Poljska je ovih dana naručila prvih 111 primjeraka amfibijskih borbenih vozila pješaštva tipa Borsuk po cijeni od 1,67 milijardi dolara. Riječ je o amfibijama koje proizvodi domaća tvrtka Huta Stalowa Wola (HSW), a zamijenit će zastarjela borbena vozila pješaštva BWP-1
Poljski obrambeni portal Defence24 objavio je proteklih dana da je pukovnik Piotr Paluch iz Agencije za oružje poljskog ministarstva obrane potpisao ugovor s HSW-om za prvih 111 Borsuka. Prvih stotinjak vozila bit će isporučeno do kraja 2029. godine i njima će se opremiti dvije mehanizirane bojne njihovih oružanih snaga.
Vozila će biti isporučena u osnovnoj inačici s tročlanom posadom i odjeljkom za šest vojnika. 'Jazavci' za domaćeg naručitelja bit će opremljeni daljinski upravljenim borbenim modulom ZSSW-30 poljskog dizajna, a koji se također koristi u najnovijim inačicama oklopnih transportera Rosomak, o kojima je tportal već pisao.
Borsuk je opremljen turbodizelskim motorima MTU od 720 konjskih snaga te ih pokreće Allisonov automatski mjenjač 3040MX s četiri stupnja prijenosa naprijed i dva unatrag. Ova kombinacija omogućuje vozilu postizanje brzine do 65 kilometara na sat na cestama i do osam kilometara na sat u vodi. Vozni mehanizam sastoji se od šest dvostrukih gumenih kotača, s dva povratna valjka sa svake strane, a ovjes je hidropneumatski i proizvodi ga Ponar iz Wadowica. Uz to, Borsuk je opremljen kompozitnim gumenim gusjenicama kanadske tvrtke Soucy Defense.
U potpunosti je amfibijsko vozilo, bez ikakvih posebnih priprema, stoga prelazak preko vodene površine zahtijeva samo podizanje trim lopatice, što se može učiniti sa sjedišta vozača. Borsuk u vodi pokreću dva vodena mlaza s rotirajućim mlaznicama, a one omogućuju upravljanje i manevriranje u zahtjevnijim situacijama.
Najnovija poljska amfibija opremljena je već spomenutom kupolom na daljinsko upravljanje ZSSW-30, a koja je naoružana lančanim topom Mk44S Bushmaster II kalibra 30 milimetara i koaksijalnom strojnicom UKM-2000C kalibra 7,62 milimetra. Kupola također ima dvije protutenkovske navođene rakete Spike-LR u lansirnom spremniku postavljenom na desnoj strani vozila. Kapacitet kupole je 200 topničkih granata i 250 metaka za strojnicu, što Borsuk čini jednim od najvećih nosača streljiva prvog stupnja u svijetu.
Pogađa oklop udaljen 4 kilometra
Automatski top puca brzinom od 200 hitaca u minuti za standardno streljivo i 120 hitaca u minuti za streljivo koje detonira u zraku. Top ima kutove elevacije od minus 9 do plus 60 stupnjeva, s time da može pogoditi oklop na udaljenostima od 200 metara do četiri kilometra kada su vođeni ručno, kao i do 4,5 kilometara kada djeluje u načinu rada 'pali i zaboravi'.
Sustav upravljanja paljbom ZSSW-30, koji je izradila poljska WB Group, pruža pune mogućnosti tzv. lovca ubojice, kao i vrhunsku preciznost pri pucanju na pokretne mete iz pokretnog i stojećeg položaja. Također, omogućuje gađanje u svakom položaju kupole u odnosu na trup u sve tri osi, što nije uobičajeno za druge usporedive sustave. Cijeli proces paljbe je visokoautomatiziran jer i topnik i zapovjednik imaju automatsko praćenje integrirano u mrežni sustav koji prenosi i koordinira informacije između različitih kupola, a može komunicirati i s mnogobrojnim bespilotnim letjelicama. Stručnjaci ističu da obje značajke uvelike povećavaju svijest o situaciji i borbenu učinkovitost svakog vozila.
Borsukova šasija izrađena je od zavarenih čeličnih ploča Armox 500T različite debljine i rasporeda koji omogućuje funkcioniranje kao da je razmaknuti oklop. To, prema službenim izvorima, daje šasiji STANAG 4569 razinu IV. zaštite sprijeda i razinu III. zaštite od balističkih prijetnji sa strane i straga, kao i razinu III.A i III.B od eksplozija mina. Neslužbeni izvori tvrde da bi Borsuk mogao biti još bolje oklopljen jer bi šasija mogla zaustaviti ruske projektile 3UBR6 i 3U8R8 kalibra 30 milimetara. Uz to, ona se može dodatno oklopiti jer je opremljena točkama za pričvršćivanje sprijeda i sa strane.
Oklopnu zaštitu kupole ZSSW-30 proizvođač ne otkriva, no prema neslužbenim izvorima, oklop se sastoji od tankog sloja polietilenske tkanine umetnute između dvije čelične ploče i dodatnog komada keramičkog kompozitnog oklopa u obliku dviju čeličnih ploča s aluminijskim pojačanjima. To osigurava razinu III. zaštite i za glavnu strukturu i spremnik projektila, kao i razinu II. zaštite za vanjske dijelove poput ciljnika zapovjednika. ZSSW-30 također ima montažne točke za dodatne oklopne ploče ili maskirne mreže.
Naočale za proširenu stvarnost i sveprisutna umjetna inteligencija
Osim oklopa, Borsuk je zaštićen aktivnim zaštitnim sustavom Obra-3 soft kill. On se sastoji od četiri seta laserskih detektora, upravljačke jedinice i osam izbacivača dimnih granata. Detektori rade u azimutu od 360 stupnjeva i na elevaciji u rasponu od minus 6 do plus 30 stupnjeva te mogu detektirati svjetlost u spektru valnih duljina u rasponu od 0,6 do 11 mikrometara, kao i razlikovati različite laserske izvore poput laserskih daljinometara ili označivača.
Obra-3 može raditi u različitim režimima; ručnom, poluautomatskom i automatskom. U potonjem načinu rada granate se automatski lansiraju na određenu putanju dolazne laserske zrake, odmah nakon što se kupola okrene u tom smjeru, što se također automatski radi. Treba reći i to da sustav koristi fosforne višespektralne dimne granate Gak-81.
Vozač Borsuka ima pristup do tri periskopa postavljena u otvoru, od čega je jedan veći i nalazi se u sredini, a dva manja postavljena su sa strane. Kada je trim lopatica izvučena, ona ometa pogled s vozačevih periskopa, tako da je kamera stavljena na trim lopaticu kako bi vozaču omogućila pregled pri prelasku vodenih prepreka.
Vozilo je također opremljeno svesmjernim promatračkim sustavom, a koji je dizajnirao poljski WZE i sastoji se od tri modula kamere - svaki dolazi s tri dnevne i tri noćne - modula za obradu slike, kontrolnog računala i zaslona za odjeljak za demontiranje. Integriran je i sa sustavom paljbe kupole te omogućuje i posadi i vozačima da vide okolinu vozila. U budućnosti se taj sustav može integrirati s naočalama za proširenu stvarnost (AR) za posadu i algoritmima umjetne inteligencije za bržu klasifikaciju okolnih objekata.
Kupola ZSSW-30 opremljena je ciljnikom GOD-1 Iris za zapovjednika i ciljnikom GOC-1 Nike za topnika, a oba su integrirana u sustav upravljanja paljbom i sastoje se od laserskog daljinomjera, kao i dnevnih i termalnih optičkih kanala. Također, opremljeni su laserskim daljinomjerom sigurnim za oči i dva optička kanala, dnevnim, sa senzorom intenziteta svjetla i toplinskim. Kupola je također opremljena pomoćnim optičkim ciljnikom koji nije integriran sa sustavom paljbe, a namijenjen je za korištenje u hitnim situacijama iz njezine unutrašnjosti.