Nakon što je Vrhovni sud u Ujedinjenoj Kraljevini proglasio odluku o suspenziji parlamenta protuzakonitom, zastupnici u Donjem domu britanskog parlamenta već sutra će se vratiti u klupe i nastaviti rad. Konačno se oglasio i britanski premijer Boris Johnson
Britanski premijer Boris Johnson , koji se nalazi u New Yorku na zasjedanju Opće skupštine UN-a, poručio je da će Vlada poštivati odluku Vrhovnog suda.
'Ne slažem se s odlukom, ne smatram je ispravnom, ali idemo dalje i parlament će se vratiti i nastaviti raditi', poručio je Johnson.
Dodao je da je najvažnije da dođe do Brexita 31. listopada.
Upitan hoće li se ispričati, ponovio je kako smatra da odluka suda nije ispravna.
Predsjednik Donjeg doma parlamenta John Bercow, javlja BBC, sazvao je sjednicu parlamenta već za srijedu u 11:30 po britanskom vremenu.
Podsjetimo, britanski Vrhovni sud proglasio je odluku premijera Borisa Johnsona o suspenziji parlamenta nezakonitom, a kako je pojasnila šefica suda Lady Brenda Hale na parlamentu je da odluči što će dalje. Bercow je nakon presude kazao da bi parlament trebao odmah nastaviti s radom, a nakon razgovora sa parlamentarnim strankama odlučeno je da to bude već sutra.
Neki od zastupnika već su počeli tvitati selfije iz zastupničkih klupa, poručivši da su spremni nastaviti s radom.
Komentara nema ni iz Buckinghamske palače. Kraljica Elizabeta još uvijek je u škotskom Balmoralu gdje provodi ljetne praznike.
Nakon presude Vrhovnog suda već se spekulira da bi Johnson mogao biti jedan od britanskih premijera s najkraćim stažem.
Na to je aludirao i šef Laburista Jeremy Corbyn koji je pozvao Johnsona da razmotri svoju poziciju i 'postane najkratkovječniji premijer u britanskoj povijesti', te da raspiše izbore.
Čelnica liberalnih demokrata Jo Swinson kazala je kako je Johnson 'doveo u zabludu kraljicu i državu' i da je već na putu prema donjem domu kako bi spriječila brexit. Odluka je potvrdila 'ono što već znamo - Boris Johnson nije sposoban biti premijer', istaknula je Swinson.
Da bi premijer trebao dati ostavku ako se utvrdi da je kraljicu doveo u zabludu slažu se i drugi zastupnici, uključujući i one koje je Johnson izbacio iz Konzervativne stranke zbog protivljenja njegovim planovima vezanim uz brexit.
Nigel Farage, vođa stranke Brexit, je ocijenio da je raspuštanje parlamenta najgora odluka ikada donesena te dodao da Johnsonov savjetnik Dominic Cummings mora zbog toga otići.
Aktivistica Gina Miller koja je pokrenula jednu od pravnih akcija protiv Johnsonove odluke, kazala je kako je ta odluka suda pokazala da su Britanci 'nacija koju vodi vladavina prava iznad koje nije nitko, čak ni premijer'.
Naglasila je da se zastupnici već sutra trebaju vratiti na posao.
Britanski premijer je 28. kolovoza od kraljice Elizabete zatražio suspenziju parlamenta, a njegovi protivnici tvrde da je to napravio kako bi potkopao njihove pokušaje da spriječe njegov plan izlaska iz Europske unije 31. listopada sa ili bez dogovora.
Po britanskom ustavu pravo raspuštanja parlamenta ima politički nepristran monarh koji djeluje u skladu sa savjetima premijera.
Rad parlamenta bio je tom, sada poništenom odlukom, suspendiran do 14. listopada.