Pesimistima usprkos, protupoplavna barijera spasila je Veneciju od visokog plimnog vala drugi puta za redom, nakon što je plima nošena jakim vjetrom počela prodirati u grad
Sustav od 78 brana poznat kao MOSE, pokazao se uspješnim početkom mjeseca, a sada je ponovo spriječio poplavu. Naime, predviđalo se da će razina vode doseći 134 centimetra i u tom slučaju bi se Venecija našla pod vodom.
Lokalne vlasti su na Twitteru objavila da je u zonama koje ne štiti spomenuti sustav plima dosegnula 141 centimetar, dok je u Veneciji iznosila tek 52 centimetra te su trgovi i uličice ostali suhi.
Osmišljen 1984., projekt MOSE (Modulo Sperimentale Elektromeccanico – eksperimentalni elektromehanički modul) je trebao proraditi 2011., ali je bio popraćen tipičnim talijanskim boljkama, korupcijom, premašivanjem troškova i kašnjenjima.
Konačno je isproban u srpnju i inženjeri su ocijenili da je spreman za upotrebu kada je loše vrijeme.
Venecijanske poplave - "acqua alta" - uzrokuje niz čimbenika koji se dodatno pogoršavaju zbog klimatskih promjena, poput rasta razine mora, neuobičajeno visokih plima i povlačenje tla, zbog čega grad tone.
MOSE bi trebao zaštititi Veneciju od plima visokih do tri metra. Jedan je to od najvećih građevinskih projekata u povijesti Italije, vrijedan je više od sedam milijardi eura, a u njegovoj gradnji sudjelovale su i dvije hrvatske tvrtke - Brodosplit i Gumiimpex-GRP.