stigli u rusiju

Kim Jong-un ima brutalne metode kojima sprečava svoje vojnike da dezertiraju

25.10.2024 u 15:34

Bionic
Reading

Sjeverna Koreja (DPRK) poslala je svoje najbolje vojnike u Rusiju i uključila se u rat protiv Ukrajine. Sveukupno ih je u Rusiji oko 12.000, a manji kontingent primijećen je u Kurskoj oblasti, u koju su Ukrajinci ušli u kolovozu, a Rusi ih do danas nisu uspjeli izbaciti. Kao i kod drugih vojski, i sjevernokorejska se suočava s dezerterstvom, a evo kako se ta zemlja bori protiv toga da joj vojnici bježe s prvih linija bojišta

Iako je već po dolasku sjevernokorejskih vojnika u Rusiju bilo izvještaja da ih je nekoliko dezertiralo, za to se nije mogla dobiti službena potvrda, nego su se ukrajinski mediji pozivali na anonimne izvore. Ako je to istina, dezerterima koji budu uhićeni ne piše se dobro, ali ne samo njima, nego i čitavim njihovim obiteljima.

Stanovništvo živi 'pod ucjenom'

U Sjevernoj Koreji na djelu je već desetljećima izuzetno strog režim koji nagrađuje one koji su mu lojalni, a surovo kažnjava one koji 'skrenu s puta'. Upućivanje velikog broja vojnika u borbu u Ukrajinu moglo bi biti opasno zato što se i u Rusiji, pa čak i u ratom poharanoj Ukrajini, a o zapadnim zemljama da se ne priča, živi mnogo bolje nego u Sjevernoj Koreji, pa bi mnogi mogli poželjeti pobjeći i zatražiti azil.

Rusija bi vjerojatno odbila zahtjev i odmah ih vratila ili na front ili u Sjevernu Koreju, no ako bi se uspjeli dokopati Ukrajine ili neke od baltičkih zemalja, može se pretpostaviti da bi im zahtjev za azil bio prihvaćen. Da se to ne dogodi, režim DPR-a sve stanovnike drži, de facto, pod ucjenom. Business Insider piše da Sjeverna Koreja ima složenu društvenu hijerarhiju u kojoj se građane prati i klasificira prema percipiranoj lojalnosti, a nasljeđuju se zasluge i grijesi od roditelja, ili čak baka i djedova, te se formira svojevrstan oblik kastinskog društva.

U Rusiju idu samo najlojalniji

Prema radu stručnjaka za sjevernokorejsku sigurnost Marka Collinsa, oni koji su klasificirani kao najlojalniji mogu postati vojni časnici, a pretpostavka je da će sjevernokorejski vođa Kim Jong-un u Rusiju poslati samo najlojalnije i politički pouzdane vojnike. Da se ipak ništa ne bi prepustilo slučaju, vojnike prate politički komesari, dužnosnici vladajuće Radničke stranke Koreje, te svojim nadređenima podnose izvješća o svima i svemu što se radi.

Kim Jong Un
  • Kim Jong Un
  • Kim Jong Un
  • Kim Jong Un
  • Kim Jong Un
  • Kim Jong Un
    +8
Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un Izvor: Profimedia / Autor: STR / AFP / Profimedia

Prati se sve, od toga piju li vojnici previše do toga jesu li pokušali nabaviti robu koju ne mogu dobiti u Sjevernoj Koreji, kaže za Insider stručnjak za sjevernokorejsku obranu u Centru za međunarodne i strateške studije Joseph S. Bermudez Jr. Također kaže da će vojnici morati proći sesije samokritičnosti, odnosno intenzivnu grupnu praksu priznavanja svojih nedostataka. Tipična samokritika zvuči nešto kao: 'Danas se obitelji Kim nisam sjetio 20 puta, nego samo 15.' Obitelj Kim vlada Sjevernom Korejom od osnutka zemlje 1948., a aktualni vođa Kim Jong-un treći je u nizu, nakon djeda Kim Il-sunga i oca Kim Jong-ila.

Počasti, privilegije i kampovi za reindoktrinaciju

Bermudez kaže da će vojnici po povratku u Koreju biti poslani u kamp za reindoktrinaciju kako bi potvrdili svoju lojalnost, a zatim će biti počašćeni i dobit će veće privilegije u društvu. Obitelji vojnika poginulih u borbama također će dobiti veliko društveno poštovanje i povlastice.

Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
  • Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
  • Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
  • Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
  • Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
  • Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje
    +7
Specijalne postrojbe Sjeverne Koreje Izvor: Profimedia / Autor: STR / AFP / Profimedia

Sjevernokorejski režim ima brutalne, ali učinkovite metode za držanje pod kontrolom svojih državljana koji napuštaju zemlju, primjerice diplomata koji idu u druge države. Naime njima nije dozvoljeno da sa sobom vode cijelu obitelj, nego uvijek u Sjevernoj Koreji mora ostati barem jedan član kao svojevrsni talac, prema stručnjaku za Sjevernu Koreju pri think tanku RAND Bruceu W. Bennettu.

Svaki diplomat koji bi prebjegao, a to se odnosi i na vojnike koji su trenutno u Rusiji, vrlo dobro zna da bi zbog toga patila cijela njegova obitelj jer bi ostala bez društvenog statusa i bila poslana u brutalne radne logore slične sovjetskom gulagu ili nacističkim radnim logorima. To je jedan od razloga zbog kojih se vrlo malo ljudi odlučuje na takav korak, a oni koji prebjegnu često ističu da najviše žale zato što su napustili obitelj, jer znaju kakva ih je sudbina zatekla.