otvoreno o slučaju beroš

Malenica: Svaka afera ima ime i prezime. Grmoja uzvratio: Ne, radi se o mafiji!

19.11.2024 u 23:19

Bionic
Reading

Afera 'Mikroskop' bila je tema večerašnje emisije Otvoreno na HRT-u. Tko treba biti voditi istragu, hrvatsko ili europsko tužiteljstvo? Je li odluka šefa DORH-a Ivana Turudića da se slučaj dodijeli USKOK-u pokušaj kontrole političke štete kako tvrdi oporba ili pak privođenje bivšeg ministra Beroša pokazuje da institucije rade svoj posao, kako tvrdi HDZ

O tome su u emisiji 'Otvoreno' govorili Ivan Malenica (HDZ), Mišel Jakšić (SDP), Nikola Grmoja (Most) i Robert Jankovics (Klub zastupnika nacionalnih manjina).

Jakšić o jurisdikciji: Ništa drugo nismo niti očekivali

Glavni državni odvjetnik danas je odlučio da je jurisdikcija nad ovim slučajem, konkretno istraga, dodijeljena USKOK-u.

'Činjenica je da imamo pod pokroviteljstvom Andreja Plenkovića i HDZ-a jednu jasnu situaciju, da (Beroš) je koristio ljudsku bol, patnju, bolest, da bi trpao sa svojom očito mafijaškom organizacijom i mafijaškim prijateljima pare u svoj privatni džep', rekao je Mišel Jakšić.

'Dobivali smo dva pokušaja micanja Vilija Beroša od oporbe s podsmijehom Andreja Plenkovića koji nam je govorio - e sad ga baš neću smijeniti, je li vi to tražite?', nastavio je. -

'I ono što je sukus onoga što je radio Vili Beroš, a to sad do kraja isplivava van, koliko si je davao truda da sa svojim kompićima, jatacima, prijateljima, privatizira hrvatsko zdravstvo. Ali ono što je puno poraznije i što je slom države, očito je da je netko na hrvatskom zdravstvu trpao pare u vlastiti džep', dodao je.

Malenica: Svaka korupcijska afera ima ime i prezime

Ivan Malenica komentirao je Jakšićevo stajalište i ustvrdio da 'svaka korupcijska afera ima ime i prezime'.

'Tu nema nikakvog pokroviteljstva predsjednika vlade, Andreja Plenkovića, niti HDZ-a', rekao je. Dodao je da je predsjednik Vlade u svom javnom istupu odmah nakon uhićenja Beroša reagirao i osudio ovakav čin i oponašanje.

'Zatekli smo se u jednoj pravnoj situaciji gdje je glavni državni odvjetnik reagirao i postupio temeljem važećih propisa primjenjujući pravnu normu na konkretnu pravnu situaciju i utvrdio da postupak u ovome konkretnom predmetu preuzima USKOK', kazao je. Malenica je govoreći o jurisdikciji rekao da je nije bitno koliko istraga traje, bitno je o kakvim se kaznenim djelima radi.

'Ovdje imamo u većem dijelu oštećenje proračuna Republike Hrvatske, dok u jednom manjem dijelu imamo pokušaj štete na proračunu EU koje nije realizirano. Dakle, u ovom konkretnom predmetu je glavni državni odvjetnik postupio prema zakonu, na što ga obvezuje sam zakon', rekao je.

Grmoja: Kontroverzni srpski poduzetnici stavili šape na hrvatsko zdravstvo

Prema informacijama koje cure iz istrage, vidljivo je da je Pozderova tvrtka kupila robotske operacijske mikroskope za 140.000 eura i prodala ih za 400.000.

'Ne može se više slušati ova priča da je odgovorno ime i prezime, da nije odgovorna vlada. Imamo toliko imena i prezimena. Koliko je ministara otišlo? Neki će reći 31, nije 31 otišao zbog korupcije, ali sigurno ih je 15-ak ili 20 otišlo, rekao je Nikola Grmoja.

Komentirao je i slučaj korupcije u zdravstvu i ustvrdio 'da nije bilo slučaja Tolušić, gdje su europski istražitelji preko tog slučaja došli do ovog i do dopisivanja, mi ne bismo uopće imali ovaj slučaj'.

'Ja postavljam pitanje ovdje svima nama, hrvatskoj javnosti, što radi naša SOA? Što radi naš DORH? Što rade naše institucije, što radi naša porezna uprava', zapitao se Grmoja.

'Ovdje se radi o mafiji. Radi se o Petraču, sumnjivim srpskim poduzetnicima, koji se nalaze, odnosno dopisivaju s ministrom. Ministra nazivaju 'Mali', dakle ministar je njima u nekom submisivnom položaju gdje ga oni praktički kontroliraju. I ta mafijaška ekipa, ti kontroverzni srpski poduzetnici su stavili šape na hrvatsko zdravstvo, možemo slobodno reći na hrvatsku Vladu', dodao je.

'Ta tvrtka je radila s desecima bolnica i u Srbiji, možda se i tamo nešto pokrenulo', napomenuo je. Dodao je da su ih u Švedskoj potjerali jer su shvatili o čemu se radi te zaključio da tamo institucije funkcioniraju.

'Ovo je pitanje sustava, ovo je pitanje imamo li mi državu', kazao je.