NIKAD DOSTA

Hoće li masakr u Newtonu razoružati Amerikance?

18.12.2012 u 23:25

Bionic
Reading

Iako je masakr u Connecticutu užasnuo Ameriku i pokrenuo novu rundu rasprave o zakonskoj regulaciji naoružanja građana, izgledi da će se zakoni o posjedovanju oružja pooštriti do kraja mandata predsjednika Baracka Obame u ovom trenutku ne stoje dobro. Obama, koji priprema teren za dugoročne promjene u državi s najnaoružanijim stanovništvom na svijetu, ograničen je kako ustavom, tako i dugogogišnjim trendom pada podrške strožoj regulaciji posjedovanja oružja. No trendovi su po definiciji promjenjivi, a ustavne slobode u nemilosti su regulacijskih akata

Masakr oživio raspravu o oružju

Dok oprezniji ljubitelji oružja čekaju da se smire strasti kako bi mogli opet javno ustati u obranu svojih načela - dionica prizvođača oružja Smith & Wessona pd petka je pala za gotovo 10 posto - američkim medijima dominiraju zagovaratelji strože kontrole naoružanja. Peticiju za ograničavanje pristupa na oružje, objavljenu na internet stranicama Bijele kuće, u četiri dana potpisalo je rekordnih 170.000 ljudi.

S druge strane, teoretičari zavjere pronalaze sumnjive sličnosti između očeva masovnih ubojica Adama Lanze (Newtown) i Jamesa Holmesa (Aurora), te upozoravaju na 'predskazujuću' zemljopisnu kartu sa lokacijom Sandy Hook - kako se zove škola zavijena u crno u Connecticutu - iz posljednjeg nastavka Batmana.

Indikativna je, međutim, ocjena bivšeg guvenera Arkansasa Mikea Huckabeeja, kojeg pokolj u Connecticutu nije iznenadio s obzirom da je, kako kaže, iz američkih škola sustavno uklonjen - bog. 

'Mi nemamo problem sa zločinima, sa oružjem, čak ni sa nasiljem. Mi imamo problem sa grijehom', rekao je Huckabee i ostao prilično usamljen. Zasad.

Činjenica da je 20-godišnji Lanza svoj krvavi pohod u kojemu je stradalo dvadesetero djece i šestero odraslih počinio uredno registriranim majčinim oružjem - pištoljima Glock i Sig Sauer te poluatomatskom puškom kalibra .223 Bushmaster - potaknula je predsjednika Baracka Obamu, brojne američke političare, analitičare i celebrityje da se iznova založe za saveznu zabranu tzv. jurišnog oružja.

Amerikanci posjeduju oko 300 milijuna komada vatrenog oružja - na 100 stanovnika u prosjeku gotovo 90 komada. Prema istraživanju magazina Mother Jones, tri četvrtine od ukupno 62 masovna ubojstva na teritoriju SAD-a od 1982. godine počinjena su vatrenim oružjem u legalnom vlasništvu ubojica. Od 139 komada tzv. jurišnog oružja s repetirajućim mehanizmom korištenog u tim ubojstvima, više od 60 bili su poluatomatski pištolji, a više od 30 poluautomatske i automatske puške.

Dianne Feinstein, demokratska senatorica iz Kalifornije, rasplamsala je diskusiju obećanjem da će prvog radnog dana novog sastava Kongresa u siječnju predložiti zabranu jurišnog oružja. Od 2004, kada je bivši predsjednik George W. Bush propustio produžiti vijek trajanja nacionalne zabrane tog oružja, propalo je nekoliko pokušaja da se ona ponovno uvede.

'Mi smo društvo nasilja'

Dannel Malloy, guverner Connecticuta, osobno je u petak priopćiostrašnu vijest pojedinim roditeljima ubijene djece. O naoružanju je progovorio u nedjelju.

'Nažalost, mi smo društvo nasilja.Ne tretiramo psihičke bolesnike na odgovarajući način. Ne odnosimose dobro prema obiteljima koje su u nevolji. Dopustili smo da isteknezabrana automatskog i poluautomatskog oružja. Postoji puno toga što kaodruštvo moramo učiniti', rekao je Malloy, dodajući pritom da su zakoni u Connecticutu 'agresivniji' od onih u većini drugihsaveznih država.

Vrhovni sud odlučio je još 2008. da drugi amandman američkog Ustava daje Amerikancima pravo na posjedovanje oružja za osobnu uporabu. Osim toga, Zastupnički dom Kongresa trenutno je pod kontrolom republikanaca, koji njeguju bliske odnose s utjecajnom Nacionalnom udrugom za vatreno oružje (NRA), sastavljenom od četiri milijuna najstrastvenijih vlasnika pušaka i pištolja.

Zagovaratelji prava na posjedovanje oružje, poput Scotta Wilsona, šefa Građanske obrambene lige Connecticuta, nadaju se da će se akutna rasprava o pooštravanju uvjeta nabavke i posjedovanja oružja odgoditi za neka 'mirnija vremena'. 'Sada izražavano svoju iskrenu sućut obiteljima žrtava i žiteljima Newtowna', rekao je Wilson.

James Jacobs
, direktor Centra za istraživanje zločina i pravosuđe na Sveučilištu New York (NYU), ističe da zakonodavni i politički trendovi u SAD-u kontinuirano idu protiv zagovaratelja veće kontrole.

'U posljednjih 20 godina, politička klima i odluke idu u korist vlasnika oružja', kaže Jacobs.

Uvažavjući trendove, Obama se samo jednom u posljednjoj kampanji - odgovarajući na postavljeno pitanje - dotaknuo tog 'vrućeg krumpira' za demokrate, ustvrdivši da podržava zabranu jurišnog oružja. S obzirom da u drugom mandatu nema što izgubiti, protivnici postojećeg modela nadaju se da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi progurao strožu kontrolu naoružanja. No mimo Kongresa ipak ne može, osim predsjedničkim ukazom, što zasad ne očekuju ni najoptimističniji prognozeri.

Kontrola naoružanja uglavnom je u cijelosti pod kontrolom saveznih država, pri čemu postoji puno nedorečenosti i rupa u zakonodavnom paketu. Na nacionalnoj razini, tzv. Bradyjev zakon, s potpisom predsjednika Billa Clintona iz 1993, propisuje provjeru svih kupovina jurišnog oružja i zabranu prodaje istog kupcima kriminalne prošlosti ili s poviješću mentalne bolesti.

Problem je u tome što se čak 40 posto trgovine oružjem odvija izvan dućana - na štandovima putujućih trgovaca u okviru iznimno posjećenih manifestacija pod nazivom 'gun show', putem interneta ili među četiri zida umreženih obožavatelja oružja. Čak i da Obama djelomično uspije postrožiti uvjete za posjedovanje oružja, teško je zamisliti da bi se takvi dragovoljno prilagodili novim pravilima ili jednostavno predali oružje.