Alkohol, droga, tučnjave, kocka, pronevjera novca, liječenje seksom... Popisu grijeha hrvatskih diplomatskih predstavnika u svijetu prošloga je vikenda dodan još jedan – počasni hrvatski konzul u Bitoli Branko Maretić, prema izjavama makedonske policije, automobilom je udario 21-godišnjaka. Priča se dalje razlikuje: neki tvrde da je pobjegao s mjesta nesreće, a Maretić to opovrgava
Kako bilo, u ovom slučaju makedonska policija obavit će svoj posao, a tužiteljstvu je već podnijela kaznene prijave za dva teška kaznena djela – protiv sigurnosti u prometu i za nepružanje pomoći ozlijeđenoj osobi u prometnoj nesreći – jer počasni konzuli ne uživaju diplomatski imunitet. Hrvatski MVP pak očekuje očitovanje makedonskih vlasti o tom slučaju, a ono bi trebalo stići ovaj tjedan.
Još jedan – sad već bivši – počasni konzul, Talijan Waldo Bernasconi odgovara pred talijanskim vlastima zbog nadriliječništva, prijevara i silovanja pacijentica koje je liječio od poremećaja prehrane. Propisivao im je osebujne terapije: defiliranje u togama obnaženih grudi, a organizirao je i natjecanja u zavođenju te naručivao masaže.
Na početku pak 2005. policija je ulovila supruga Božice Barišić, službenice konzulata u Los Angelesu, dok je, kažu, preprodavao drogu. I alkoholu su diplomati teško odolijevali: kanadska policija 2004. zaustavila je generalnog konzula u Kanadi Marija Livaju dok je upravljao automobilom s diplomatskim pločicama u 'vidljivo alkoholiziranom stanju ili možda čak pod utjecajem droga'. Bivši veleposlanik u Libiji Jovan Vejnović bio je optužen da je – švercao alkohol. Zanimljivo je i da je hrvatski veleposlanik u Washingtonu Ivan Grdešić 2002. proizvodio i buteljirao vina u podrumu veleposlanstva, zbog financijskih poteškoća, koja bi potom dijelio gostima.
Iz Portugala je 2007. povučen tadašnji veleposlanik Želimir Brala jer se potukao sa svojim podređenim, skandal je izbio i kad se suprug tadašnje veleposlanice u Washingtonu Kolinde Grabar-Kitarović koristio službenim automobilom za razvoženje djece... No diplomatima nisu strane ni financijske te malverzacije umjetninama – Marko Žaja, bivši veleposlanik u Francuskoj, nepravomoćno je osuđen na 20 mjeseci zatvora jer je, prema optužnici, na prijevaru stekao 800 tisuća kuna prikazavši sve to kroz fiktivni otkup umjetničkih djela. Goroslav Keller, bivši generalni konzul u Australiji, bio je optužen da je za selidbe u Hrvatsku ponio i inventurni namještaj sidnejskog konzulata, čija je vrijednost 72.800 kuna.
Ipak, notorni primjer osobnog profita, političkih veza i korupcije bio je u slučaju Nevena Jurice – bivši veleposlanik u Washingtonu i stalni predstavnik pri UN-u osuđen je na jednogodišnju kaznu u kaznionici zbog pronevjere 667.000 kuna državnog novca. Kockanje u Las Vegasu, deseci tisuća kuna potrošeni na odjeću, provod u skupim hotelima – sve je išlo na račun poreznih obveznika. Kasnije se doznalo da je plaćao i avionske karte obitelji Sanader.