Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban primio je u petak čileanskog ministra obrane Baldu Prokuricu a u razgovoru je istaknuta važnost Hrvata iseljenih u Čile za unaprjeđenje odnosa između dvije zemlje
Čileanski ministar Prokurica hrvatskih je korijena, a u Splitu je u pratnji dva predstavnika Oružanih snaga Čilea razgledao Jadransku vojnu i zrakoplovnu izložbu i konferenciju (ASDA), na kojoj se u Spladium areni predstavilo 155 izlagača iz 24 zemlje.
"Drago nam je da su Hrvati posebice u ribarstvu, pridonijeli razvoju Čilea," rekao je župan Boban. Dodao je da moderna tehnologija i IT sektor omogućavaju uspostavu suradnje u gospodarstvu između Hrvatske i Čilea bez obzira na njihovu zemljopisnu udaljenost.
Čileanski ministar Prokurica je podsjetio da je Čile bila četvrta država u svijetu koja je priznala neovisnost Republike Hrvatske.
"Ostvarili smo danas u Splitu kontakte koji će pridonijeti zbližavanju dva naroda - čileanskog i hrvatskog" izjavio je ministar Prokurica novinarima nakon sastanka sa županom Bobanom.
Podsjetio je kako se danas prilikom susreta s hrvatskim ministrom obrane Mariom Božanićem, dogovorio da čileanski vojnici dođu na usavršavanje na Pomorskom studiju u Splitu, a da će hrvatski vojnici odlaziti u Čile na usavršavanja.
Istaknuo je kako su Hrvati dali ogromna doprinos razvoju Čilea.
"Udruge Hrvata u Čileu, koji nisu rođeni u Hrvatskoj, njeguju hrvatsku tradiciju - pjevaju hrvatske pjesme, nose hrvatske narodne nošnje," kazao je čileanski ministar Baldo Prokurica. Podsjetio je da su Hrvati koji su doselili u Čile, u najvećem broju s područja Dalmacije.
Nakon novinarskog upita kako se kao čileanski ministar osjeća u zemlji svojih predaka, Prokurici je bio vidljivo ganut, rekavši: "Puno puta sam došao u Hrvatsku i svaki put je bilo jako važno iskustvo."
Hrvatski i čileanski ministri obrane Mario Banožić i Baldo Prokurica razgovarali su ranije danas u Splitu o unaprjeđenu suradnje dviju zemalja u vojnoj industriji i o transferima znanja.
"Razgovarali smo o transferima znanja, prije svega o čileanskim iskustvima i materijalnim resursima koji će se uskoro naći i u Hrvatskoj vojsci, a u okviru našeg centra obrazovanja u vojnom pomorstvu uskoro ćemo imati obrazovanje i na engleskom jeziku. Očekujemo kadete iz mnogih zemalja, i iz Čilea", rekao je Banožić novinarima.
Dodao je kako će sudjelovanje u mirovnim misijama i operacijama pridonijeti još snažnijoj suradnji Hrvatske i Čilea.