DUGODOMETNA UČINKOVITOST

Stižu novi ultraprecizni projektili za Himarse, otkrivamo što će sve moći gađati

02.12.2024 u 05:52

Bionic
Reading

Američka vojska uspješno je ovih dana testirala nove projektile preciznog udara (PrSM) za raketno-topnički sustav M142 Himars, kakav nabavlja i Hrvatska vojska. Proizvođač Lockheed Martin navodi da je riječ o balističkom projektilu kratkog dometa koji je Pentagon razvio kako bi zamijenio nadzvučnu taktičku balističku raketu MGM-140 ATACMS. Donosimo više o budućem glavnom sredstvu udara na kopnene snage po taktičkoj dubini

Vijest o uspješnom testiranju PrSM-a za Himarse objavio je Lockheed Martin na svojim stranicama, navodeći da su tijekom pokusa ispaljena ukupno dva projektila. Proizvođač se pohvalio time da su obje rakete precizno pogodile cilj, potvrđujući točnost i borbenu učinkovitost sustava.

'PrSM pokazuje iznimne performanse i pouzdanost leta', kazala je Carolyn Orzechowski, potpredsjednica odjela za raketne bacače i projektile preciznog udara u Lockheed Martinu. 'Nastavljamo unapređivati ovo vjerodostojno sredstvo odvraćanja, integrirajući naše napredne mrežne tehnologije u osnovne i buduće varijante u potpori međudomenskih i pomorskih operacija', dodala je Orzechowski nakon testiranja na poligonu White Sands u Novom Meksiku.

Obavljeni test zapravo potvrđuje pokretanje ciklusa proizvodnje, što slijedi poslije ovogodišnje dodjele ugovora o ranoj operativnoj sposobnosti. Ugovor je potpisan nakon što su se iz natječaja za projektil koji će ispuniti zahtjeve američke vojske za dugometnu preciznu paljbu (LRPF) povukli Raytheon i Boeing.

Izvor: Društvene mreže / Autor: lizadonrex

PrSM je sljedeća generacija raketa dugog dometa za precizne udare, a sposobna je neutralizirati ciljeve na udaljenosti većoj od 400 kilometara. Novo oružje zemlja-zrak ima dizajn otvorene arhitekture sustava za maksimalnu pristupačnost i fleksibilnost te je modularno za budući rast, kao i kompatibilno za Himarse i višecjevni raketni bacač M270A2 MLRS. Vjeruje se da će se domet PrSM-a povećati iznad ograničenja od 500 kilometara nametnutog ugovorom nakon što su se Sjedinjene Države povukle iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa.

Čak četiri varijante

Prema dostupnim podacima, novi projektil je dužine četiri metra i promjer mu iznosi 43 centimetra. Bojna glava je težine 91 kilogram, a čitav sustav koristi naprednu pogonsku tehnologiju na čvrsto gorivo za brži i dalji let. Također je dizajniran da bude tanji i sofisticiraniji, ali i ekonomičniji, jer povećava broj projektila po kapsuli na dva, ujedno udvostručujući kapacitet lansera poput Himarsa i M270. Od sustava navođenja treba istaknuti integrirani INS i GPS, kao i proturadijacijske i infracrvene tragače (IIR), imune na toplinske mamce.

Probni let prve varijante PrSM-a na poligonu White Sands u prosincu 2019. godine
  • Ispaljivanje PrSM projektila na pomorsku metu na poligonu Palau
  • Novi projektil je kompatibilan sa sustavima M270
  • Projektil PrSM doći će do punog izražaja pri lansiranju iz Himarsa
  • PrSM projektili postupno zamjenjuju ATACMS sustave
  • Testno lansiranje projektila PrSM iz sustava Himars
Projektili PrSM iz sustava Himars Izvor: Wikimedia Commons / Autor: Ministarstvo obrane SAD

Valja istaknuti da američka vojska trenutno ispituje čak četiri varijante PrSM-a. Prva je već u ograničenoj upotrebi i ne sadrži višemodnu tražilicu te postupno zamjenjuje taktičke balističke rakete ATACMS. Druga varijanta je službeno poznata kao kopneni protubrodski projektil (LBASM) i ima ugrađenu višemodnu tražilicu, što joj omogućuje da s većom lakoćom prelazi tzv. zabranjene zone.

Budući da je LBASM bio u razvoju nakon američkog povlačenja iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. godine, njegov domet će se povećati iznad prethodnog praga od 500 kilometara do očekivanih 1000 kilometara, i to znatno većom brzinom. Kao što mu ime sugerira, LBASM će biti protubrodski projektil, ali će u suradnji s višemodnim pretraživačem imati sposobnost napadanja pokretnih kopnenih ciljeva. Očekuje se da će prva nabava projektila biti dovršena do kraja 2028. godine, a prvi korisnici bit će američki Marinski zbor i australska vojska.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Lockheed Martin

Treća varijanta uključuje većinu tehnologije iz obje prethodne inačice. Njezin glavni dodatak bit će proširenje raznolikosti bojnih glava koje raketa može nositi, s time da će vjerojatno imati više fragmentacijskog streljiva. Prema navodima analitičara, treća varijanta je dizajnirana kao oružje protiv utvrđenja, a koje je u mogućnosti istovremeno uništiti više struktura. Uz Amerikance, ovu inačicu kupuju Australci te su postali ključni partner u nabavi game projektila Lockheed Martina. Pretpostavlja se da će Australci njome zamijeniti aktualne projektile BGM-109 Tomahawk.

Posljednja, četvrta varijanta kombinira tehnologiju iz sve tri ranije inačice i imat će domet od 1000 kilometara. Kako bi se on dosegao u varijantama 2 i 4, Lockheed Martin je značajno unaprijedio tehnologiju propulzije i aerodinamike. Treba reći da je za nove projektile tog proizvođača zainteresirano i Ujedinjeno Kraljevstvo, a Norveška je zanijekala ranije navode o nabavi PrSM-a.