visoka tehnologija

Budućnost je stigla na ukrajinski front: 'Dnevno ih ubijemo stotinu...'

25.07.2024 u 19:26

Bionic
Reading

Na prvoj liniji bojišta blizu Harkiva, vojnici ukrajinske Nacionalne garde suočavaju se s neprestanim prijetnjama zbog ruskih dronova. Crna kutija na kontrolnoj ploči vojnog kamiona, koju vojnici nazivaju 'šećer', svijetli upozorenjima kad su neprijateljske letjelice iznad njih. Dok se brzo kreću kroz mrak, svaki trenutak ispunjen im je oprezom i napetošću

Kao i mnogi u ovom ratu, vojnici su naučili cijeniti mali uređaj koji ih upozorava na opasnosti iz zraka. Na krovu vozila postavljene su tri antene koje čine opremu za ometanje dronova, emitirajući nevidljivu zaštitu što može spriječiti neke, ali ne sve, ruske napadne bespilotne letjelice. 'Otkrio je ruske dronove Zala Lancet', kaže viši poručnik Jevheni iz brigade Hartia, opisujući jedan od najmoćnijih ruskih dronova dugog dometa, navodi se u reportaži britanskog BBC-ja.

Zbog opasnosti od napada vojnici se brzo kreću, svjesni da je bolje ne usporavati. Antene za ometanje blokiraju otprilike 75 posto frekvencija koje bespilotne letjelice koriste za komunikaciju, ali neke, poput Lanceta, teško je blokirati jer su autonomne nakon što im je označen cilj. Ovi dronovi obično ciljaju veće mete, poput oklopnih vozila ili pješačkih položaja.

Ova tehnologija nije postojala u Ukrajini prije godinu dana, ali sada je uobičajena. Dronovi su postali ključni element modernog ratovanja, uz pješaštvo i topništvo, dok se Ukrajina bori protiv ruskog napredovanja. Ukrajinski vojnici svakodnevno ih koriste da bi se suprotstavili neprijatelju, a jedan od njih izjavio je da svakog dana ubiju 100 Rusa uz pomoć dronova.

Na prvoj liniji opisuju svakodnevne opasnosti i strahove. Posljednje slike s kamera bespilotnih letjelica često prikazuju ljude u panici, kako mašu rukama ili pucaju prije nego što budu ubijeni. Zapovjednik dronova te brigade, 37-godišnji Eneja, objašnjava da bez zaklona u zgradi postoji mala šansa za preživljavanje - za Ruse, ali i za njegove ljude. 'Ovo je novi način ratovanja. U 2022. godini to je bio samo pješački rat, a danas je polovica rat dronova, bitka između ruskih i naših dronova', kaže Eneja.

Dronovi su postali nužnost u ratu, kombinacija inovacije i potrebe. Iako im nedostaje eksplozivna vatrena moć topništva, njihova ponuda je velika. Ukrajina se često suočava s nedostatkom topničkih granata, a saveznici ih sporo proizvode i isporučuju. Međutim koalicija ukrajinskih saveznika obećala je isporučiti milijun dronova ove godine.

Rusi prilagođavaju tehnologiju

Rusija također uvodi inovacije na bojno polje, koristeći stariju tehnologiju na novi način. Selo Lipci, samo desetak kilometara od ruske granice, platilo je visoku cijenu zbog njihovih kliznih bombi - sovjetskih 'glupih bombi' opremljenih modernim sustavom za navođenje. Neke od tih bombi teške su i do 3000 kilograma i kada se lansiraju iz zrakoplova, klize prema ukrajinskim položajima, stvarajući veliku štetu.

Eneja je proveo ekipu BBC-ja kroz svoj tim dronova smještenih duž prve linije u Lipciju. Svako vozilo koje su susreli ima opremu za njihovo ometanje, ali zaštita prestaje čim izađete iz njega. Opasno je biti na otvorenom, kaže Eneja trčeći prema skloništu.

U podzemnoj bazi jedinice dronova, ispod uništene zgrade, susreli su operatore Jakuta i Petra. Ovi vojnici koriste velik broj bespilotnih letjelica mjesečno, jer većina je jednokratna i detonira na svojoj meti. Njihovo oružje je FPV dron koji nosi teret od jednog do dva kilograma eksploziva, napunjenog šrapnelom.

'Zovemo ih dronovi za slavlje u Ukrajini. Prije rata koristili su se za snimanje vjenčanja i zabava', kaže Eneja. Jakut ručno upravlja njime prema cilju, prelazeći otvorena polja i šumovita područja. 'Zna svaku lokvu, svako drvo u ovom području', dodaje Petro.

FPV dron prilazi zgradi u kojoj se, vjeruju, skriva ruski vojnik. Leti kroz otvoren prozor i detonira, a ekran operatera postaje statičan jer se signal gubi. Istovremeno, drugi tim cilja rusko lagano oklopno vozilo Tigar i postiže direktan pogodak, snimljen drugim nadzornim dronom.

Vojnici ostaju na svojim pozicijama šaljući dronove u misije dan i noć, do pet dana u komadu. Njihov najveći strah su klizne bombe: jedna je pala u blizini ranije tog tjedna i cijela zgrada se zatresla. Na pitanje što će se dogoditi ako dođe do direktnog pogotka, Petro odgovara: 'Umiremo.'

Britanski admiral, sir Tony Radakin, izjavio je da njihove oružane snage mogu učiti od Ukrajine kako voditi buduće ratove. U govoru je naglasio važnost 'bataljona jednokratnih napadnih dronova'. Eneja i njegovi ljudi svjesni su toga da njihova borba i iskustva služe kao lekcija za buduće ratove.