U 22 dana štrajka liječnika napravljeno je barem dvjestotinjak tisuća pregleda manje u specijalističkim ordinacijama, da su kirurzi obavili 4000-5000 operacija manje, da je ukupno sigurno 250.000-300.000 pacijenata ostalo zakinuto za neki zahvat ili pregled
'Umjesto petstotinjak planiranih operacija u tri tjedna, obavljeno ih je tek 108, a hitne kirurške intervencije porasle su minimalno sa 140 na 147. Držimo se uputa Ministarstva zdravlja i radimo sve hitne pacijente, a ostalo je na čekanju dok se ne završi štrajk - kaže dr. Liljana Kosić Lovrić', sindikalna povjerenica u KB Dubrava, ilustrirajući tako trenutnu situaciju u hrvatskim bolnicama koja zbog štrajka traje već više od 22 dana.
Činjenica je da su bolnički hodnici danima gotovo prazni, da je gužva samo na hitnim prijemima. Svi podaci iz bolnica govore da se u nekima ne obavlja niti polovica uobičajenog posla, a to znači da je u 22 dana napravljeno barem dvjestotinjak tisuća pregleda manje u specijalističkim ordinacijama, da su kirurzi obavili 4000-5000 operacija manje, da je ukupno sigurno 250.000-300.000 pacijenata ostalo zakinuto za neki zahvat ili pregled. Sve to govori da će čim štrajk prestane u bolnicama biti opsadno stanje jer će se vjerojatno odmah udvostručiti, ako ne i utrostručiti, broj pacijenata, odnosno zahvata i pregleda. Istina, ravnatelji tvrde da se svi potrebni poslovi obavljaju, da pacijenti nisu zakinuti i da zapravo štrajka mali broj liječnika, piše Jutarnji list
S druge strane, liječnici upozoravaju da se obavlja manje od 50 posto uobičajenih poslova, ali da unatoč štrajku ni jedan pacijent kojem je trebala njihova pomoć u određenom trenutku nije bio odbijen, a posebice se to odnosi na pacijente koji imaju zloćudne bolesti, na djecu i trudnice. No, dodaju da im je dosta prekovremenog rada koji se ne plaća na adekvatan način.
Da su štrajk liječnika na svojoj koži najviše osjetili pacijenti, potvrđuje i prof. dr. Božo Bota iz KBC Split koji kaže da se u toj najvećoj dalmatinskoj bolnici u ambulantama radi tek 20 posto pregleda u odnosu na uobičajene radne dane, a prepolovljene su i planirane operacije. Specifična situacija je u Osijeku, gdje krizno stanje traje od početka rujna, kad je dio liječnika odlučio povući suglasnost za tjedni rad dulji od 48 sati.
Više pročitajte ovdje