Hrvatska, čini se, čeka odluku zapadnih svjetskih sila o Siriji i zasad podržava političko rješenje krize, može se iščitati iz priopćenja Ministarstva vanjskih poslova, piše Jutarnji list
'Hrvatska je u stalnom kontaktu sa saveznicima u okviru europskih, NATO i UN foruma kako bismo imali sve relevantne podatke vezane uz stanje u Siriji. Snažno podržavamo napore za donošenje rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a te očekujemo izvješće UN-ovog istražiteljskog tima o upotrebi kemijskog oružja u brutalnom napadu 21. kolovoza u blizini Damaska', stoji u priopćenju.
Ministarstvo vanjskih poslova nadalje navodi kako je korištenje kemijskog oružja u potpunosti nedopustivo te da treba sankcionirati odgovorne za njegovo korištenje, pa 'Hrvatska smatra da je angažman svih stalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda u pronalaženju političkog rješenja, ključni element razrješavanja ove krize u kojoj je do sada živote izgubilo više od 100.000 ljudi, a njih više od milijun i pol je izbjeglo'.
O tome što bi se dogodilo ako se Sjedinjene Države odluče krenuti u napad pa pozovu i Hrvatsku u 'koaliciju voljnih' ili zatraže od Hrvatske da im otvori zračni prostor, hrvatski diplomati ne žele spekulirati, ali tvrde da za takve slučajeve već postoje razrađeni različiti scenariji, piše Jutarnji list.
Ivica Maštruko, bivši veleposlanik u nizu zemalja i bivši vanjskopolitički savjetnik predsjednika Stjepana Mesića, vjeruje da bi se, u slučaju vojne intervencije, i Hrvatska mogla naći pod pritiskom da se priključi Amerikancima.
'Kao i u slučaju Iraka kada je Americi i silama koje reagiraju cilj dobiti što veći broj zastavica pojedinih naroda na terenu. Nebitno je hoće li poslati 100, 200 vojnika ili samo jednoga, već broj zastavica. I razumljivo je da će se i u okviru NATO-a i inače vršiti pritisak na Hrvatsku da podrži intervenciju, ako do nje dođe. Ja se nadam da će ovaj put biti pametniji i da neće intervenirati jer gdje god su bile intervencije takvog karaktera, ostao je kaos', kaže Maštruko. No smatra da Hrvatska ne bi trebala popustiti pred zahtjevima SAD-a niti da bi im nužno trebala dopustiti prelijetanje zračnog prostora. Štoviše, smatra da bi to odmah i unaprijed trebala jasno reći.
'Mislim da će se, nažalost, Hrvatska sakriti iza formule postupanja sukladno stavovima EU, premda bi se, po mom mišljenju, trebala suprotstaviti bilo kakvom obliku intervencije bez autorizacije Vijeća sigurnosti UN-a. Naime, ako ne dođe do takvog odlučnijeg stava da samo uz autorizaciju Vijeća sigurnosti može intervenirati u nekoj zemlji, onda idemo iz presedana u presedan pa to postaje praksa pojedinih velikih sila. Prema prvim naznakama stava MVP-a, vidim da se opet nemušto odnose prema tom problemu. Podržava se političko rješenje, ali se ne suprotstavlja oštro bilo kakvoj intervenciji', kaže Maštruko.
Bivši ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković suprotnog je mišljenja i, iako član HDZ-a, hvali prve reakcije hrvatske diplomacije.
'Potrebno je vrlo oprezno, pažljivo osluškivati što se događa u odnosima glavnih aktera ove krize koja je daleko nadrasla samu Siriju i sukladno tome donositi odluke koje su u najboljem interesu Republike Hrvatske. Ovo priopćenje smatram odmjerenim i u ovom trenutku ispravnim. U ovom trenutku ne bi bilo dobro limitirati stav Hrvatske i vezati se isključivo za jednu poziciju zato što ne znamo što će učiniti druge, glavne zemlje', kaže Jandroković.