RIZIČNO OKUPLJANJE

Muslimani kamenovanjem vraga otpočeli hadž u Saudijskoj Arabiji, stiglo dva milijuna hodočasnika

11.08.2019 u 15:34

Bionic
Reading

Muslimani okupljeni iz cijeloga svijeta u nedjelju su kamenčićima gađali divovski zid u simboličnom kamenovanju vraga, na početku najrizičnije ceremonije ovogodišnjeg hadža u Saudijskoj Arabiji u kojoj su u stampedu prije četiri godine poginule stotine ljudi.

Kraljevina održava svoj ugled brigom o islamskim najsvetijim mjestima Meki i Medini te organizira najveće godišnje okupljanje muslimana u svijetu.

Saudijska Arabija rasporedila je desetke tisuća sigurnosnih snaga i liječnika, a za održavanje reda koristi modernu tehnologiju, uključujući dronove.

Gotovo dva milijuna hodočasnika, većinom iz inozemstva, pristiglo je na petodnevni obred, vjersku dužnost koju jednom u životu mora obaviti svaki musliman koji si to može priuštiti. Održava se na prvi dan Kurban-bajrama, najsvetijeg blagdana koji u nedjelju slave muslimani diljem svijeta.

Pozvani su da pažljivo prate raspored za svaku fazu hadža, ali zbog toliko ljudi prisutna je stalna opasnost od panike.

Hadž na Jamaratu
  • Hadž na Jamaratu
  • Hadž na Jamaratu
  • Hadž na Jamaratu
  • Hadž na Jamaratu
  • Hadž na Jamaratu
    +7
Hadž na Jamaratu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Hodočasnici odjeveni u bijelu odjeću koja simbolizira čistoću okupili su se, pod strogim nadzorom, na Jaramatu radi ritualnog kamenovanja vraga s mosta na tri razine kako bi se izbjegla zakrčenost nakon stampeda prijašnjih godina. 

Saudijske vlasti pozvale su hodočasnike da politiku za vrijeme hadža ostave po strani, ali nasilje na Bliskom istoku, uključujući ratove u Jemenu, Siriji i Libiji te na drugim globalnim žarištima, i dalje je prisutno u mislima mnogih. 

Slastičar Alaa Watad iz sirijske provincije Idlib, posljednje velike pobunjeničke enklave u Siriji, rekao je da je njegov rodni grad "natopljen krvlju".

"Molimo se Bogu iz dubine naših srca da oslobodi nas i Siriju", rekao je Muhamed al-Jarak, još jedan hodočasnik iz Idliba. 

Hodočasnici iz Pakistana izrazili su zabrinutost zbog Kašmira nakon što su mu indijske vlasti prošli tjedan ukinule posebni status pogranične regije koja je dugo bila žarište regionalnih napetosti. 

"Molio sam se u Meki za jaku pakistansku vladu i naciju te za cijelu muslimansku zajednicu da budu ujedinjeni i snažni, financijski, moralno i mentalno", rekao je Syed Sajjad Ali Bukhari, umirovljenik koji živi u Kanadi.

Prema Rijadu, u stampedu 2015. poginulo je gotovo 800 ljudi, kada su se dvije skupine hodočasnika susrele na putu prema mjestu kamenovanja. 

Brojka repatriranih tijela pokazala je da je poginulo više od 2000 ljudi, od kojih više od 400 samo iz Irana. To je bila najgora katastrofa na hadžu u najmanje četvrt stoljeća.

Saudijske vlasti tada su priopćile da su nesreću mogli uzrokovati hodočasnici koji nisu poštovali pravila u gužvi. Kralj Salman naredio je istragu, ali rezultati nikada nisu objavljeni.