Omikron se brzo širi, nema dokaza da je manje opasan, smatra virusni imunolog Stipan Jonjić
'Omikron-varijanta dosta se brzo širi i može se očekivati da će se u nekoliko tjedana globalno proširiti. Ostaje još nejasno hoće li potisnuti prethodnu varijantu ili neće. Sasvim je sigurno da promjene u strukturi proteina šiljka (S proteina) ovog virusa mogu dovesti do puno slabije učinkovitosti antitijela koje smo stvorili cijepljenjem ili preboljenjem. To znači da će i cijepljeni širiti virus, a nije potpuno jasno hoće li to biti znatno manje. U svakom slučaju specifična stanična imunost stvorena cijepljenjem ili preboljenjem manje bi trebala biti 'pogođena' ovim mutacijama na S proteinu i vjerujem da će upravo ta imunost u konačnici brže ograničiti širenje virusa i da će ga cijepljeni odnosno imuni ipak manje izlučivati. Međutim, ne smijemo se potpuno pouzdati u to i sasvim sigurno pred nama može biti vrlo teško razdoblje, a još nismo ni blizu kraja ovog vala', rekao je Jonjić za Večernji list.
Na upit može li itko sa sigurnošću reći da je omikron slabiji ili opasniji od delte, Jonjić uzvraća:
'Nisam uvjeren da su dosad podastrti argumenti za bilo kakav zaključak u smislu slabije virulentnosti odnosno opasnosti ovog virusa u odnosu na prethodni, pa bih se suzdržao od spekulacija. Moj je savjet svima nama, a posebno odgovornima, da učine sve da nova varijanta ne napravi veliku štetu po naš zdravstveni sustav i da spriječimo umiranje zbog ove bolesti koliko god je to moguće. Bilo bi bolje da smo puno više procijepljeni'.
Niz stručnjaka upozorava da nam se četvrti val može stopiti s petim, imajući na umu i nedovoljnu procijepljenost stanovništva i da se dobar dio građana ne drži mjera. I Jonjić se slaže da se mnogi ne drže propisanih mjera dodajući da je na odgovornima da inzistiraju na provođenju mjera odnosno zakona.
Na pitanje kada se može očekivati cjepivo protiv omikrona i hoće li ga trebati primiti i oni koji su primili treću dozu cjepiva Jonjić je za Večernji list istaknuo:
'Ne mogu odgovoriti na pitanje kad se može očekivati inačica cjepiva koja će bolje pokrivati ovu varijantu, pa nam za sada ostaje docjepljivanje postojećim cjepivima. Imuni odgovor na tzv. booster dozu rezultira stvaranjem više antitijela tako da ne možemo isključiti mogućnost da još imamo dosta antitijela koja pokazuju reaktivnost na S protein u ovoj novoj varijanti i tako nas štite. Naravno, štiti nas i stanična imunost odnosno limfociti T, čiji bi odgovor trebao biti puno manje narušen zbog novih mutacija u S proteinu ove varijante'.