Švicarski grad Zürich i irska prijestolnica Dublin su na vrhu ljestvice cijena gradnje stanova po metru četvornom. Podaci koje su ovaj tjedan objavili Udruženje ovlaštenih geodeta Irske i Trinity College Dublin govore o cijeni izgradnje iste jedinice u deset gradova. Mjerilo je bila zgrada od 39 uglavnom dvosobnih stanova na sedam ili više katova
Prema izvješću, cijena izgradnje ovakvog stana u Zürichu iznosi oko 2866 eura po četvornom metru. Slijede Dublin, Manchester, Stockholm, pa Glasgow. U sredini su se smjestili Birmingham, Amsterdam, Bruxelles i Belfast. Najjeftiniji proučavani grad bio je Tallinn u Estoniji, gdje je izgradnja stana koštala 1.367 eura po kvadratnom metru, što je daleko ispod prosjeka za 10 gradova od 2.057 eura po kvadratnom metru, piše Euronews.
"Ova anketa uspoređivala je cijenu švicarskog stambenog bloka da je izgrađen u deset gradova i jasno je da je on arhitektonski vrlo različit od onoga što bismo isporučili u Irskoj. Način gradnje u Irskoj dovodi do većih troškova i vjerujemo da bi politika planiranja trebala usvojiti alternativne pristupe i veću fleksibilnost, pa bi se i troškovi bi mogli smanjiti u ovom području', rekao je Bryn Griffiths jedan od autora studije.
Dublin se već godinama bori s izgradnjom dovoljnog broja stambenih jedinica za svoje stanovništvo. Cijena izgradnje stambenog bloka u irskoj prijestolnici iznosila je 2363 eura po četvornom metru.
Prema brojkama irskog središnjeg ureda za statistiku, 13.866 odraslih i djece bilo je u Irskoj ovog ožujka u smještaju za beskućnike - što predstavlja godišnji skok od 16 posto.
"Dublin je nešto jeftiniji od tipičnog grada za građevinske radove, koji obično uključuju beton. Međutim, visoki ukupni trošak Dublina posebno je visok zbog usluga i opreme, što uključuje grijanje, električna dizala, te negrađevinske radove, koji obuhvaćaju stvari poput postavljanja parketa, ugradnje prozora i stolarije”, rekao je Ronan Lyons, izvanredni profesor ekonomije na Trinity Collegeu u Dublinu.
Šira analiza u svim anketiranim gradovima ipak sugerira da cijena resursa varira daleko manje od troškova rada. Pozivajući se na brojke Eurostata, nova publikacija je istaknula da je u Estoniji prosječna satnica građevinskog rada 16,50 eura.
Najviši troškovi rada po satu od obuhvaćenih gradova su Zürich, Beč i Berlin i Ženeva. Autori izvješća istaknuli su da je potrebno dodatno istraživanje kako bi se usporedili drugi čimbenici poput cijene zemljišta i detaljnih regulatornih troškova. Također treba napomenuti da su brojke sadržane u izvješću iz prvog kvartala 2020. Stoga su zabilježeni prije nego što su troškovi izgradnje naglo porasli zbog pandemije i europskog šoka cijena energije.