zagrebačko područje

Muke po plinu: Što napraviti i koliki vas računi čekaju

04.09.2024 u 08:40

Bionic
Reading

Odluče li stanovnici Zagreba, Velike Gorice i Zaprešića da im Gradska plinara Zagreb - Opskrba bude dobavljač plina i nakon 1. listopada, on bi im po megavatsatu trebao biti jeftiniji 10 centi u narednoj ogrjevnoj sezoni u odnosu na Međimurje plin, tvrtku koja je pobijedila na natječaju u svibnju i dobila zagrebačko distribucijsko područje. Što ova promjena znači za 290 tisuća kućanstava, donosimo u nastavku

Podsjetimo, koncem svibnja Međimurje plin pobijedilo je na natječaju opskrbljivača u obvezi javne usluge za zagrebačko distribucijsko područje od početka listopada pa do 30. rujna 2027. godine zbog ponuđene najniže marže od 0,0095 eura/kWh. GPZO je ponudio 0,0102 eura/kWh te podnio tužbu Upravnom sudu u Zagrebu protiv odluke HERA-e jer su smatrali da je natječaj proveden nezakonito. Pravorijek u tom slučaju još nije donesen, a tijekom kolovoza na adrese potrošača stigli su leci u kojima ih se poziva da i dalje ostanu kupci GPZO-a.

Prošloga tjedna HERA je objavila Odluku o iznosu tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom za razdoblje od 1. listopada do 31. prosinca 2024. te za razdoblje od 1. siječnja do 30. rujna 2025., kao i tablice s iznosima tarifa za svako od 30-ak distribucijskih područja.

Za zagrebačko područje ona iznosi 52,20 eura po MWh. U to ulaze trošak nabave plina, marža i trošak distribucije. Na cijenu se još dodaje PDV od pet posto i fiksna naknada od 1,73 eura. Kako ne bi izgubio kupce i financijski kolač te ugrozio poslovanje tvrtke, GPZO je odlučio zaigrati na kartu tržišne usluge opskrbe plinom i ponudio cijenu od 50,10 eura za MWh, uz zadržavanje visine marže kakva je bila u svibnju.

Sve to zapravo malo zanima korisnike jer ih u konačnici najviše interesira koliki će im biti račun za plin. Sigurno je samo to da će biti veći nego prošle godine, bilo da im distributer bude Međimurje plin, bilo GPZO, jer je cijena plina viša i jer će subvencija Vlade biti manja.

Kako to da GPZO sada nudi nižu cijenu, a na dva natječaja imali su veću maržu od Međimurje plina?

GPZO će i sada raditi s maržom koju su ponudili na natječaju u svibnju, ali tvrde da su tijekom ljeta nabavili određene količine plina po nižoj cijeni te da zbog toga mogu ponuditi niži iznos.

Koliko iznosi poskupljenje plina?

Riječ je o tridesetak posto, odnosno oko 120 eura na godišnjoj razini za kućanstvo s prosječnom potrošnjom. ali iz Vlade su najavili da udar neće biti takav i da će ga ublažiti subvencijama. Koliko će one iznositi, Vlada bi trebala objaviti ovaj ili idući tjedan, ali prema riječima ministra financija Marka Primorca, poskupljenje bi trebalo iznositi između 10 i 15 posto.

Koliki je trenutno godišnji iznos računa za plin za kućanstvo na zagrebačkom distributivnom području s prosječnom potrošnjom?

Za stan od 60 metara kvadratnih u zgradi izgrađenoj između 1971. i 1987. godine prosječna godišnja potrošnja kreće se oko 12.500 KWh, a godišnji račun oko 562 eura.

Koliki bi trebao biti od 1. listopada?

Kako smo napisali, cijena Međimurje plina je 52,20 eura za MWh dok GPZO nudi 52,10 za MWh. Kada se na te cijene doda PDV od pet posto te se pomnoži s prosječnom potrošnjom od 12.500 KWh godišnje i doda se fiksna naknada od 1,73 eura, dođemo do iznosa od 685,50 eura na godišnjoj razini u slučaju GPZO-a, odnosno od 686,85 kod Međimurje plina. Drugim riječima, razlika iznosi 1,35 eura, što je gotovo zanemariva stavka u godišnjem budžetu. Ovdje valja dodati da je to cijena bez subvencije Vlade.

Ako je razlika toliko mala, trebam li se gnjaviti time?

Odluka o tome je na vama.

Što trebam napraviti ako želim ostati u GPZO-u?

Svi korisnici GPZO-a na svoje adrese dobit će ponudu i jednogodišnji ugovor na potpis. Nakon što ga potpišu moraju ga vratiti poštom najkasnije do 23. rujna, do kada vrijedi ponuda. Ugovor se može isprintati i sa stranica GPZO-a te poslati.

Što će se dogoditi ako ugovor ne pošaljem do 23. rujna?

Svi oni koji ne vrate potpisane ugovore automatski će se prebaciti na Međimurje plin. Naime sve njihove podatke s obračunima GPZO je dužan do 8. listopada dostaviti Međimurje plinu.

Hoće li se cijena plina mijenjati ako ostanem u GPZO-u s obzirom na to da se radi o ugovoru po tržišnim uvjetima?

Prema riječima gradonačelnika Tomaševića, cijena će biti ista narednih godinu dana i GPZO garantira da je osigurao dovoljne količine plina.

Što trebam napraviti ako želim prijeći Međimurje plinu?

Zapravo ništa osim potpisivanja ugovora. Naime, nakon što dobije podatke od GPZO-a, međimurska tvrtka dužna je najkasnije do 31. listopada 2024. svim krajnjim kupcima koji koriste javnu uslugu opskrbe plinom dostaviti na sklapanje trogodišnji ugovor, odnosno za razdoblje od 1. listopada 2024. do 30. rujna 2027.

Da zaključimo, račun će biti viši bez obzira na to što odaberem - GPZO ili Međimurje plin?

U to nema sumnje, pitanje je samo koliko. Za točan izračun trebat će sačekati iznos subvencija. Ali kako je Vlada najavila poreznu reformu i podizanje neoporezive osnovice od 1. siječnja, možda vam to što dobijete bude dovoljno da pokrijete godišnju razliku u povećanju cijene. I nadate se da će zima biti blaga kao prošla.