Pomoću lažne kozmetike, masažnih jastuka i seksualnih pomagala, prošlog ljeta izvedena je jedna od najsloženijih sabotaža otkrivenih na europskom tlu u posljednje vrijeme. Istraga poljskih vlasti, potpomognuta informacijama više europskih sigurnosnih službi, ukazuje na to da je iza svega toga stajala ruska vojnoobavještajna služba GRU, poznata po tajnim operacijama izvan granica Rusije
Paketi s eksplozivnim napravama domaće izrade eksplodirali su 19., 20. i 21. srpnja u skladištima kurirskih službi u Birminghamu (Velika Britanija), Leipzigu (Njemačka) te u blizini Varšave (Poljska). Iako nitko nije ozlijeđen, požari koje su izazvali ti paketi izazvali su i veliku zabrinutost u sigurnosnim krugovima. Stručnjaci upozoravaju da su naprave bile primitivne, ali teško uočljive i potencijalno vrlo opasne – osobito u zračnom prometu.
Napadi su, prema podacima do kojih je došao Reuters, navodno bili dio testne faze za daleko ambiciozniji plan: detonaciju eksplozivnih pošiljki tijekom prekooceanskih teretnih letova prema SAD-u i Kanadi. Europski dužnosnici opisali su tu operaciju kao dio šire ruske strategije hibridnog ratovanja, kojom se koriste sabotaže, kibernetički napadi i podmetanja požara da bi se destabilizirale zapadne zemlje koje podupiru Ukrajinu.
Ukrajinac aktivirao četiri paketa
Poljski istražitelji uspjeli su zaplijeniti i četvrti paket koji nije eksplodirao, što im je omogućilo detaljnu forenzičku analizu sastava naprave. U paketu su pronađeni jastuci u koje su bile ugrađene zapaljive smjese s visokoreaktivnim magnezijem, tubice koje su izgledale kao kozmetički proizvodi, ali su zapravo sadržavale gel s nitrometanom, te tempirani detonatori izrađeni od jeftinih kineskih elektroničkih uređaja – sličnih onima koji se koriste za praćenje ključeva.
Ključna figura u operaciji bio je 27-godišnji ukrajinski državljanin Vladislav Derkavets, a on je iz Katowica u Poljskoj automobilom prešao u Litvu, preuzeo materijal iz prtljažnika parkiranog automobila u Kaunasu te u Vilniusu pripremio i aktivirao četiri paketa. Prema dostupnim informacijama, njegova komunikacija s osobom iz GRU-a odvijala se putem Telegrama, a agent je koristio kodno ime Ratnik. Pakete je Derkavets predao muškarcu u parku koji je koristio šifru Mary.
Derkavets je uhićen početkom kolovoza u Poljskoj i optužen za terorizam u ime strane obavještajne službe. U pritvoru je do daljnjega, a njegova obrana zasad nije komentirala optužbe. Sam Derkavets navodno je rekao da nije znao s kim zapravo surađuje te da su ga u operaciju uvukli poznanici.
Optuženi Rus izručen iz BiH
Poljski tužitelji optužuju i 44-godišnjeg ruskog državljanina Aleksandra Bezrukovnog, izručenog im iz Bosne i Hercegovine, gdje se njegovo ime pojavilo u sudskim dokumentima. Njegova uloga navodno je uključivala ispitivanje logistike prekooceanskih teretnih ruta pa je iz Varšave organizirao slanje paketa s odjećom i obućom u Washington i Ottawu kako bi prikupio podatke o vremenu obrade i sigurnosnim procedurama.
Obojica optuženih odbacuju optužbe i negiraju bilo kakvu povezanost s ruskom obavještajnom službom. Kremlj je također odlučno odbacio sve ove navode, a glasnogovornik Dmitrij Peskov izjavio je da 'ne zna ništa o tome' i optužbe nazvao 'slijepom rusofobijom'. GRU nije odgovorio na upite Reutersa.
Stručnjaci poput bivšeg pirotehničara Jarosława Stelmacha upozoravaju da ovakve naprave, iako jednostavne i jeftine, predstavljaju ozbiljnu prijetnju zbog svoje nevidljivosti i jednostavnosti proizvodnje. 'Ovo je ekstremno jeftin, vrlo učinkovit i gotovo potpuno anoniman način proizvodnje eksploziva', upozorio je Stelmach.
Ova operacija pokazuje da suvremene sabotažne mreže mogu djelovati u tišini i bez tragova, koristeći civilne pošiljke kao oružje – i to usred Europske unije.