U slučaju zatvaranja granice Mađarske, Hrvatska će početi provoditi plan C u dogovoru i stalnoj koordinaciji sa Slovenijom, najavio je za tportal glasnogovornik Vlade Nikola Jelić, osvrćući se na najavu skorog zatvaranje zelene granice između Mađarske i Hrvatske. Mađarski šef diplomacije Peter Szijjarto potvrdio je u petak da će zelena granica sa Hrvatskom biti zatvorena od ponoći kako bi zaustavio izbjeglički val te da će se postrožiti režim na službenim graničnim prijelazima
'Predsjednik Vlade RH Zoran Milanović u stalnom je kontaktu sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom. Nakon jučerašnjeg razgovora u Bruxellesu, premijeri Milanović i Cerar i danas su više puta telefonski razgovarali o aktualnoj situaciji s izbjeglicama. Hrvatska vlada od ranije ima plan C koji je dogovoren sa Slovenijom', naveo je Jelić.
O planu C već se nagađalo u kontekstu zatvaranja granice Mađarske. Prema jednoj verziji, taj plan podrazumijevao je vraćanje izbjeglica u Srbiju. Prema drugoj, plan C značio je da će Vlada upućivati izbjeglice 'da sami nađu put'. Sada se čini da je u igri treća verzija, a nju bi tijekom dana javnosti trebao obznaniti ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić
Cerar sazvao Vijeće za nacionalnu sigurnost
Slovenski premijer Miro Cerar sazvao je za subotu sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost u vezi s izbjegličkom krizom, nakon odluke Mađarske da od ponoći za izbjeglice zatvori granicu s Hrvatskom, objavio je popodne Slovenski radio.
Premijer Cerar još nije komentirao odluku mađarske vlade, ali je ranije u petak nakon sastanka s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Bruxellesu povodom europskog summita iskazao bojazan da jednostrane mjere pojedinih država o zatvaranju granica mogu dovesti do domino efekta kod drugih država na izbjegličkoj ruti.
Iako je izrazio neodobravanje za Orbanovu politiku prema izbjeglicama, Cerar je kazao da će Slovenija, ako Mađarska zatvori granicu s Hrvatskom, što može izbjeglički val skrenuti prema Sloveniji, morati reagirati kao i prošlog mjeseca, kad je kroz nju prema Austriji i Njemačkoj iz Hrvatske u tranzitu prošlo skoro 4.000 ljudi.
To znači da će se uspostaviti 'maksimalna kontrola granice s obzirom na činjenicu da je Slovenija u schengenskom prostoru i tu granicu mora nadzirati', kazao je Cerar.
O reakcijama i postupcima slovenske vlade u slučaju novog migrantskog vala bit će riječi na večerašnjoj zajedničkoj konferenciji za novinare koju su sazvali slovensko ministarstvo vanjskih i ministarstvo unutarnjih poslova.
Slovenska policija zadnjih je dana pojačavala kapacitete prihvata izbjeglica, uglavnom uz granicu prema Austriji, pa je u Šentilju postavljen kamp s 2.000 postelja, a kao najviša brojka koja bi mogla biti dnevno prihvatljiva za Sloveniju spominje se oko 8.000 izbjeglica.
Neslužbeno se iznosi, a s time se prema svojim izjavama slažu i predstavnici nevladinih organizacija, da bi za Sloveniju bilo nemoguće kontrolirati stanje u kojem bi se u njoj na duže vrijeme zadržavalo desetak tisuća izbjeglica ili više od tog broja, što je opasnost ako bi se za izbjeglice zatvorila Njemačka koja ih je do sada najviše primala.