Ruske snage u Ukrajini gube gotovo 100 tenkova mjesečno, tvrde analitičari koji pomno proučavaju društvene medije da bi identificirali uništena vozila. U isto vrijeme ruska industrija ne proizvodi više od 50 novih tenkova mjesečno
Kako bi premostili taj jaz najbolje što mogu, Rusi iz skladišta izvlače tenkove iz Hladnog rata, obnavljaju ih, u nekim slučajevima nadograđuju i zatim ih šalju na front uz nove proizvedene modele. Tenkovi uočeni na terenu uključuju T-55 iz 1950-ih, T-62 iz 1960-ih i niz T-72 i T-80 iz manje dalekih desetljeća, piše Forbes.
Dvadeset i osam mjeseci ratovanja u Ukrajini ostavilo je traga i na zalihama pa su tako one za T-55 pale za 31 posto, T-62 za 37 posto, a T-80B za zapanjujućih 79 posto. Ali samo devet posto T-72 napustilo je skladište. Rusi 'nisu uputili u borbu i tenkove T-72A/Ural u većem broju', primijetio je analitičar @Highmarsed.
'S dovoljno novca, vremena i rezervnih dijelova vjerojatno je moguće obnoviti bilo koji tenk', objasnio je @Highmarsed. Ali takva obnova izuzetno je dugotrajna i skupa. Oko 1000 starih tenkova T-72 Ural i T-72A ostalo je u skladištu i 'u lošem su stanju', prema @Highmarsedu, stoga je vjerojatno bolje uložiti novac u potpuno novi tenk. Zašto bi Kremlj trošio novac na restauraciju 70 godina starih T-55 i 60 godina starih T-62, ali ne i 50 godina starih T-72? Odgovor najvjerojatnije leži u tome da T-55 i T-62 imaju ljudske utovarivače u četveročlanoj posadi, a T-72 automatske utovarivače koji zamjenjuju četvrtog člana posade.
Autopunjači su složeni i teško ih je održavati, zbog čega ih američka i mnoge druge NATO-ve vojske nikada nisu koristile u svojim tenkovima. U procjeni iz 1982. američka Središnja obavještajna agencija pohvalila je automatski punjač T-72 zbog njegove brzine, ali je primijetila njegovu složenost. Naravno, T-55 je 20 godina stariji od T-72 Urala, ali je mnogo manje kompliciran tenk i svakako ga je lakše obnoviti.
Novije složene tenkove vrijedi popravljati kao i vrlo stare jednostavne modele. Ali stari složeni tenkovi - T-72 Ural i T-72A - nisu vrijedni vremena i novca koji bi bili potrebni za njihovo vraćanje u radno stanje. Prema analitičaru Richardu Verekeru, najstariji T-72 čine 10 posto ruskih gubitaka modela T-72. To je i očekivano, s obzirom na to koliko je tih tenkova u ratnim operacijama. Procjena je da su Rusi iz skladišta povukli svega stotinjak T-72 Urala i T-72A.
'Ne mislim da će postojati određena točka u kojoj će Rusiji ponestati tenkova', napisao je @Highmarsed, 'ali njihova tenkovska flota će se vjerojatno polako, ali kontinuirano smanjivati tijekom vremena, što će utjecati na njihove ofenzivne sposobnosti.' Kako njihova borbena moć postupno opada zbog nedostatka tenkova, Rusi bi na kraju mogli odlučiti da one stare i složene vrijedi obnoviti, kao i nove složenije, ali i one stare, poput modela T-55.