Nekoliko stotina tisuća Grka okupilo se u nedjelju u Solunu prosvjedujući zbog upotrebe riječi 'Makedonija' u bilo kojem rješenju spora Atene i Skoplja o nazivu bivše jugoslavenske republike. Istodobno su prosvjedovali i Makedonci u Skoplju, a sukobi Makedonaca i Grka zabilježeni su i u 15.000 kilometara udaljenom australskom Melbourneu
Kako javljaju grčki mediji, na jednom od najvećih prosvjednih skupova u nedjelju u Solunu se okupilo oko 300.000 Grka koji su prosvjedovali protiv naziva Makedonija u bilo kojem obliku.
Soluncima koji su se okupili pored spomenika Aleksandru Velikom u središtu grada pridružili su se i Grci iz ostalih dijelova zemlje, noseći grčke zastave te transparente s natpisima 'Postoji samo jedna Makedonija i ona je grčka'.
Uzvikivani su i slogani protiv političara i solunskog gradonačelnika Yiannisa Boutarisa, a prosvjedima su se pridružili svećenici, članovi udruga iz sjeverne Grčke te vojni umirovljenici.
Prosvjed nije povezan ni s jednom grčkom političkom strankom, a cilj masovnog okupljanja bio je uputiti Skoplju poruku da prestane koristiti riječ Makedonija u svojem nazivu. Inače, ovo je prvi veći prosvjed u Grčkoj otkad su se Atena i Skoplje ranije ovog mjeseca usuglasili oko napora u cilju rješavanja 25-godišnjeg spora.
Istodobno s prosvjedom u Solunu, u glavnom gradu Makedonije u organizaciji tamošnjih domoljubnih udruga Tvrdokorni i Makedonske ujedinjene snage okupilo se nekoliko tisuća ljudi koji su prosvjedovali protiv promjene imena Makedonija i donošenja zakona kojim se proširuje upotreba albanskog jezika.
Organizatori prosvjeda u Skoplju poručili su da se dvojezičnošću, odnosno izjednačavanjem albanskog s makedonskim gubi makedonski karakter države i sama država koja, kako su ocijenili, 'de facto postaje treća albanska država na Balkanu'.
Dok su trajali prosvjedi i protuprosvjedi, u australskom Melbourneu u nedjelju su se sukobili skupine Grka i Makedonaca.
Okupljanje u Melbourneu organizirali su grčki iseljenici koji su nosili transparente s natpisima 'Nema prodaje imena Makedonije' i 'Makedonija će uvijek biti Grčka', nakon čega su izbili neredi jer su na mjesto prosvjeda stigli mladići koji su nosili majice s makedonskim simbolima pa je morala intervenirati i policija rastjeravši suzavcem sukobljene strane.
Prošlotjedna anketa pokazala je da većina Grka ne želi da se riječ 'Makedonija' upotrijebi ni u jednom rješenju. Grčka blokira pokušaje Makedonije da se pridruži NATO-u i EU, tvrdeći kako naziv Makedonija podrazumijeva polaganje teritorijalnih prava na istoimenu sjevernu grčku regiju koja obuhvaća i grad Solun. Dok se spor ne riješi, Atena je pristala da se Makedonija na međunarodnom planu naziva 'Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija', a pod tim imenom je i primljena u UN 1993. godine.