Milanovićev govor o stanju nacije
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL
Milanovićev govor o stanju nacije
Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL
KARAMARKO MILANOVIĆU:
U saborskoj raspravi nakon godišnjeg izvješća o radu Vlade Zorana Milanovića, u ime saborskog kluba HDZ-a za govornicu je izašao Tomislav Karamarko. U naprijed napisanom govoru pobrojao je sve, po njegovu mišljenju, grijehe Milanovićeve vlade. Optužio je vladajuće da državu i narod vide u još dublju krizu i beznađe, da ratuju sa svim segmentima društva te da su svu energiju utrošili na zbrinjavanje stranačkih poslušnika
U saborskoj raspravi nakon godišnjeg izvješća o radu vlade Zorana Milanovića, u ime saborskog kluba HDZ-a za govornicu je izašao Tomislav Karamarko. U naprijed napisanom govoru pobrojao je sve, po njegovu mišljenju, grijehe Milanovićeve vlade. Optužio je vladajuće da državu i narod vode u još dublju krizu i beznađe, da ratuju sa svim segmentima društva te da su svu energiju utrošili na zbrinjavanje stranačkih poslušnika.
Karamarko je citirao i inauguracijski govor Zorana Milanovića izgovoren u noći izborne pobjede prije 20 mjeseci kada je govorio kako se neće izvlačiti na svoje prethodnike zaključivši kako Milanović od početka mandata radi upravo to, a prethodne HDZ-ove vlade prozivao je više puta i tijekom obraćanja naciji danas u Saboru.
Karamarko je stoga sročio svoju dijagnozu stanja u kojem se Hrvatska nalazi. 'Trenutačno stanje karakteriziraju beznađe depresija i besperspektivnost. Dok se u susjednim zemljama pokazuju znakovi oporavka, kriza u Hrvatskoj se produbljuje, svi relevantni makroekonomski pokazatelji negativni su, industrijska proizvodnja pala je na razinu 2002., građevinski radovi se smanjili, broj izdanih građevinskih dozvola u prvih sedam mjeseci manji je za 30 posto u odnosu na lani', nabrajao je Karamarko i napomenuo kako su svi ti pokazatelji rezultirali padom BDP-a.
Podsjetio je kako Hrvatska nakon Grčke i Bugarske ima najveću stopu siromaštva. 'Naši građani žive sve lošije otkad ste vi na vlasti. Umjesto da ste osmisli strukturne reforme javnog sektora, svu ste energiju utrošili na zbrinjavanje stranačkih poslušnika bez znanja i iskustva', rekao je Karamarko podsjetivši još i na drastično poskupljenje struje i plina.
Dodao je kako su čestim promjenama poreznih propisa i stalnim najavama uvođenja novih poreza produbili antipoduzetničku klimu i proširili strah potencijalnih investitora. Kazao je kako vladini dužnosnici, umjesto socijalnog dijaloga, ratuju s raznim društvenim skupinama: braniteljima, učiteljima, nastavnicima, profesorima, vjernicima, seljacima, liječnicima…
'Vlada proceduralnim smicalicama te pravnim i ideološkim nasiljem proizvodi društvene sukobe. Također, usprkos činjenici da je za referendum o definiciji braka prikupljeno više nego dovoljno potpisa i da svi renomirani ustavnopravni stručnjaci tvrde da je Sabor dužan raspisati referendum, vladajući onemogućavaju provedbu referenduma', kazao je Karamarko.
U tom kontekstu spominje i 'nasilno ranojutarnje postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru čime su riskirali sukob branitelja i stradalnika s policajcima. I, naravno, Karamarko završava s lexom Perković. 'Hrvatska je prošla mukotrpan put za članstvo u Uniji i stekla povjerenje članica. Vlada je to dovela u pitanje i hrvatsku pretvorila u državu-slučaj u kojem vlada pravna nesigurnost i nepoštivanje preuzetih obaveza. To ugrožava nacionalnu stabilnost Republike Hrvatske', poručio je šef oporbe. Dodao je da se time šalje i poruka potencijalnim investitorima da se ne isplati ulagati u državu u kojoj vlada pravna nesigurnost.
'Vlada je kao Superhik, pomaže bankama, a tlači ljude'
Prvi je za govornicu izašao laburist Branko Vukšić koji je Vladi poručio u paralelnom svijetu. Naveo je kako mu je prije nekoliko dana čovjek koji je kopao po kanti rekao kako ne traži plastične boce, već ćirilične table. 'I sam SDP-ov zastupnik Davor Bernardić u intervjuu jednom tjedniku kazao je kako SDP-ovci žive u paralelnom svijetu', kazao je Vukšić.
Osvrnuo se na nabavu skupih automobila i telefona te predložio Banskim dvorima da nabave prikladnije Škode kakvima se voze i u nekim državama i tako sve dok se gospodarska situacija u državi ne popravi.
'Nije se teško složiti sa Slavkom Linićem da je HDZ ostavio poharanu zemlju, ali vlada Zorana Milanovića je to znala. Privredni zamah trebao je početi prije godinu dana. Umjesto toga, vi ste još uvijek zaokupljeni zapošljavanjem podobnih aparatčika. Na čelo HEP-a postavili ste čovjeka kojeg su suradnici čuvali da ga ne strese struja', naglasio je Vukšić.
Osvrnuo se Vukšić i na stanje u zdravstvu za koje je ustvrdio da će biti kao iz Solženjicinova 'Odjela za rak' u kojem neće biti ni za konac za šivanje i rukavice. Zamjerio je Vladi činjenicu da se ponaša poput Superhika iz stripa Alan Ford koji spašava banke kako bi osiromašio građane.
Giovanni Sponza (IDS) i nezavisni zastupnik Damir Kajin u svojim istupima bili su puni hvale i zdušno su branili izvješće koje je podnio premijer Zoran Milanović.
Sponza je bio pun hvale za pomake u turizmu, smanjivanje PDV-a, ali je, ako se to može nazvati kritikom, Vladu ukorio 'zbog nejačanja lokalne samouprave'.
'Za to postoje objektivni razlozi, jer bio je Domovinski rat i postratno razdoblje. Hrvatska je danas visoko centralizirana zemlja i zbog toga će nam hitno trebati javna rasprava o decentralizaciji', kazao je Sponza.
Kajin pak smatra da situacija u Hrvatskoj nije kritična, jer se obveze još uvijek mogu servisirati. U 2014. čeka nas 2,5 milijarde kuna za platiti više nego u ovoj godini, a tu je i članarina za EU u visini od 3,6 milijardi kuna', kazao je Kajin.
Govoreći o lexu Perković, Kajin je naveo kako se radi o mobbingu, ali ne iz EU-a, nego pojedinih gospođa, a sve u svjetlu izbora u Njemačkoj: 'Pa nije ova Vlada kriva za nastale dubioze na HRT-u, za probleme brodogradilišta, za probleme trgovačkih lanaca. Zemlju iz krize neće izvući vlast ni oporba nego koji uvijek nagrabuse, a to su najsiromašniji.'