Poznata hrvatska kirurginja Nela Sršen iz Sveučilišne bolnice u talijanskoj Padovi osvrnula se na povijest virusa i istaknula da nema mjesta panici
'Povijest nas uči da u svojoj mutaciji virusi ne mogu biti opasniji. Naprotiv, virus da bi opstao ne smije ubiti stanicu svog gosta. Virusi dođu, nestanu i vrate se s malom mutacijom', rekla je poznata hrvatska kirurginja Nela Sršen koja radi u talijanskoj bolnici Azienda Ospedaliera Universita Padova javljajući se za HRT.
Dodala je kako situacija u Kini stagnira pa će prema tome i u Europi za mjesec dana biti tako.
'Želim naglasiti da danas, većina onih koji su zaraženi koronavirusom su asimptomatični kao pacijenti. Da se nisu radili brisevi, oni ne bi ni znali da su pozitivni. Korektno je ponašanje ravnateljice Zavoda za infektivne bolesti i cijelog tima jer vrlo smireno govore i izvještavaju o onom što se događa. Panika u Milanu i drugdje je nepotrebna', rekla je Sršen izvjestivši o povećanju broja zaraženih u talijanskoj pokrajini Veneto za 62 posto.
Podsjetila je i na virus gripe koji je 1918. godine odnio milijune života, a potom je 1957. došla azijatska, pa španjolska i svinjska gripa.
'Postoje 4 poznate skupine virusa, a za čovjeka se vežu dvije, alfa i beta. Zanimljivo je da jedan od tih virusa, onaj koji je nedavno uzrokovao pandemiju svinjske gripe - isti virus koji se pojavio i 1918. godine, pa se pojavio i 2009.', rekla je Sršen. Istaknula je da je impresivna agresivnost kojom se virus širi.