NOVI MANDAT

Cvrtila o Von der Leyen i izazovima: Slijedi nam zanimljivo razdoblje

18.07.2024 u 20:42

Bionic
Reading

U središnjem Dnevniku HTV-a gostovao je prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila, rektor Sveučilišta VERN koji je kazao kako su postojali određeni strahovi da Ursula von der Leyen neće dobiti dovoljan broj glasova, odnosno da će biti tijesni rezultat, s obzirom na to da je glasovanje bilo tajno, a bilo je i onih koji su govorili da neće glasati za nju ili će glasati protiv

'U zadnjih nekoliko tjedana su bila velika lobiranja. Ona je održala sastanke sa svim grupacijama i s njima razgovarala što će biti njihovi prioriteti. I kad je održala govor, jasno je bilo da je uključila prioritete onih za koje smatra da bi od njih trebala dobiti podršku. Na kraju su i Zeleni, koji su imali dosta prigovora na njezino predsjedanje i upravljanje, odlučili da će glasati za nju', pojašnjava Cvrtila za Dnevnik HTV-a.

Cvrtila je kazao kako je Von der Leyen naglasila potrebu da Europska unija jača svoju obranu i te je naglasila da bi koordinator tih svih napora trebao biti novi povjerenik za obranu koji nije do sada postojao.

'Isto tako je rekla kako je pitanje stanovanja mladih jako važno, pa će tu isto tako biti jedan povjerenik koji će se time baviti. Dakle, na neki način je naglasila prioritete koje će ona imati u svom predsjedanju. Svakako da Europska unija mora voditi računa o sigurnosti, ne samo zbog rata u Ukrajini, nego zbog toga što se suočava s izazovima koji su pritisak na njezinu granicu, dakle ilegalni imigranti, ali i izazovima koji postoje unutar samih država', kazao je.

Dodaje još jednu bitnu stvar koju je rekla, a to je da moramo graditi 'europski demokratski štit'. 'Dakle, da dođemo do one razine unutarnjih odnosa koji neće generirati radikalne političke platforme koje mogu ugroziti europsku demokraciju', pojašnjava.

Pitanje proširenja

'Sve države koje je ona spomenula su sad u određenom procesu pridruživanja Europskoj uniji, odnosno, kandidati za proširenje. Ona je spomenula individualni pristup jer od toga se ne odstupa. To je politika Europske unije. Ona je spomenula da je to na određen način i geostrateško pitanje. Tu je, prije svega, mislila na zapadni Balkan, jer tu se sad ipak sukobljavaju neki vanjski akteri koji su protiv bilo kakvog proširenja i žele uspostaviti svoj utjecaj', pojašnjava.

Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
  • Ursula von der Leyen
    +7
Ursula von der Leyen Izvor: EPA / Autor: CHRISTOPHE PETIT TESSON

Cvrtila ne smatra da ćemo u idućih pet godina doći do nove članice pred vratima EU. 'Bez obzira koliko te članice napredovale do sada, a tu prije svega mislim na Crnu Goru, ipak su ti procesi sada puno zahtjevniji, i to proširenje se vrlo vjerojatno neće dogoditi u idućih pet godina', kazao je.

O Viktoru Orbanu

'Orban je do sada pokazao da ne pridaje puno pozornosti onome što mu se govori iz Bruxellesa. Upravo suprotno, on je u svojoj kampanji napadao predsjednicu Europske komisije, Ursulu von der Leyen, i normalno da za nju nije glasao. Ona ga je namjerno stavila u govor, jer postoji opće neraspoloženje u cijeloj Europskoj uniji s njegovim samostalnim potezima, on je imao namjeru nametnuti određene svoje političke prioritete, ali je sabotiran u parlamentu. A ona ga je stavila unutra i ja mislim da je zbog toga što ga je izravno prozvala u govoru dobila neke glasove', smatra Cvrtila.

Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
  • Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
  • Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
  • Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
  • Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
  • Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi
Vladimir Putin i Viktor Orban u Moskvi Izvor: EPA / Autor: Yuri Kochetkov

Što se tiče izbora povjerenika, Cvrtila kaže kako slijedi zanimljivo razdoblje.

'S obzirom na to da postoje određeni kriteriji, postoje i njezine želje, postoje s jedne strane i želje država da dobiju jako važne resore. Tu su jako važni potpredsjednici. Bit će vrlo zanimljivo kako će ona sve to složiti. Ona ima svoj pristup da svaka država pošalje dva kandidata - jedno muško, jedno žensko kako bi ona mogla odabrati i napraviti ravnotežu. Međutim, neke države su već rekle su već nominirale svoje kandidate, neke su rekle da neće slati dva kandidata... Bit će jako zanimljivo i u parlamentu, kad oni budu saslušavani, jer parlament je vrlo rigorozan u tim saslušanjima', pojašnjava Cvrtila.