Nakon uspješne realizacije serije putopisno-kulturoloških projekata zaključenih s četiri popularne putopisne knjige (Na Putu svile, Tragovima Odiseja, U potrazi za Aleksandrom i Latinskom Amerikom uzvodno - Za Che Guevarom od Patagonije do Kube, koja izlazi u travnju ove godine) te biografije osnivača Splita, rimskog cara Dioklecijana, Jasen Boko upustio se u novi projekt/knjigu. Ovaj put o omiljenoj mu destinaciji Indiji i njenoj žili kucavici, svetoj rijeci Ganges. Ekskluzivno na tportalu od subote, a potom svaki vikend, donosimo njegove putopisne tekstove
Na 2600 kilometara toka Gangesa i pritoka kroz Indiju smjestile su se najranije svjetske civilizacije, da bi s godinama njezine obale osvajali narodi i kulture koji su ostavili dubok trag u razvoju svjetske civilizacije. Uz obale Gange smješteni su najvažniji spomenici ljudske civilizacije, među kojima je i Taj Mahal, ali najveći živi spomenik sama je rijeka.
Nije hinduizam jedina religija vezana uz svetu rijeku, na njenim obalama Buda je pet stoljeća prije Krista predstavio svoje učenje.
Uz rijeku Ganges snažna je prisutnost muslimana i njihovih svetih mjesta, tu su i sikhi i džainisti, pripadnici autohtonih indijskih religija, a kršćanski misionari također su koristili svetu vodu Gangesa u pokrštavanju indijskog stanovništva.
Sve se te religije i vjerovanja na svetoj rijeci prožimaju u suživotu koji, nažalost, povremeno eksplodira u nasilne metode obračuna.
Rijeka koju možemo smatrati kolijevkom civilizacije danas je hraniteljica pola milijarde ljudi koji žive uz njene obale, što joj, nažalost, donosi i neslavnu titulu najugroženije i najzagađenije rijeke svijeta koja je, unatoč tomu, izvor života, duhovnosti, ispunjenja, a njezine obale najdojmljiviji su dio Indije.
Ovo je priča o tromjesečnom putovanju niz svetu rijeku Ganges, Majku Gangu, kako je Indijci zovu, od izvora visoko u Himalaji pa do njezinog spoja s Brahmaputrom i ušća u Bangladešu.
Jasen Boko je tijekom 2018. godine boravio na Kubi, a tom je prilikom na tportalu objavljivao putopise iz te zemlje. Sve možete pročitati na OVOM LINKU.
Jasen Boko: (Auto)biografija
Radio sam u rudnicima zlata u Australiji i tvornici ribe na norveškom sjeveru, brao maline u Quebecu, studirao u New Yorku, autostopirao u Burmi i Iranu, penjao se po Himalaji, kupao u Titicaci, nosio eksploziv u kamenolomu, rušio ostarjele dimnjake u tvornicama, spuštao se niz kanjone… Ima još: putovao sam Putem svile lokalnim prijevozom, susreo se s Odisejom na Mljetu (dobro, ovo zamalo), tražio Aleksandra među talibanima u Afganistanu, Dioklecijana u Turskoj i Che Guevaru širom i poprijeko Južne Amerike, plovio Gangesom i Mekongom, penjao se slobodnim stilom u ekstremnim stijenama, putovao, putovao, putovao…
Imam ja i ozbiljan dio života. Diplomirao sam dramaturgiju i svjetsku književnost, bio samostalni umjetnik, dramaturg, urednik, novinar, ravnatelj Drame splitskog HNK, kazališni producent...
Dramski tekstovi igrani su mi u dvadesetak kazališta u četiri zemlje. Objavio sam dvanaest knjiga, od toga ih je pet putopisnih, prevođen sam na niz egzotičnih jezika (azerbajdžanski, turski, španjolski, čak i hrvatski!). Za svoje pisanje zaslužio sam niz nagrada, a najvažnije su Kiklop za najbolju knjigu publicistike 2012. za knjigu 'Tragovima Odiseja' te Marin Držić za dramu 'O kupusu i bogovima' 2010.
Održao sam stotine predavanja o svojim putovanjima i knjigama u više zemalja (čak i u Parizu!), a moje se knjige, kaže izdavač, dobro prodaju. Po zanimanju sam, barem onom u duši - nomad.