Mesićeva inauguracija
  • Prva Mesićeva inauguracija
  • Prva Mesićeva inauguracija
  • Prva Mesićeva inauguracija
  • Prva Mesićeva inauguracija
  • Prva Mesićeva inauguracija
    +3
Prva Mesićeva inauguracija Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

Druga Mesićeva inauguracija

Slično kao i na prvoj inauguraciji, Stjepan Mesić dao je prisegu u veljači 2005., no uz ipak manje uzvanika i svjetskih državnika, ali i kao prvi predsjednik kojemu su sužene ovlasti nakon izmjena Ustava u studenom 2000.

Kao i na prvoj inauguraciji, Mesić je u pratnji supruge Milke na Markov trg stigao pješice iz smjera Banskih dvora. Prošao je pored Počasno-zaštitne bojne te se popeo na pozornicu na kojoj su ga dočekali ustavni suci na čelu s predsjednikom Ustavnog suda Petrom Klarićem.

Sama pozornica bila je okićena cvijećem, a iza Mesića nalazila se velika hrvatska zastava. Himnu je izveo zbor HNK.

Po dolasku na pozornicu Klarić je izvijestio o rezultatima izbora te pozvao Mesića da prisegne. Nakon što je izgovorio zakonom određen tekst prisege on ju je i potpisao te održao inauguracijski govor.

Sama inauguracija kratko je trajala, a okupila je oko 1000 ljudi, među kojima devet šefova država, predstavnike Europske komisije, NATO-a, OESS-a, desetak osobnih izaslanika predsjednika država te hrvatske dužnosnike izvršne i zakonodavne vlasti.

Druga Mesićeva inauguracija
  • Druga Mesićeva inauguracija
  • Druga Mesićeva inauguracija
  • Druga Mesićeva inauguracija
  • Druga Mesićeva inauguracija
  • Druga Mesićeva inauguracija
    +18
Druga Mesićeva inauguracija Izvor: Pixsell / Autor: Jurica Galoic/PIXSELL

Inauguracija Ive Josipovića

I dok je u izvršnoj vlasti tijekom godina hrvatske neovisnosti uglavnom vladao HDZ, na Pantovčaku je niz mandata 'lijevog' predsjednika nastavio Ivo Josipović, profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu i bivši zastupnik SDP-a.

Markov trg ponovno je bio pozornica za prisegu, ovog puta trećeg predsjednika. Sama inauguracija ponovno je održana sredinom veljače, i to 2010., a značajna uloga pritom je dana glazbi, s obzirom na to da je Josipović i klasični glazbenik.

Kada je Grički top označio podne i nakon zvonjave zvona crkve svetog Marka, himnu je izveo Akademski zbor Ivan Goran Kovačić i dječji zbor Zvjezdice. U inauguraciji je ponovno sudjelovala postrojba Počasno-zaštitne bojne, a cijela svečanost koštala je oko 600 tisuća kuna.

Inauguracija Ive Josipovića Izvor: Društvene mreže / Autor: Ivo Josipović/Youtube

Josipović je praćen suprugom Tatjanom i kćerkom stigao iz smjera Ćirilometodske ulice, a na pozornici ga je dočekala predsjednica Ustavnog suda Jasna Omejec te je podsjetila na rezultate izbora i pozvala Josipovića da prisegne.

Riječi prisege izrekao je ponavljajući ih za Omejec, a nakon što je potpisao prisegu održao je inauguracijski govor. U njemu je zahvalio i svom prethodniku Mesiću, ali i prisjetio se prvog predsjednika Franje Tuđmana.

Inauguracija je završila pjesmama 'Crn bel' Igora Kuljerića, 'Voda zvira' Josipa Štolcera Slavenskog i 'Zahvalnicom' Franje Dugana mlađeg.

Josipovićeva inauguracija
  • Josipovićeva inauguracija
  • Josipovićeva inauguracija
  • Josipovićeva inauguracija
  • Josipovićeva inauguracija
  • Josipovićeva inauguracija
    +15
Josipovićeva inauguracija Izvor: Cropix / Autor: Davor Pongracic / CROPIX

Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović

Iako se Josipović natjecao za drugi mandat, na izborima je pobijedila Kolinda Grabar Kitarović te se nakon dva 'lijeva' predsjednika na Pantovčak vratila osoba koju je podržavao HDZ.

Kao i u slučaju Josipovića, inauguracija je počela u podne, no ne 18. veljače, kada su prisegu davali i Josipović i Mesić, nego nekoliko dana ranije, točnije 15. veljače 2015.

Tada izabrana predsjednica Grabar Kitarović netom prije podneva na Markov je trg stigla pješice Ilicom i Tomićevom ulicom te se do Gornjeg grada prevezla uspinjačom. Cijelim putem pozdravljali su je građani, a dočekale su je i povijesne postrojbe.

Nakon pucnja Gričkog topa Grabar Kitarović je u pratnji supruga Jakova uz fanfare stupila na Markov trg, a na pozornici su je dočekali ustavni suci na čelu s predsjednicom Ustavnog suda Jasnom Omejec.

Glumac Joško Ševo prvo je izrecitirao tekst hrvatske himne, a uslijedilo je njeno intoniranje. Nakon himne održana je minuta šutnje za poginule u Domovinskom ratu, a Renata Sabljak otpjevala je međimursku pjesmu 'Dej mi Bože'.

Jasna Omejec pročitala je rezultate izbora, nakon čega je Grabar Kitarović dala prisegu. Grabar Kitarović vratila je u ceremoniju predsjedničku lentu, no nije ju nosila, nego joj je ona samo uručena. Uvela je i novi moment, a to je da je u jednom trenutku pripadnik Počasno-zaštitne bojne na pozornicu donio hrvatsku zastavu kojoj je predsjednica odala počast i poljubila je. U tom trenutku glumac Dragan Despot pročitao je 'Himnu slobodi' Ivana Gundulića.

Nakon odavanja počasti zastavi uslijedio je inauguracijski govor, u kojem stavila naglasak na zajedništvo i obećala biti predsjednica svih građana.

Nakon govora puhački orkestar HV-a izveo je 'Odu zemlji' Jakova Gotovca, ansambl Lado otpjevao je tradicionalnu pjesmu 'Lijepo pjeva za lugom djevojka', stihove 'Oproštaja' Tina Ujevića izrecitirao je Joško Ševo, krčki tanac izveo je ansambl Lado, a Radojka Šverko uz pratnju orkestra HV-a pjesmu 'Ljubim te do bola'. Za kraj je ostavljen završni prizor iz opere 'Ero s onoga svijeta' Jakova Gotovca, a koji su izvela četiri zbora - 'Lado', zbor HRT-a, Akademski zbor Ivan Goran Kovačić te zbor mladih Izvor. Potonji je inauguraciju zaključio pjesmom 'Dream for the future'.

Inauguracija je koštala oko 600 tisuća kuna, a osim hrvatskih dužnosnika i predstavnika javnog života, na davanju prisege pojavilo se osam predsjednika država i to uglavnom iz regije. Na inauguraciji je posebnu pažnju izazvao premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
  • Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
  • Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
  • Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
  • Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
  • Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović
    +30
Inauguracija Kolinde Grabar Kitarović Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

Prva inauguracija Zorana Milanovića

Zoran Milanović prvi je predsjednik koji je prekinuo tradiciju davanja prisege ispred Crkve svetog Marka na Markovom trgu. Umjesto toga, inauguracija je prije pet godina po prvi put održana bez prisustva građana, u 'intimnijoj atmosferi' u Uredu predsjednika na Pantovčaku. Inauguracija je održana 18. veljače točno u podne, a na nju su bile pozvane svega 43 osobe.

Osim njegove prethodnice Kolinde Grabar Kitarović sa suprugom Jakovom, na davanje prisege stigli su i svi potpredsjednici Sabora predvođeni predsjednikom Sabora Gordanom Jandrokovićem, gotovo svi potpredsjednici Vlade predvođeni premijerom Andrejem Plenkovićem, predsjednik Vrhovnoga suda Đuro Sessa te načelnik Glavnog stožera general Mirko Šundov. U publici su bili i bivši predsjednici Stjepan Mesić i Ivo Josipović, Milanovićeva obitelj kao i 19 članova njegovog izbornog stožera.

Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
  • Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
  • Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
  • Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
  • Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
  • Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku
    +33
Prvi mandat Zorana Milanovića - inauguracija na Pantovčaku Izvor: Pixsell / Autor: Damir Senčar

Ceremonija je započela dolaskom Kolinde Grabar-Kitarović u svečanu dvoranu, gdje ju je dočekala Počasno-zaštitna bojna uz tihi prijavak. Iz Biblioteke su potom ušli suci Ustavnog suda predvođeni Miroslavom Šeparovićem, a nakon njih predsjednik Zoran Milanović sa suprugom Sanjom izašao je iz Sjevernog salona i stao za govornicu.

Potom je himnu RH otpjevala Josipa Lisac, a zatim je Milanović položio svečanu prisegu. Tekst prisege izgovorio je držeći lijevu ruku na Ustavu, međutim desnu ruku nije podigao. Protokolom i dogovorom bilo je predviđeno da najprije predsjednik Suda Šeparović pročita rezultate izbora, a potom bi pozvao Milanovića da potpiše prisegu, međutim na kraju je taj dio spontano izostavljen. Nakon potpisivanja prisege, Milanović održao je inauguracijski govor.

Nakon govora, klapa Hrvatske ratne mornarice Sveti Juraj izvela je pjesmu 'Tvoja zemlja', a potom je uslijedio koktel za uzvanike.

Josipa Lisac Izvor: Društvene mreže / Autor: HRT

Druga inauguracija Zorana Milanovića

I druga inauguracija Zorana Milanovića bit će održana u Uredu predsjednika, i to ponovno 18. veljače kao i prije pet godina. No, ovaj put će svečanost biti 'bogatija', i što se tiče broja uzvanika i popratnog programa.

S Panotovčaka je poslano stotinjak pozivnica za inauguraciju, međutim već se zna da će ovo biti prva inauguracija jednog hrvatskog predsjednika na kojoj se neće pojaviti predsjednik Sabora niti premijer. Andrej Plenković ranije je rekao da na inauguraciju neće doći nitko iz HDZ-a. Tako da na prisezi neće biti niti Jandrokovića kao ni potpredsjednika Sabora Željka Reinera. DP-ov predsjednik Ivan Penava, također potpredsjednik Sabora, već je najavio da dolazi, dok treći potpredsjednik Sabora iz kvote vladajućih Furio Radin još nije donio odluku. Na inguruaciju su pozvani i dolaze i SDP-ovi potpredsjednici Sabora Peđa Grbin i Sabina Glasovac.

Kao predsjednici saborskih odbora čija seingerencija poklapa s predsjedničkim ovlastima pozvani su predsjednik Odbora za unutarnju politiku Ranko Ostojić, predsjednik Odbora za obranu Arsen Bauk te predsjednik Odbora za vanjsku politiku Andro Krstulović Opara, no jasno je da Opara sukladno naputku HDZ-a neće doći.

Očekuje se da će na inauguraciji biti i bivši predsjednici - Stjepan Mesić, Ivo Josipović i Kolinda Grabar Kitarović, koja je već potvrdila svoj dolazak.

Pozivnice su stigle i predsjednicima stranaka koje su podržale Milanovićevu kandidaturu pa na Pantovčak stižu - SDP-ov Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik Centra Ivica Puljak sa suprugom Marijanom, Matija Posavec (NPS), Krešo Beljak (HSS), Dalija Orešković (DOSIP), Radimir Čačić (Reformisti), Stanko Borić (GLAS), Lazar Grujić (Stranka umirovljenika), Milivoj Špika (BUZ), te Željko Pavlic (Međimurski demokratski savez).

Među uzavnicima bi trebali biti i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević te SDP-ovi župani Zlatko Komadina i Željko Kolar.

Treći kriterij pri slanju pozivnica bio je, kako je objavio Jutarnji list, 'najuži krug' predsjednika Milanovića, a tu su uglavnom članovi njegove bivše Vlade. Pozvani su, između ostalog, bivši ministar regionalnog razvoja Branko Grčić, bivši ministar poduzetništva Gordan Maras, bivši ministar obrane Ante Kotromanović i bivši ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović.

Uz njih su pozvani i Milanovićeva obitelj, kao i prijatelji, među kojima je i general Ante Gotovina.

Što se tiče popratnog programa, poznato je da će himnu RH izvesti klapa HRM-a Sveti Juraj. Klapa Trogir izvest će pjesmu „Bodulska balada“, Sinjska klapa pjesmu „Cetina“, Chritzel Renae Aceveda pjesmu „Dej mi Bože oči sokolove“, a Ansambl LADO će izvesti fragmente iz „Slavonske kraljice“