Ujedinjeni su narodi u petak objavili prijeporno izvješće o okrutnostima u Demokratskoj Republici Kongu od 1993. do 2003., u kojem stoji da se napadi ruandskih i ugandskih snaga na izbjeglice Hutua mogu nazvati genocidom budu li dokazani pred sudom
To izvješće već oštro kritiziraju Ruanda i Uganda. Mnogi pripadnici Hutua izbjegli su iz Ruande i potražili utočište u Kongu jer je 1994. na vlast u Kigaliju došao Ruandska patriotska fronta (FPR) koji je prekinuo genocid u kojem su militantni Hutui ubili oko 800.000 uglavnom Tutsija, ali i umjerenih Hutua, po podatcima UN-a.
Nakon istrage, provođene od srpnja 2008. do lipnja 2009., to izvješće na više od 550 stranica donosi popis 617 teških zločina u kojima je ubijeno više desetaka tisuća civila od 1993. do 2003. u bivšem Zairu i tijekom dvaju ratova od 1996. do 1998. i od 1998. do 2001.
U priopćenju je visoka povjerenica za ljudska prava Navi Pillay navela kako se razmatra mogućnost da su ruandske oružane snage i njihovi lokalni saveznici počinili zločine koji bi mogli predstavljati genocid.
Izvješće naglašava da to pitanje može razriješiti samo nadležni sud, dodala je. U izvješću se optužuje i ugandska vojska da je počinila ratne zločine dok je pomagala kongoanskim pobunjenicima koji su 1997. s vlasti svrgnuli diktatora tadašnjeg Zaira Mobutua Sesu Sekua.
U New Yorku je kongoanski veleposlanik u UN-u tražio pravdu u ime DR Konga, osupnut opsegom zločina koji su otkriveni u izvješću UN-a. Ruanda i Uganda odbacile su UN-ovo izvješće.