PORUKA IZ SAMOBORA

Komunisti iz šume raspalili po biskupu Košiću: Još samo fali da krsti noževe da se možemo nanovo klati

09.09.2017 u 16:33

Bionic
Reading

U šimi Anindol kod Samobora u subotu je obilježena 80. obljetnica osnivanja Komunističke partije Hrvatske (KPH), pri čemu su se predstavnici antifašističkih udruga prisjetili uloge KPH u otporu fašizmu, kao i povijesne uloge Josipa Broza Tita, ali i upozorili na opasnost od povijesnog revizionizna

U šumi Anindol je 1. kolovoza 1937. održan osnivački kongres KPH, a na taj događaj pred stotinjak okupljenih podsjetili su predstavnici Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH (SABA), SDP-a, Saveza društava "Josip Broz Tito", Radničke fronte, Saveza komunista Hrvatske (SKH) i Socijalističke radničke partije (SRP), koji su ispred spomenika podignutog na tom mjestu položili vijence.

U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
  • U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
  • U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
  • U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
  • U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
  • U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH
    +13
U šumi Anindol obilježena 80. obljetnica Osnivačkog kongresa KPH Izvor: Pixsell / Autor: Marko Prpic/PIXSELL

Govoreći o vremenu osnivanja KPH i njezinoj ulozi u borbi protiv fašizma, predsjednik Saveza društava "Josip Broz Tito" Jovan Vejnović rekao je da je komunistički pokret, predvođen Titom, u tadašnjim povijesnim okolnostima ovaj prostor uveo u europski modernitet. Upozorio je i da se danas na pozitivnu ulogu KPH u povijesti gleda kao na vrijeme "komunističke diktature i totalitarizma". 

"Zar je moguće da se na temelju diktature i totalitarizma razvije takav polet kao što je bio u obnovi razrušene zemlje, zar je moguće da se u totalitarizmu u zemlji, koja je imala 80 posto nepismenih, praktički iskorjeni nepismenost , zar je moguće da se totalitarnim naziva vrijeme kada su ostvarene najveće stope gospodarskog rasta i kada je država stavljena na politički mapu Europe i svijeta", upitao je Vejnović.

Smatra da su "fanatici" oni koji govore da je to bilo vrijeme totalitarizma, a drži da njihov fanatizam nije baziran na za želji za revizionizmom već za "potpunim krivotvorenjem povijesti i izbacivanjem svega što u povijesti vrijedi".

Vejnović smatra kako nije problem što tako govore o prošlosti već što za budućnost nude fašizam.

"Pokušavaju kotač povijesti vratiti natrag i to na tragu najcrnjih ideologija koje su proizvele stotine tisuća žrtava u ovoj zemlji", rekao je Vejnović.

Izaslanik predsjednika SABA-e Ivan Fumić upozorio je kako danas "opet gledamo crnokošuljaše" i ironično poručio da su skidanjem ploče na Trgu maršala Tita svi problemi riješeni.

"Sada će teći med i mlijeko, tvornice će se dizati, mladi će pohrliti iz inozemstva natrag, polja će sama od sebe rađati", kazao je Fumić. Dodao je da je i Carigrad propao jer su kao, čekali da ih sveti Ilija spasi od Turaka, a sada "Hasanbegović spašava Hrvatsku", čiji je pokrovitelj biskup Vlado Košić.

"Koja umna glava, koliko dobročinstva nam nudi. Još samo da, kao neki prijašnji svećenici, krsti i blagoslivlja noževe pa se možemo nanovo klati", rekao je.

Na opasnost povijesnog revizionizma upozorio je i izaslanik predsjednika SDP-a Dušan Plećaš koji je rekao da smo već nekoliko mjeseci svjedoci "pravog terora malih desničarskih organizacija".

Na osnivačkom kongresu, 1. kolovoza 1937. godine sudjelovalo je oko 17 delegata  koji su predstavljali partijske organizacije iz šireg područja Osijeka, Splita, Siska, Sušaka, Varaždina i Zagreba, a referat je podnio Josip Broz Tito. Delegati su bili Božidar Adžija, Josip Broz Tito, Anka Butorac, Ivan Dujmić, Pavle Gregorić Brzi, Vlado Janić Capo, Vicko Jelaska, Rade Končar, Josip Kraš, Lovro Kurir, Marko Orešković, Drago Petrović, Stevo Rukavina, Rudi Šimić i Andrija Žaja.