ratni turizam

U Ukrajini se razvija sve unosniji biznis: Za 2000 do 3000 eura strance vode u obilazak prve linije

20.12.2024 u 06:01

Bionic
Reading

Kako izgleda svakodnevni život na mjestima koja su pretrpjela najteže borbe u Ukrajini? Ovo pitanje sve više privlači strance, uglavnom iz SAD-a, Kanade, Australije, Japana i europskih zemalja, spremne platiti za vođene ture po ratnim lokacijama

Trend ratnog turizma započeo je 2023. godine, kada je Svetozar Moisejev, vodič iz agencije Capital Tour sa sjedištem u Kijevu, dobio prve zahtjeve za ture s ratnom tematikom. Odgovarajući na potražnju, osmislio je turu pod nazivom 'Užasi ruske okupacije', a ona obuhvaća posjete Buči, Irpinju, Borodjanki, Hostomelu i Moščunu – mjestima koja su doživjela razaranja prvih dana ruske invazije.

Tura započinje Moisejevim osobnim svjedočenjem o preživljavanju raketnog napada u Kijevu. Slijedi obilazak regije uz fotografije gradova i sela nakon povlačenja ruskih snaga u proljeće 2022., a uspoređuje ih s njihovim današnjim stanjem. Poseban naglasak stavlja na most preko rijeke Irpinj jer je bio srušen kako bi se zaustavilo napredovanje ruskih trupa prema Kijevu, piše ukrajinski portal Hromadske.

Ponude drugih agencija

Turistička agencija Kivtrip nudi obilaske i središta Kijeva, u kojem posjetitelji mogu vidjeti posljedice ruskih napada. Tvrtka War Tours, koja djeluje u Kijevskoj i Harkivskoj regiji, vodi ture kroz najteže pogođene gradske četvrti i pokazuje uništenu vojnu opremu. U Harkivu posjetitelji mogu, s jedne stambene zgrade, vidjeti dim kako se diže s bojišnice udaljene samo 20 kilometara.

Prema riječima osnivača War Toursa Dmitra Nikiforova, stranim turistima savjetuje se da prvo provedu neko vrijeme u Kijevu kako bi se privikli na policijski sat i uzbune za zračne napade prije nego što krenu prema opasnijim područjima.

Tko su ratni turisti?

Oko 80 posto njih su muškarci, a 20 posto žene. Njihova dob varira od 18 do 70 godina. Većina dolazi iz SAD-a, Kanade, Australije, Japana i gotovo svih europskih zemalja.

'Češće dolaze muškarci jer se ovo smatra rizičnim. Mnogi turisti ne žele plašiti prijatelje ili roditelje pa ne govore da će posjetiti Ukrajinu. Za njih je ovo nešto poput zone smrti na visokim dijelovima Everesta, odakle se ne vraćaju svi. Možemo se nasmijati, ali na Zapadu postoji percepcija da je kod nas jako opasno. Nije ovo ratna zona, ali vlada stalna prijetnja raketnim napadima', objašnjava Moisejev.

Rat u Ukrajini 26.05.2023.
  • Rat u Ukrajini 26.05.2023.
  • Rat u Ukrajini 26.05.2023.
  • Rat u Ukrajini 26.05.2023.
  • Rat u Ukrajini 26.05.2023.
  • Rat u Ukrajini 26.05.2023.
    +20
Rat u Ukrajini 26. svibnja 2023. Izvor: Profimedia / Autor: RIA Novosti / Sputnik

Prema riječima vodiča, svi njegovi klijenti dolaze ne samo iz znatiželje, već i kako bi podržali Ukrajince, podijelili njihovu bol i izrazili želje za uspjeh. 'To su moralni, etični ljudi. Ne dolaze radi adrenalina, već radi razumijevanja. Priđu, pruže ruku i kažu: 'Šokirani smo onime što se dogodilo. Podržavamo vas u ovim teškim vremenima. Sretni smo što dišemo isti zrak s vama, što možemo vidjeti i čuti pravu priču o onome što se dogodilo.''

Ponekad turisti razgovaraju s lokalnim stanovnicima, pitaju ih kako su preživjeli okupaciju i što su proživjeli. Nakon tura često se raspituju kod vodiča kako mogu donirati novac. Neki daruju prijenosne baterije ili pomažu vlasnicima uništenih domova. Lokalno stanovništvo obično pozitivno reagira na strance, pozivajući ih u svoje domove i dijeleći priče o onome što su doživjeli.

Nikiforov se prisjetio gosta iz SAD-a: 'Nikolas, početnik fotograf. Prije nego što je došao, tri mjeseca smo razmjenjivali poruke. Njegov djed je također bio u ratu, pa se zainteresirao za temu rata u Ukrajini. Planira postati ratni fotograf. U Kijevu je imao priliku razgovarati s arhitektom Antonovskog mosta, a u Harkivu je razgovarao s lokalnim stanovnicima i napisao seriju objava s fotografijama kako bi njegovi poznanici bolje razumjeli ukrajinsko pitanje.'

Posljedice ruskog napada na Kijev
  • Posljedice ruskog napada na Kijev
  • Posljedice ruskog napada na Kijev
  • Posljedice ruskog napada na Kijev
  • Posljedice ruskog napada na Kijev
  • Posljedice ruskog napada na Kijev
    +11
Posljedice ruskog napada na Kijev Izvor: EPA / Autor: Maxym Marusenko

Financijski aspekt i sigurnost

Cijene tura u Kijevskoj regiji iznose oko 150 eura, a obilazak Harkiva stoji 250 eura. Dio prihoda donira se ukrajinskim oružanima snagama. Međutim vodiči upozoravaju na rizike tura u južnim i istočnim dijelovima Ukrajine, a koje neke agencije nude po cijenama od 2000 do 3000 eura, nazivajući ih 'neprofesionalnima i izuzetno opasnima'.

Državna agencija za razvoj turizma, iako ne potiče turizam zbog sigurnosnih razloga, razvija koncept 'ruta sjećanja' kako bi sačuvala uspomene na ono što se događalo u ratu. U suradnji s Nacionalnim povijesnim muzejom, agencija je osmislila seriju predavanja za turističke vodiče, pokrivajući teme poput obrane Kijeva i otpora ruskim napadima. Također, u planu je objavljivanje vodiča za standardizirane ture temeljene na provjerenim informacijama.