OVRHE PROTIV HAC-A

HDZ-ovim utvrdama prijeti bankrot

13.06.2013 u 17:49

Bionic
Reading

Presuda Visokog upravnog suda prema kojoj Grad Gospić mora Hrvatskim autocestama (HAC) vratiti 6,66 milijuna kuna koje je nezakonito skinuo ovrhom na ime komunalne naknade za prolazak Dalmatine kroz područje pod njegovom upravom otvorilo je pitanje, ako se isto dogodi općinama Perušić i Lovinac, hoće li ih to odvesti u bankrot

Sve se dogodilo prije nekoliko godina kada su tri navedene općine/grada zajedno s još njih pet pokrenule postupak protiv HAC-a. Ovrhu su proveli Gospić 6,66 milijuna kuna, Perušić 4,39 Lovinac 14,8 milijuna, dok su postupak, ali ne i ovrhu pokrenule Jesenice (35,2 milijuna kuna), Benkovac (16,84 milijuna kuna), Posedarje (31,12 milijuna kuna), Ljubešica (1,20 milijuna kuna) i Brinje (43,33 milijuna kuna). S obzirom na presudu, čini se da su oni koji nisu ovršili HAC-ov račun napravili dobar potez.

Čelnici navedenih općina smatrali su da im HAC mora platiti naknadu za prolaz autoceste kroz njihovo područje, ali su to zatražili sedam, osam godina nakon što je Dalmatina prošla i slučajevi otišli u zastaru.

To im je omogućio pravilnik koji je godinama nakon gradnje donijela tadašnja ministrica graditeljstva Marina Matulović Dropulić (HDZ), a zanimljivo je i da su sve općine koje su pokrenule postupak tada bile pod vlašću HDZ-a.

Zbog sumnje na plansko isisavanje novca iz HAC-a Mijat Stanić, predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata, podignuo je prije dvije godine kaznenu prijavu, ali ona nije rezultirala nikakvim postupkom.

'Cijela ta priča je van pameti. Ja sam bio među pokretačima da zatražimo novac za komunalnu naknadu. Država sada opet ide protiv države. Ako presuda Lovincu bude kao Gospiću, naći ćemo se u gadnim problemima. Možemo staviti ključ u bravu jer ćemo biti blokirani', kazao je Hrvoje Račić, načelnik općine Lovinac čiji je proračun skoro pet milijuna kuna manji nego što su uzeli HAC-u.

Upitan zašto su išli u naplatu godinama nakon što je cesta prošla, a ne u trenutku kada se počelo graditi, navodi da je 'tada bila smjena vlasti', ali i dodaje da i danas misle kako ih taj novac pripada.

'U istom periodu, prema informacijama kojima raspolažem, sve općine koje se nalaze na trasi autoceste Rijeka - Zagreb redovnim su putem naplatile komunalni doprinos. Od njih je čak traženo da izdaju rješenje. To su dvostruka mjerila. Novac koji smo uzeli ovrhom uložili smo u gradnju komunalne infrastrukture. Mi nismo paraziti, želimo iza sebe nešto ostaviti, a ne samo vukove koji zavijaju', istaknuo je Račić.

Sličnog je razmišljanja su i u Perušiću čiji bi proračun (oko 16 milijuna kuna) pretrpio značajan udarac kad bi stigla presuda da moraju vratiti 4,39 milijuna kuna.

'Mi taj nismo potrošili nenamjenski. Postoji račun za svaku uloženu kunu. On je potrošen planski i za uređenje mjesta. Sve to je nelogično. Vi kad želite nešto sagraditi tamo gdje gradite, morate platiti komunalni doprinos. Uzme li nam država novac, to će svakako ugroziti funkcioniranje općine koja i ovako jedva krpi kraj s krajem', zaključuje Dragan Hećimović, zamjenik načelnika Perušića.

U želji da pokušamo doznati planiraju li kakve korake poduzeti u Gospiću, do odgovora nismo uspjeli doći jer je stari gradonačelnik upravo na izlasku, a novi bi na vlast trebao stupiti tek u sutra za kada je zakazana primopredaja vlasti. No njihova pozicija je malo 'lagodnija' jer bi gospićki proračun od 50 milijuna kuna mogao i podnijeti skidanje novca s računa, za razliku od Perušića i Lovinca.