Slovenska demokratska stranka Janeza Janše vodi na slovenskim parlamentarnim izborima održanima u nedjelju s 25,6 posto nakon polovice prebrojanih glasova, pokazuju djelomični neslužbeni rezultati
Janša je kazao da je njegov SDS otvoren za suradnju, pregovore i koalicije, te je obećao da će stranka, ukoliko formira vladu, voditi zemlju pravedno za sve građane.
Lista Marjana Šarca na drugom je mjestu s 12,55 posto. Šarec je poželio Janši sreću s formiranjem koalicije, ali i kazao da će LMŠ biti stranka koja će sastavljati vladu ako se svi budu držali onoga što su rekli uoči izbora.
Janša je svojom predizbornom strategijom smanjio mogućnost dobivanja koalicijskih partnera jer ga ljevica optužuje za radikalizam, autoritarnost i antimigrantsku retoriku kojom se približio mađarskom premijeru i svom prijatelju Viktoru Orbanu.
Iako se spominjao kao mogući Janšin koalicijski partner, Šarec je zadnjih dana to kategorički odbio. On je optužio Janšu za 'nesuverenost' ukoliko se potvrde sumnje da je njegovu predizbornu kampanju i financijski podržao krug Orbanovih prijatelja, ali i za indiskreciju.
Po dosadašnjim podacima, u parlament ulazi 9 stranaka od 25 koliko se natjecalo.
Janša bi kao relativni pobjednik trebao dobiti mandat predsjednika Boruta Pahora da prvi pokuša formirati vladu, ali će mu to teško poći za rukom ako svi oni koji su ga pred izbore isključili kao partnera ostanu pri svojem stajalištu.
Izborno povjerenstvo objavilo je da je izlaznost do 18 sati iznosila 34,3 posto, dok je do istog vremena na prošlim izborima izlaznost bila 35,6 posto.
Tada je ukupno na izbore izašlo 51,7 posto birača.
Janša se vidi kao pobjednik, ali je svjestan teškoća u formiranju vlade
Prema rezultatima nedjeljnih izbora nakon što je prebrojano 76 posto glasova Janši će pripasti 25 ili 26 mandata u Državnom zboru koji ima 90 zastupnika.
Janša je na konferenciji za novinare u Ljubljani u sjedištu svoje stranke najprije zahvalio biračima, rekavši da njegova stranka ima program usmjeren na realne probleme i da mu je u prvom redu važan boljitak slovenskih ljudi.
Utvrdio je da ga rezultat u kojemu se u parlament plasiralo čak osam stranaka, što će otežati sastavljanje vlade, nije iznenadio iako su neki članovi stranke očekivali više, te najavio da će već od ponedjeljka stupiti u kontakt s potencijalnim koalicijskim partnerima.
'Najprije treba pričekati na konačne službene rezultate', kazao je Janša, dodavši da očekuje da se 'ohlade neke pregrijane glave', aludirajući na većinu stranaka ljevice i liberalnog centra i njihove izjave da unaprijed isključuju mogućnost da se povežu u vladu s njegovom strankom koju smatraju ekstremno desničarskom.
'Mi smo stranka otvorena za suradnju i to smo uvijek bili i uvijek ćemo biti spremni surađivati za dobro Slovenije i njenih ljudi', kazao je Janša.
Janša je svojom predizbornom strategijom smanjio mogućnost dobivanja koalicijskih partnera jer ga ljevica optužuje za radikalizam, autoritarnost i antimigrantsku retoriku kojom se približio mađarskom premijeru i svom prijatelju Viktoru Orbanu.
Janša je dodao da se vidi kao nesporni pobjednik izbora jer je dobio dvostruko više glasova od Liste Marjana Šarca (LMŠ), ali i naglasio da u potpunosti ne isključuje ni situaciju u kojoj bi zbog usitnjenih glasova i specifičnog slovenskog izbornog sustava moglo doći i do vlade ljevice. Budući da takve vlade nisu stabilne, izborni sustav treba mijenjati, smatra Janša.
Mogućim koalicijskim partnerima koji bi se bili spremni povezati u vladu koju bi on vodio Janša je poručio da početkom idućeg tjedna na razgovore s njegovom strankom 'donesu svoje programe' jer je važno povezivanje na temelju programskih planova i 'realnih problema slovenskog čovjeka' koje SDS dobro poznaje.
'Napravit ćemo sve da formiramo vladu koja će raditi za dobro Slovenije i djelovat ćemo u tom smjeru, bez obzira bilo to u vladi ili u opoziciji', kazao je Janša, dodajći da je već dobio više čestitki iz inozemstva za pobjedu na izborima.
Na unutarnjem planu, kazao je Janša, potrebne su mjere kako bi se zdravstveni sustav 'doveo u red', a Slovenija treba iskoristiti i svoj geopolitički položaj u Europi koji joj omogućuje da postane centar 'euroregije' koja bi među ostalim Sloveniju povezala s njenim manjinama u susjednim državama.
Kao važan europski izazov Janša je spomenuo i potencijalnu novu migracijsku krizu, rekavši da njegova stranka zastupa 'solidarnost' s izbjeglicama, ali ne i 'ludost' koja prijeti Europi od nekontroliranih migracija. Siromašnim i ugroženim zemljama u Aziji i Africi treba pomoći u rješavanju njihovih problema, a ne da se njihovi ljudi iseljavaju u Europu.