Zagrebačka policija jutros je po nalogu DORH-a uhitila četiri člana Uprave Hrvatskih autocesta, ali i Slavena Žužula, jednog od braće Žužul i suvlasnika Skladgradnje, bliskog Ivi Sanaderu i Miomiru Žužulu
Policija je započela s uhićenjima zbog sumnje da su dotični oštetili državni proračun za 25 milijuna kuna pri obavljanju posla bojenja tunela Mala Kapela i Sveti Rok.
Kako doznaje Jutarnji list, među uhićenima su nedavno smijenjeni predsjednik Uprave Jurica Prskalo, bivši članovi Uprave Goran Legac i Mario Lovrinčević te glavni inženjer na tunelima Željko Kandžija
Očekuje se da tijekom današnjeg dana uhićeni budu privedeni istražnim sucima u Zagrebu i Splitu, javlja HRT.
Operacija 'Nesklad'
U službenom izvješću policije navodi se da su započeli s 'provođenjem kriminalističkog istraživanja u sklopu akcije 'Nesklad', a tom je prilikom privedeno ukupno pet osoba, hrvatskih državljana sa šireg područja Zagreba i Splita. Kriminalističko istraživanje se provodi zbog određenih poslovnih događaja te sumnji na nepravilnosti u poslovanju javnog poduzeća HAC'.
Kalmeta nakon smjena: 'Sve je to zbog loše klime'
Krajem prošlog tjedna, podsjetimo, Vlada je smijenila predsjednika Uprave Juricu Prskala i dva člana Uprave, Marija Lovrinčevića i Ivicu Mlinarevića, dok je Josip Sapunar ostao na mjestu člana Uprave za financiranje. Novim predsjednikom Uprave imenovan je Stjepko Boban iz HC-a. Resorni ministar Božidar Kalmeta kazao je da nisu smijenjeni zbog niza afera koje su potresle HAC, nego zbog 'loše klime nepovjerenja i podmetanja u kojoj se ne može normalno raditi'.
Početkom studenoga Zdravko Livaković, najbliži suradnik ministra prometa Božidara Kalmete, podnio je ostavku na mjesto državnog tajnika za infrastrukturu u Ministarstvu prometa. Iako je ostavka uslijedila nakon što se Europska komisija zainteresirala za sumnjive poslove HAC-a, Livaković je tvrdio da su razlozi za njegovu ostavku isključivo obiteljski.
USKOK i DORH istraživali su niz afera u HAC-u, od kojih je najpoznatija bojenje cijevi u tunelima, koje je plaćeno nekoliko puta skuplje od stvarne cijene, čime se navodno pogodovalo tvrtki Skladgradnja braće Žužul. Mediji su izvještavali i o korištenju skupih automobila koje su Upravi HAC-a dali izvođači radova na autocesti, kao i o slučajevima fiktivnog zapošljavanja.
Vidošević: Politika ne želi više pokrivati interesne skupine
'Ekonomska kriza i nemogućnost hrvatske države da financira kamate po dugovima onemogućili su skrivanje svih slabosti koje imamo u javnom sektoru. Pojava afera znak je da Hrvatska želi promijeniti postojeće stanje, a to znači da politika više ne želi pokrivati interese pojedinih interesnih skupina', komentirao je uhićenja u HAC-u predsjednički kandidat Nadan Vidošević
O uhićenjima u HAC-u i odgovornosti ministra Božidara Kalmete izjasnila se i premijerka Jadranka Kosor.
Razvoj događaja pratite na tportalu