Predsjednički izbori u Republici Hrvatskoj održat će se u nedjelju, 29. prosinca 2024. godine. Ovo su osmi izbori za predsjednika ili predsjednicu Republike Hrvatske od stjecanja neovisnosti, a građani će birati osobu koja će sljedećih pet godina obnašati dužnost šefa države
Državno izborno povjerenstvo (DIP) zaprimilo je potpise kandidata do zadanog roka koji je istekao sinoć u ponoć. Nakon provjere potpisa, utvrdit će se koliko je službenih kandidata za Pantovčak.
Tko su kandidati na predsjedničkim izborima?
Tko su oni, odnosno čija će se imena u konačnici naći na listi kandidata, trebalo bi se znati u srijedu poslijepodne kada će DIP objaviti spomenutu listu, a tim činom počet će službena izborna promidžba za osme predsjedničke izbore od stjecanja neovisnosti.
Do sinoć u ponoć, DIP je zaprimio kandidature Zorana Milanovića, aktualnog predsjednika koji uz podršku SDP-a i partnera želi izboriti drugi mandat, Dragana Primorca, iza kojeg stoji HDZ s partnerima, Mostova Mira Bulja, nezavisnih Marije Selak Raspudić, Nike Tokića Kartela, Slobodana Midžića, Tomislava Jonjića.
Osim navedenih, DIP je zaprimio i kandidature Dražena Keleminca (Autohtona Hrvatska stranka prava), Ivane Kekin (Možemo), Branke Lozo (Dom i nacionalno okupljanje) i Karoline Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost) koja je u utorak posljednja stigla u DIP.
Da bi od potencijalnih, postali i službeni kandidati za predsjednika, DIP mora utvrditi da je svaki od njih prikupio najmanje 10.000 pravovaljanih potpisa birača.
Ključna pitanja za birače
Predsjednički izbori u Republici Hrvatskoj ključan su događaj koji zahtijeva informiranost svakog birača. U nastavku zato donosimo sve što trebate znati kako biste ostvarili svoje biračko pravo:
Tko ima pravo birati predsjednika RH?
Pravo glasa imaju svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina, uključujući one bez prebivališta u RH, koji mogu glasovati u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.
Gdje se glasa za predsjednika RH?
Birači u RH glasaju na biračkim mjestima prema prebivalištu. Onima izvan prebivališta ili u inozemstvu omogućeno je glasovanje uz prethodnu registraciju ili izdavanje potvrda za glasovanje.
Što ako ne možete pristupiti biračkom mjestu?
Birači koji zbog bolesti ili invaliditeta ne mogu pristupiti biračkom mjestu mogu zatražiti glasovanje kod kuće, pod uvjetom da podnesu zahtjev nadležnom tijelu na vrijeme.
Kako se utvrđuje identitet birača?
Identitet se potvrđuje osobnim dokumentima poput osobne iskaznice, putovnice ili vozačke dozvole. Ako niste na popisu birača, potrebno je pribaviti potvrdu za glasovanje.
Kako glasovati?
Glasa se osobno, zaokruživanjem broja ispred imena kandidata na listiću. Nevažeći su listići koji su nepopunjeni ili dvosmisleni.
Kada i gdje glasovati?
Biračka mjesta bit će otvorena za glasanje 29. prosinca od 7:00 do 19:00 sati. Birači koji se nađu na biračkom mjestu do 19:00 sati moći će dati svoj glas za predsjednika RH.
Izborna šutnja
Izborna šutnja počinje 24 sata prije izbora i traje do zatvaranja biračkih mjesta, a tijekom tog razdoblja zabranjene su promidžbene aktivnosti i objave rezultata anketa.
Kako se utvrđuju rezultati predsjedničkih izbora?
Predsjednik se bira većinom glasova. Ako nijedan kandidat ne dobije većinu, drugi krug izbora održava se između dvoje kandidata s najviše glasova iz prvog kruga.
Za sve dodatne informacije posjetite web stranicu Državnog izbornog povjerenstva.