Analiza autora s Business Insidera: Michael Peck je stručnjak za obranu čije su radove objavili Forbes, Defence News, časopis Foreign Policy i druge publikacije
Zapadnjacima je to rješenje bilo nehumano, no Rusija je 2023., kako bi kompenzirala loš učinak svojih trupa u prvim mjesecima ukrajinskog rata, formirala jurišne postrojbe sastavljene od osuđenika i drugih 'potrošnih resursa'.
Slanje valova samoubilačkih trupa koje mogu apsorbirati neprijateljsku vatru omogućilo je cjenjenijim ruskim redovitim vojnicima da zauzmu više teritorija iz Ukrajine, piše Peck za Business Insider.
Laboratorij za ovaj nemilosrdni pristup bila je bitka za Bahmut krajem 2022. i početkom 2023. godine, kada je Wagnerova grupa — plaćenička jedinica — angažirala jurišne postrojbe uglavnom sastavljene od osuđenika koji su pomilovani u zamjenu za sudjelovanje u borbama u Ukrajini.
Ovaj pristup, u kombinaciji s masovnim topničkim napadima, nadživio je angažman Wagnerove grupe, omogućivši ruskim snagama da zauzmu više teritorija bez izazivanja unutarnjih nemira koji bi mogli ugroziti Putinovu vladavinu.
Brutalne i prisilne metode
'Wagner - i bitka za Bahmut, u određenoj mjeri - postali su poligon za ruske snage da utvrde kako najbolje iskoristiti osuđenike kao potrošnu snagu', napisao je istraživač Michael Kofman u studiji o ruskoj vojnoj prilagodbi za Carnegie Endowment for International Peace, think tank u Washingtonu, D.C. 'Wagnerove metode bile su brutalne i prisilne, ali učinkovite. Rusku vojsku zanimalo je ovo drugo, a manje ju je brinulo ono prvo.'
Pretvaranje kriminalaca u vojnike nije nova ideja. Suci u Americi rutinski su nudili optuženicima izbor između odlaska u zatvor ili vojne službe (današnja američka vojska nevoljko se odlučuje za kandidate s kaznenim dosjeima, iako su iznimke moguće).
No Rusija je taj koncept podigla na novu razinu zbog hitne potrebe. Nakon što je procijenjenih 700.000 vojnika poginulo, ranjeno ili dezertiralo tijekom gotovo tri godine rata u Ukrajini, Rusija se okrenula masovnom novačenju kako bi nadomjestila svoje gubitke.
Kriminalci osiguravaju jednostavan fond potrošne radne snage bez izazivanja nezadovoljstva ruske javnosti zbog mobilizacije. S druge strane, činjenica da se mnogi osuđenici dobrovoljno prijavljuju u odrede samoubojica mnogo govori o uvjetima u ruskim zatvorima.
Nije da je Rusija ikada bila posebno zabrinuta za živote svojih vojnika. Tijekom Drugog svjetskog rata, Crvena armija često je koristila kaznene bojne za zadatke poput čišćenja minskih polja pod vatrom. Ali metoda Wagnera nadmašila je te standarde svojom nemilosrdnošću.
Stroge kazne
'Njihova taktika oslanjala se na jednostavnost i stroge kazne kako bi se osiguralo poštivanje zapovijedi', napisao je Kofman. Vojnici koji su odbili napredovati ili su se povukli bez zapovijedi bili su jednostavno pogubljeni.
Taj je rat vođen uz minimalne troškove. 'Kaznene jedinice dobivale su jeftine komercijalne mobitele bez SIM kartica', napisao je Kofman. 'Telefoni su imali instalirane izvanmrežne karte s označenim putnim točkama i GPS-om. Wagnerovi zapovjednici izdavali bi naredbe jurišnim grupama da napreduju prema unaprijed postavljenim točkama koristeći jeftine, nešifrirane radio uređaje, dok su osuđenici povratno javljali svoje lokacije šifriranim izrazima.'
Jedna od tragedija ukrajinskog rata jest činjenica da su ove taktike djelotvorne za države koje svoje građane tretiraju kao potrošnu robu. Nakon gotovo godinu dana ogorčenih borbi, Bahmut je zauzet u svibnju 2023. godine. Rusija je pritom pretrpjela čak 100.000 mrtvih i ranjenih, prema američkoj vladi.
'Omjer gubitaka bio je povoljan za Ukrajinu, s prosječnom stopom od jedan prema četiri u korist Ukrajine u smislu poginulih ili teško ranjenih, s većinom ruskih gubitaka među osuđenicima koje je angažirao Wagner', napisao je Kofman. 'Javno dostupni izvori sugeriraju da je 88 posto Wagnerovih gubitaka tijekom bitke za Bahmut bilo među osuđenicima.'
Ukrajinski gubici bili su manji, ali su se jače osjetili. 'Borba je iscrpila iskusno osoblje na ukrajinskoj strani dok je ruska vojska mogla koncentrirati topništvo i potrošne pješačke formacije oko Bahmuta u iscrpljujućoj bitki', primijetio je Kofman.
Ironično, iako je ruska vojska kritizirana zbog rigidne taktike, Wagnerove kaznene jedinice pokazale su prilagodljivost u očajničkim okolnostima. Primjerice, izbor njihovih vođa bio je improviziran. Pripadnici Wagnera identificirali su najbolje osuđenike tijekom obuke te su oni zatim postajali zapovjednici jurišnih skupina, napisao je Kofman.
U nekim slučajevima kaznene jedinice infiltrirale su se i opkoljavale ukrajinske položaje, a u drugima su napadale višestrukim valovima iz različitih smjerova.
Iscrpljivanje ukrajinskog arsenala
Ukrajinci su, uzvraćajući vatru, otkrivali svoje položaje, nakon čega bi Wagner ponovio napade kako bi iscrpio njihovo streljivo. Kada bi osuđenici iscrpili ukrajinske resurse, redovne Wagnerove (neosuđeničke) trupe preuzimale su dovršavanje zadatka.
'Izvršenje je bilo taktički fleksibilno, s jedinicama koje su mijenjale pravac djelovanja ovisno o uvjetima', stoji u izvješću. 'Ako je položaj bio prejako branjen, mogli su se prebaciti na drugi cilj.'
'Glavni čimbenici koji su omogućili Wagnerove operacije bili su dostupnost potrošnih osuđenika iz ruskog zatvorskog sustava, topnička potpora ruske vojske koja je osigurala vatrenu prednost i prisutnost potpornih ruskih jedinica koje su štitile Wagnerove bokove kako bi osigurale njihov napredak.'
Wagnerova moć u Rusiji oslabila je nakon što je njezin vođa Jevgenij Prigožin poginuo u misterioznoj zrakoplovnoj nesreći 2023. godine, nakon pobune protiv Putinovog režima. Njegovi plaćenici pronašli su unosne poslove u inozemstvu, posebno u zemljama bogatim mineralima i ugroženim ljudskim pravima u Africi, čije vlade trebaju vojnu potporu protiv islamističkih skupina i drugih pobunjenika.
'Vagnerizacija' ruske vojske
No Wagnerova ostavština živi u onome što Kofman naziva 'vagnerizacijom' ruske vojske. Ruska vojska sada se oslanja na jurišne postrojbe Oluja-Z (trenutno Oluja-V), kojima upravljaju loše obučeni i loše opremljeni osuđenici. Vojnici se žale da im šansa za preživljavanje rata nije veća od 25 posto.
Pitanje je je li koncept vojnih osuđenika učinkovit. Studija Carnegieja sugerira da jest u određenim okolnostima, posebno u urbanom ratovanju, gdje strukture pružaju zaklon malim jedinicama lako naoružanog pješaštva da se približe neprijateljskim uporištima.
No kaznene jedinice nisu bile učinkovite na otvorenom terenu i u mehaniziranom ratovanju, gdje su potrebni tenkovi i drugo teško naoružanje. Kao takve, najbolje ih je koristiti kao pomoćne snage redovnim trupama. Napadi valova na otvorenom terenu povećali su broj žrtava kako je Rusija napredovala u studenom.
U svakom slučaju, ruski narod plaća cijenu. Oni osuđenici koji prežive rat vraćaju se svojim zajednicama kao slobodni građani te neki ponavljaju zločine zbog kojih su prvotno bili zatvoreni, poput ubojstava.