Potaknuti povećanjem broja slučajeva etnički motiviranog nasilja, nesnošljivosti i govora mržnje usmjerenog prema Srbima i njihovim institucijama u Hrvatskoj, Srpsko narodno vijeće i saborski Klub zastupnika Samostalne demokratske srpske stranke 2013. započeli su te protekle godine i nastavili evidentirati takve slučajeve. Prema podacima iz 2014., primjetno je da su se oni proširili cijelom Hrvatskom
U posljednjem izdanju Biltena SNV-a, ta nacionalna koordinacija vijeća srpske nacionalne manjine objavila je podatke o prošlogodišnjim slučajevima etnički motiviranog nasilja, nesnošljivosti i govora mržnje prema Srbima u Hrvatskoj. Nabrojani su brojni konkretni slučajevi i imenovani počinitelji.
Srpsko narodno vijeće navodi da je posebno zabrinjavajuće to što je govor mržnje u 2014. postao sve prisutniji u medijima.
'Primjetno je da se u posljednje vrijeme povećava broj internetskih portala koji koriste desničarski diskurs, posežu za povijesnim revizionizmom te vode kampanje protiv manjinskih zajednica. Ohrabreni takvom atmosferom, članovi veteranskih udruženja i profašističkih organizacija javno protestiraju protiv gotovo svakog događaja koji ima antifašistički predznak ili kojim se u pitanje dovodi odgovornost hrvatske strane za zločine počinjene u posljednjem ratu', priopćili su iz Srpskog narodnog vijeća.
Zbog sve učestalijih verbalnih napada na internetu, Ministarstvo socijalne politike i mladih je u 2014. godini prihvatilo poziv Vijeća Europe da se uključi u provedbu online kampanje 'No hate speech movement'.
'U pozadini svega krije se povratak HDZ-a vrijednostima 90-ih'
Nacionalistički ispadi svoj su vrhunac u 2014. dosegnuli za vrijeme kampanje za predsjedničke izbore, konstatira SNV.
'Vrh HDZ-a kampanju novoizabrane predsjednice Kolinde Grabar Kitarović dominantno je temeljio na nacionalizmu. Društveno-politička situacija u prethodnoj godini dodatno se radikalizirala protestom branitelja koji su u prvim danima kampanje podignuli šator ispred Ministarstva branitelja zahtijevajući ostavku aktualnog ministra, njegovih pomoćnika i naposljetku cijele 'jugokomunističke vlade'. U pozadini svega krije se povratak HDZ-a 'vrijednostima 90-ih', odnosno rigidnom nacionalizmu', zaključuje SNV.
Te tvrdnje ilustriraju i govorom šefa HDZ-a Tomislava Karamarka sa stranačkog skupa u Omišu, kada je poručio da osjeća kako su vratili energija i emocije s početka devedesetih.
'Osjećam da su Bog i hrvatski narod ponovno uz HDZ, a čujem i onih 15.000 mrtvih prijatelja iz Domovinskog rata kako nas pitaju što ste im ovo dopustili da naprave od Hrvatske... Neće nama četnički vojvode pregledavati naše udžbenike. A oni (op. a., aktualna Vlada) su im upravo to dopustili, oni koji su našu školovanu djecu, koja su naučila hodati na briselskim hodnicima, izbacili iz europskih institucija, kako bi iz komiteta doveli svoju nesposobnu djecu', kazao je Karamarko nakon čega je netko od brojnih gostiju uz aplauz dobacio 'U Kevinu jamu s njima'.
Sve navedeno, navode u SNV-u, rezultiralo je nastavkom trenda koji je posljednjih nekoliko godina vidljiv iz podataka Ministarstva unutarnjih poslova – žrtve kaznenih i prekršajnih djela motiviranih etničkom mržnjom u Hrvatskoj i dalje su u velikom broju Srbi. Pritom posebno zabrinjava podatak DORH-a da su u odnosu na 39 kaznenih prijava vezanih za zločin iz mržnje u 2014., podignute tek tri optužnice: za jednu je sud donio nepravomoćnu presudu, a tek za dvije pravomoćnu.
'Radikalizacija hrvatskog društva, uz istodobno nesankcioniranje onih koji promiču diskriminaciju, rezultirala je stvaranjem ozračja u kojem je iskazivanje nesnošljivost prema Srbima postala gotovo uobičajena pojava. Godina 2014. stoga će ostati upamćena kao godina u kojoj se govor mržnje iz privatne preselio u javnu sferu', zaključuju u SNV-u.