Premijer Milanović kao da ne vidi što se događa oko njega. On i kad ima dobru ideju, kao što je zdravstveni odgoj, onda je ne zna iskomunicirati, rekla je Kosor
Tihomir Ladišić razgovarao je u ponedjeljak ujutro sa zastupnicom Jadrankom Kosor o tome što se promijenilo nakon referenduma o braku.
'Da sam ja premijerka, iskoristila bih pravo da Sabor traži ocjenu ustavnosti. To ne bih propustila. To što je Milanović tu priliku propustio, mislim da nije dobro jer je na neki način odredio smjer kojim želi ići', rekla je Kosor i dodala kako je njih 39 zastupnika glasalo da se pošalje na ocjenu ustavnosti. To bi ujedno stvorilo neku vrstu presedana, a Ustavni sud dobro bi razmislio na koji način će odgovoriti za sljedeći referendum.
'Ne razumijem da se one obaveze koje ima parlament tako olako preskaču i zanemaruju', rekla je. 'U toj šumi informacija građani koji su opterećeni svakodnevicom često ne razumiju ono što mi sad govorimo, tko to može provjeriti?! Ali prvi čovjek stranke mora to razumjeti. Milanović je najzaslužniji za činjenicu da danas imamo definiciju braka kao zajednice žene i muškarca u Ustavu', pojasnila je Kosor, prenosi 24sata.
'Milanović bi volio živjeti u jednoj Danskoj, a jučer se pokazalo da smo konzervativna zemlja i tu je problem. Milanović kao da ne vidi što se događa oko njega. On i kad ima dobru ideju, kao što je zdravstveni odgoj, onda je ne zna iskomunicirati', rekla je.
Smatra da nijedan brak nije sretniji, nijedna žena više zaštićena ovom odlukom. Iako je tradicionalno odgojena, nikoga ne diskriminira.
'Glasala sam protiv', rekla je i objasnila kako je bila ministrica obitelji, a sudjelovala je u izradi Zakona o suzbijanju diskriminacije. Brak kakav ona poznaje već postoji u zakonu.
Kaže kako je dobila nekoliko uvredljivih pisama jer se bori za prava manjine. Vjeruje kako je onda trebalo upisati u Ustav kako je brak doživotna zajednica jednoga muškarca i jedne žene.
'Mi koji smo razvedeni, moramo biti vrlo pažljivi kad govorimo o isključivanju drugih', objasnila je.
Smatra kako je velika većina ljudi jučer izašla na referendum kako bi branila obitelj, ali to nije brak jer ima mnogo obitelji samohranih roditelja. Vjeruje kako je atmosfera prije referenduma bila ispolitizirana.
'Poražavajuće je da 2013. godine oni koji su normalni glasaju 'za' te da u Ustav ulazi ono što imamo u zakonu', rekla je i dodala kako je bilo puno netočnih informacija. Napomenula je kako je i sama bila novinarka te da je nevjerojatno da su mediji bili isključeni.
'Ako se sa mnom ne slažeš, ti si ništarija, to je njihova poruka. Ja sam govorila da smo svi u nekom trenutku manjina, ali mi kao društvo moramo težiti da svi budemo uključeni', rekla je.
O referendumu o ćirilici samo je konstatirala kako smo se '96. godine opredijelili za suživot i za poštivanje prava manjina, a sve je to potpisao dr. Franjo Tuđman. To je bio europski put Hrvatske, a krajnji cilj je bio ulazak u EU. Ipak, smatra kako se o tome mora razgovarati hladne glave. Dodala je kako ne može prognozirati kako će završiti referendum o ćirilici.