Direktor ureda WHO-a u Beogradu Marjan Ivanuša upozorio je u srijedu, komentirajući nagli skok broja novozaraženih koronavirusom, da je „situacija ozbiljna“ jer je Srbija dospjela na četvrto mjesto u Europi po broju novozaraženih koronavirusom na 100.000 stanovnika. Srbija već danima ima više od 3000 novih zaraza na dnevnoj razini, a u utorak i srijedu po više od 4000, dok je i broj hospitaliziranih ponovno premašio 4000.
To dodatno ugrožava već prenapregnuti zdravstveni sustav zbog čega medicinski dio Kriznog stožera inzistira na postrožavanju mjera i najmanje jednotjednom zatvaranju. U tom bi razdoblju bili zatvoreni svi trgovinski centri i ugostiteljski objekti, a radile bi jedino prehrambene trgovine, ljekarne i benzinske postaje, ali samo za točenje goriva.
Krizni stožer odlučivat će o tim mjerama na sjednici zakazanoj za petak. Dužnosnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) je, uz upozorenje da je „situacija u Srbiji ozbiljna“, ukazao kako jedino što preostaje u borbi protiv virusa jest poštivanje epidemioloških mjera dok se cijepljenjem ne dostigne kolektivni imunitet.
„Osim uspjeha u cijepljenju, treba imati u vidu i da je broj onih koji se još nisu cijepili i dalje visok“, rekao je Ivanuša za beogradsku Politiku. U srijedu je u Srbiji od posljedica zarazom covidom-19 preminulo 16 oboljelih, a koronavirus je među 16.175 testiranih uzoraka potvrđen kod 4056 osoba.
Na bolničkom liječenju su, prema današnjim podacima zdravstvenih vlasti, 4072 pacijenata, od kojih 161 na respiratorima.
Od početka pandemije u Srbiji je testirano 2,986.711 uzoraka, registriran je ukupno 470.941 slučaj koronavirusa, a dosad je službeno prijavljen 4491 smrtni ishod, uz stopu smrtnosti od 0,95 posto.
Srbija je od početka masovne imunizacije koncem prosinca prošle godine upotrijebila ukupno 1,530.671 dozu cjepiva, dok je i drugu dozu primilo 534.128 cijepljenih. U kampanji imunizacije koriste se cjepiva tvrtki Pfizer-BioNTec, ruski Sputnjik V, kineski Sinopharm, a od prošlog tjedna i AstraZenaca.