FINSKA POTVRDA

DORH i USKOK imaju sve potrebno za progon u slučaju Patria

03.10.2013 u 07:00

Bionic
Reading

Još u travnju 2012. godine tportal je objavio dokumente iz finske istrage o aferi Patria u kojima se bivši predsjednik Stjepan Mesić navodi kao aktivni sudionik tog korupcijskog skandala oko nabave oklopnih vozila za potrebe Hrvatske vojske. Štoviše, na osnovu tih dokumenata već tada je bilo poznato da finski istražitelji imaju saznanja da je u slučaj upleten i Bartol Jerković, bivši direktor Đure Đakovića, kojega se u dokumentima spominje samo kao 'J'

U jednom od spisa posrednik Patrije za nabavku oružja Wolfang Riedl 2005. godine upravi te finske tvrtke piše da je 'osigurana potpora' tadašnjeg hrvatskog predsjednika i vrhovnog zapovjednika, za kojega koristi termine'president' i 'supreme commander', te 'bivšeg premijera Gregorića' ('former PM Gregorić'). Mesić tada nije htio komentirati otkriće dokumenata, a Franjo Gregurić samo je u telefonskom razgovoru šokirano odbacio bilo kakvu povezanost sa slučajem.

Međutim, Juka Rappe, glavni finski državni tužitelj, sada je za Globus potvrdio informacije da je Mesić osumnjičen za primanje mita. Dakle hrvatsko pravosuđe, odnosno Državno odvjetništvo i USKOK imaju sve potrebne pouzdane informacije da poduzmu kazneni progon u ovom slučaju, tim više što već mjesecima surađuju s finskim i austrijskim vlastima u 'zajedničkom istražnom timu' unutar Eurojusta (Joint Investigation Team).

Neizravno, u današnjem telefonskom razgovoru za tportal, tako situaciju tumači i Rappe: 'Finske vlasti brinu se o svojim osumnjičenima, a hrvatske vlasti o svojim osumnjičenima.'

Odbio je komentirati kvalitetu i razinu suradnje između finskih i hrvatskih istražitelja.

Istražnu dokumentaciju u Finskoj i Sloveniji detaljno su proučili slovenski novinari Blaž Zgaga i Matej Šurc i na njoj zasnovali treći dio trilogije 'U ime države', najopsežnijeg istraživanja o trgovini oružjem na prostoru bivše Jugoslavije, koje obuhvaća razdoblje od ratova do Patrije. Zgaga kaže da je očito da se afera naveliko počela rasplitati i da sumnjičenje Mesića za primanje mita u finskoj istrazi za njega nije iznenađenje jer se već ranije pojavljivalo u istražnim spisima u Finskoj.

'Oba posla, u Sloveniji i Hrvatskoj, dogovorena su u isto vrijeme, tako da su se već u slovenskom primjeru spominjala mnoga imena i kanali, koji su korisni za istraživanje u hrvatskom dijelu afere. Međutim, suradnja slovenskih istražnih organa s finskim istražiteljima ozbiljno je krenula tek krajem 2008. godine, nakon smjene vlade Janeza Janše, kada je već korupcijska afera već izbila u javnost. Policija je počela ozbiljnije istraživati, Finci su posjetili Sloveniju i bili prilično zadovoljni informacijama koje su dobili. Problem je bila glavna državna tužiteljica, inače politički vrlo bliska Janši', rekao je Zgaga tportalu.


Slovenska policija i istražitelji, očito pod pritiskom s najviše razine, gotovo godinu i pol dana odbijali su suradnju s Fincima, zbog čega je nestala golema količina dragocjenih dokumenata.

'Više od 15 mjeseci Slovenija je potpuno ignorirala finsku istragu, što je rezultiralo gubitkom velike količine emailova i bilješki o prometima telefonskih poziva iz 2005. godine, koji su bili ključni za saznanja o još mnogim imenima upletenima u aferu. Zbog nedostatka suradnje Finska je u nekoliko međunarodnih organizacija morala iznijeti pritisak prema Sloveniji ne bi li se ta suradnja poboljšala', objašnjava Zgaga.

Te obrisane podatke slovenski istražitelji mogli su dobiti od teleoperatera koji ih u Sloveniji, prema zakonu, moraju čuvati spremljene dvije godine. Kako su pozivi i emailovi slani 2005. godine, teleoperateri su ih obrisali već početkom 2008, prije nego što je slovenska policija počela raditi svoj posao kako treba.