Međunarodni sud pravde (ICJ) objavio je u ponedjeljak da će "što je moguće prije" donijeti odluku o zahtjevu Ukrajine da naredi Rusiji da odmah zaustavi ofenzivu
Najviši UN-ov sud sa sjedištem u Den Haagu zaključio je saslušanje u ponedjeljak poslijepodne, dan prije planiranog, a Rusija ga je bojkotirala.
Postupak je inicirala Ukrajina zatraživši od suda da naredi Moskvi da zaustavi invaziju.
Odsustvo Rusije kritizirali su predsjedavajuća sutkinja Joan Donoghue i ukrajinsko izaslanstvo koje je argumente iznosilo pred praznom sudnicom.
Sud "žali što se nije pojavila Ruska Federacija", rekla je sutkinja Donoghue, koju je ruski veleposlanik u Nizozemskoj obavijestio da Rusija neće sudjelovati.
"To što su ruska mjesta prazna puno govori", rekao je član ukrajinskog izaslanstva Anton Korinevič.
"Oni nisu pred ovim sudom, oni su na bojišnici, vodeći agresivan rat protiv moje zemlje", dodao je. "Rusija tako rješava sporove".
Kijev je podnio zahtjev ICJ-u 26. veljače, dva dana nakon početka ruskog napada, zatraživši da hitno naredi Rusiji da zaustavi invaziju, dok se ne izjasni o biti slučaja što bi moglo potrajati godinama.
Sutkinja je rekla da će se sud izjasniti "što je moguće prije" o ukrajinskom zahtjevu.
ICJ, koji je u utorak planirao saslušati ruske argumente, ima "dužnost djelovati", rekao je Korinevič.
"Rusiju se mora zaustaviti i sud treba imati ulogu u tome da se to zaustavi", rekao je.
Ispred sjedišta suda okupilo se nekoliko desetaka ukrajinskih državljana izvikujući "Zaustavite Putina, zaustavite rat!" i "Zaustavite genocid!".
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u govoru kojim je najavio vojnu intervenciju u Ukrajini da želi zaštititi rusofono stanovništvo u Ukrajini od genocida koji provodi režim u Kijevu.
Ukrajina to kategorički niječe i smatra da ruska invazija nema nikakve pravne temelje.
"Putin laže, a Ukrajinci, naši sunarodnjaci, ginu", rekao je Korinevič.
"Laž Rusije je to više uvredljiva i ironična što se čini da upravo Rusija planira genocid u Ukrajini", istaknuo je Kijev u tužbi sudu.
ICJ je osnovan 1946. da bi rješavao sporove između država. Njegove odluke su obvezujuće i na njih se ne može žaliti, no sud ne može prisiliti da ih se poštuje.
Sud temelji svoje odluke na ugovorima i konvencijama. Ukrajina i Rusija potpisale su Konvenciju UN-a o genocidu 1948. godine.
"Riješimo naš spor kao civilizirane nacije", rekao je Korinevič, poručivši Moskvi: "Odložite oružje i predočite dokaze".
Međunarodni kazneni sud u Den Haagu, koji sudi pojedincima optuženima za najteža kaznena djela, također razmatra rusku invaziju odnosno optužbe za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti